جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

الگوریتم گورخر و اهداف آن در سایت

الگوریتم گورخر

الگوریتم گورخر یکی از الگوریتم‌های اصلی موتور جستجوی گوگل است که بر روی فروشگاه‌های اینترنتی متمرکز است. پیش‌تر در مقاله سئو چیست در مورد الگوریتم‌های گوگل خواندیم. گوگل به عنوان بزرگ‌ترین و محبوب‌ترین موتور جستجوی جهان از الگوریتم‌های مختلفی تشکیل شده که هر یک وظایف مشخصی را بر عهده دارند. این الگوریتم‌ها با برقراری تعامل با یکدیگر و آنالیز وب سایت‌ها از جوانب مختلف تلاش می‌کنند تا هر کاربر مطابق با عبارت جستجو شده بهترین نتیجه را دریافت کند.

از این رو دانستن اینکه الگوریتم گورخر چیست و به چه شکل عمل می‌کند برای صاحبان فروشگاه اینترنتی و متخصصان فعال در حوزه سئو اهمیت زیادی دارد. در این مقاله از وب سایت افراز تک قصد داریم به بررسی الگوریتم zebra یا گورخر از سری قسمت‌های آموزش سئو بپردازیم.

الگوریتم گورخر چیست؟

با گسترش و توسعه بستر اینترنت، وب سایت‌های زیادی در حوزه‌های مختلف تشکیل شده‌اند و بسیاری از افراد توانستند از شیوه‌های مختلف تحت بستر وب درآمدزایی کنند. یکی از کسب و کار‌های رایج تحت وبی که محبوبیت زیادی داشته و کسب و کار‌ها گرایش زیادی به سمت آن دارند؛ فروشگاه‌های اینترنتی هستند.

افراد زیادی تاکنون توانستند با طراحی سایت فروشگاهی  تحت وب محصولات خود را در سطوح گسترده‌تری به فروش برسانند و در شرایطی از فروش حضوری کاملاً به سمت فروش آنلاین محصولات خود روی آورده‌اند.

معرفی الگوریتم گوگل گورخر
معرفی الگوریتم گوگل گورخر

در این میان به واسطه گسترش افزایش تعداد فروشگاه‌های اینترنتی، نیاز بود تا الگوریتمی برای سنجش سطح کیفی وب سایت‌ها به وجود بیاید تا به واسطه آن کاربران بتوانند نتیجه مطلوبی را متناسب با خواسته‌ها و سطح نیاز خود دریافت کنند؛ این الگوریتم، الگوریتم گوگل گورخر بود. الگوریتم zebra به منظور جلوگیری از بروز تخلفاتی از قبیل راه‌اندازی فروشگاه‌های اینترنتی فیک و کلاهبرداری، عدم هک اطلاعات کاربران و مواردی از این قبیل ایجاد شد.

در واقع وظیفه اصلی الگوریتم zebra سنجش سطح کیفی و عملکردی فروشگاه اینترنتی در مواجهه با کاربران است. این الگوریتم با در نظر گرفتن معیار‌ها و فاکتور‌های مشخصی متوجه می‌شود که کدام فروشگاه اینترنتی گزینه بهتری برای هر کاربر به حساب می‌آید و بر این اساس آن‌ها را رتبه‌بندی می‌کند.

همچنین الگوریتم zebra با بررسی و شناسایی وب سایت‌های فیک و بی‌کیفیت آن‌ها را از نتایج حذف می‌کند. پس به طور کلی این الگوریتم با هدف شناسایی و تمایز دادن فروشگاه‌های اینترنتی مناسب و با کیفیت از فروشگاه‌های تقلبی و فیک عمل می‌کند.

علت نامگذاری گورخر برای این الگوریتم

در واقع پوست گورخر متشکل از دو رنگ سیاه و سفید است. رنگ سفید نور غیر پولاریز از خود منتشر می‌کند و به همین واسطه سبب دور شدن حشرات از گورخر می‌شود؛ این مکانیسم در الگوریتم گورخر نیز صدق می‌کند. این الگوریتم با سازوکار خود سبب دور شدن و از بین رفتن وبسایت‌های فروشگاهی بی‌کیفیت می‌شود. در نتیجه گوگل تصمیم گرفت تا به واسطه وجود چنین عملکردی، نام گورخر را بر روی این الگوریتم بگذارد.

اهداف الگوریتم گوگل گورخر

یکی از اصلی‌ترین اهداف الگوریتم گوگل گورخر جلوگیری از هک اطلاعات کاربران وبسایت‌های فروشگاهی است. در واقع فروشگاه‌های اینترنتی با دریافت اطلاعات کاربران محصولات خریداری شده را به صورت مجازی و فیزیکی برای آن‌ها ارسال می‌کنند. در نتیجه در اختیار گذاشتن و درج اطلاعات هویتی و مالی توسط هر کاربر در فروشگاه‌های اینترنتی امری رایج و ضروری است.

از این رو الگوریتم گورخر باید بتواند سایت‌های کلاهبردار و تقلبی را شناسایی کرده و برای جلوگیری از هک اطلاعات کاربران و سوء استفاده از آن‌ها این فروشگاه‌ها را مسدود و از نتایج گوگل حذف کند. همچنین یکی دیگر از اهداف اصلی الگوریتم zebra شناسایی و حذف فروشگاه‌های اینترنتی که خدمات و محصولات خود را با کیفیت نامناسب به کاربران ارائه می‌دهند؛ است.

تاثیر الگوریتم گورخر در سئو سایت های فروشگاهی
تاثیر الگوریتم گورخر در سئو سایت های فروشگاهی

فرقی نمی‌کند که یک فروشگاه اینترنتی محصولات خود را به صورت فیزیکی به فروش برساند یا مجازی؛ در واقع تمرکز اصلی الگوریتم گورخر بر روی کیفیت محصولات مجازی یا فیزیکی است که این فروشگاه‌ها آن‌ها را به فروش می‌رسانند. این الگوریتم برای شناسایی چنین مواردی فاکتور‌های مشخصی دارد که در آینده به آن‌ها می‌پردازیم.

به عنوان یکی دیگر از اهداف اصلی این الگوریتم باید به شناسایی وب سایت‌های غیرقانونی و غیر معتبر اشاره کنیم. به طور کلی وب سایت‌های معتبر و قانونی شاخصه‌های یکسانی دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به وجود پروتکل ssl، وجود درگاه پرداخت معتبر و… اشاره کنیم. در واقع الگوریتم zebra از این جنبه نیز فروشگاه‌های اینترنتی را مورد بررسی قرار می‌دهد تا متوجه شود که آیا قانونی و معتبر هستند یا می‌توانند برای کاربران مشکل ساز باشند.

تأثیر الگوریتم گورخر بر روی شبکه‌های اجتماعی

با توجه به اینکه بسیاری از وبسایت‌های فروشگاهی برای افزایش فروش و بازدید وبسایت خود در شبکه‌های اجتماعی نیز حضور دارند، الگوریتم گورخر بر روی این شبکه‌ها نیز متمرکز است. در واقع هر فروشگاه اینترنتی تحت وب تلاش می‌کند تا با تبلیغات و فعالیت در شبکه‌های اجتماعی کاربرانی را به وبسایت خود هدایت کرده و نرخ تبدیل سایت را افزایش دهد.

در این راستا الگوریتم گورخر علاوه بر تمرکز بر روی خود سایت فروشگاهی، بر روی تبلیغات و نوع فعالیت فروشگاه در شبکه‌های اجتماعی رایج نیز حساس است. در نتیجه این الگوریتم فعالیت‌های فروشگاه مورد نظر در شبکه‌های اجتماعی را رصد می‌کند و در صورت وجود خطا و مشاهده روند غیر اصولی، تأثیرات منفی به صورت غیر مستقیم بر روی سایت اعمال می‌شوند.

نحوه کار الگوریتم گورخر

توجه بیشتر الگوریتم گورخر به مسائل فنی یک سایت است. اگر شما می‌خواهید سئو سایت فروشگاهی را به عهده بگیرید، بهتر است به خوبی با ساختار این الگوریتم و مفاهیم آن اشنا شوید.

الگوریتم گورخر اگر متوجه شود سایت شما در بستر ناامنی برای کاربران طراحی شده‌است و قصد فریب و سوء استفاده از اطلاعات آن‌ها را دارد، به گوگل گزارش لازم را جهت جریمه این‌گونه سایت‌ها ارائه می‌دهد. در نتیجه سایت‌های فروشگاهی برای آنکه در نتایج گوگل باقی بمانند، تمام تلاش خود را می‌کنند تا اعتماد کاربران را با ایجاد و ارائه سرویس‌های امن در سطح اینترنت، جلب کنند.

جلوگیری از جریمه سایت توسط الگوریتم گورخر

تا اینجای مطلب متوجه شدید که الگوریتم گورخر چیست و چه اهدافی را دنبال می‌کند. در ادامه قصد داریم به شما بگوییم که چگونه می‌توانید از جریمه شدن فروشگاه اینترنتی خود توسط الگوریتم zebra جلوگیری کنید و در راستای آن رتبه وب سایت خود را افزایش دهید.

تولید محتوای یونیک و مستمر

یکی از فعالیت‌های اصلی که سبب جلوگیری از جریمه شدن سایت توسط الگوریتم گورخر می‌شود؛ تولید محتوا یونیک و مستمر است. به طور کلی الگوریتم zebra بر روی کیفیت محتوا‌های هر سایت تمرکز زیادی دارد و شما باید بتوانید با انتشار محتوا‌های منحصر به فرد به صورت مستمر و بر طبق زمان‌بندی مشخص به این الگوریتم بفهمانید که برای کاربران ارزش قائل هستید.

بهبود الگوریتم گوگل گورخر
بهبود الگوریتم گوگل گورخر

باید توجه داشته باشید که عمده محتوا‌های فروشگاه‌های اینترنتی توضیح محصول است. از این رو وجود توضیحات کافی درباره مشخصات و ویژگی‌های مختلف محصولات موجود در فروشگاه اهمیت زیادی دارد. در نتیجه شما باید بتوانید به بهترین شکل با درج محتوا‌های مناسب در محصولات خود کاربران را برای یک خرید مطمئن راهنمایی کنید.

توجه کافی به مشتریان

مشتری مداری یکی دیگر از کار‌هایی است که شما می‌توانید در جهت افزایش محبوبیت و اعتبار فروشگاه اینترنتی خود و همچنین جریمه شدن آن توسط الگوریتم گورخر به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید. پاسخگویی سریع به کاربران و پاسخ به نظرات ثبت شده تأثیر زیادی بر روی الگوریتم zebra دارد. شما باید به الگوریتم بفهمانید که مشتریان برایتان اهمیت دارند و تلاش می‌کنید تا در سریعترین زمان پاسخگوی آن‌ها باشید.

رابط کاربری مناسب

وجود یک رابط کاربری اصولی و مناسب برای الگوریتم گورخر و به طور کلی موتور جستجو گوگل جایگاه ویژه‌ای دارد. در واقع گوگل از شما می‌خواهد تا بتوانید هنگام ورود هر کاربر به سایت خود، او را به بهترین شکل راهنمایی کنید تا فرد بتواند با توجه به خواسته‌ها و سطح نیاز خود به بخش‌های مختلف سایت شما مراجعه کند. در صورتی که رابط کاربری فروشگاه اینترنتی شما مناسب و اصولی نباشد کاربر با سؤالات و ابهامات زیادی مواجه می‌شود و به همین واسطه احتمالاً وب سایت شما را ترک می‌کند.

الگوریتم zebra به رابط کاربری سایت شما و نحوه پیمایش کاربر در صفحات مختلف توجه ویژه‌ای دارد. پس بهتر است برای جلوگیری از کاهش رتبه و جریمه خود توسط این الگوریتم، رابط کاربری فروشگاه اینترنتی خود را به صورت اصولی طراحی کرده یا آن را بهبود دهید.

استفاده از کد‌های اسکیما

استفاده از کد‌های اسکیما به عنوان زبان نشانه‌گذاری گوگل نیز اهمیت بسیار زیادی دارد. پیشنهاد می‌کنیم درباره انواع کد‌های اسکیما و نحوه استفاده از آن‌ها مطالعه کافی داشته باشید تا با استفاده از آن‌ها بر اساس نوع فروشگاه اینترنتی خود به گوگل بفهمانید که نحوه و سطح ارائه خدمات خود به چه صورت است. با استفاده از کد‌های اسکیما می‌توانید هم کاربران و هم گوگل را به بهترین شکل راهنمایی کنید تا از محتوا و نوع فعالیت وب سایت شما آگاهی کافی پیدا کنند.

سرعت سایت خود را افزایش دهید

بارگذاری سایت در صورتی که کند باشد کاربر را از ماندن در صفحه شما منصرف کرده و نرخ پرش سایتتان افرایش یافته و کابرانتان را از دست خواهید داد پس به سرعت سایت خود اهمیت داده و سعی کنید بارگذاری تصاویر بیش از ۵ ثانیه طول نکشد. برای این منظور بهتر است در انتخاب سایز تصاویر سایت‌های فروشگاهی خود دقت لازم را به خرج دهید تا حجم سایتتان افزایش نیافته و بهینه‌سازی سرعت سایتتان به درستی انجام گیرد.

باید به سرعت لود بهینه سایت اشاره کنیم. سرعت سایت یکی از فاکتور‌های اصلی گوگل برای رتبه‌بندی است. در واقع شما نباید بیش از حد مشتری یا کاربر را در وبسایت خود معطل کنید. کاربر باید بتواند زیر ۳ ثانیه بین صفحات شما پیمایش کرده و در سریع‌ترین زمان به صفحه مورد نظر خود در سایت شما دسترسی داشته باشد.

مخصوصاً زمانی که فروشگاه اینترنتی داشته باشید سرعت حرف اول را می‌زند؛ چون کاربر تمایل دارد تا چندین محصول را بررسی کند و در صورت کمبود سرعت، وبسایت شما را ترک خواهد کرد. از این رو سرعت برای الگوریتم گورخر نیز حائز اهمیت است و تلاش می‌کند تا وبسایت‌هایی با سرعت لود پایین را در نتایج اصلی گوگل نمایش ندهد.

در نظر داشته باشید که در‌امان بودن از گزند الگوریتم گوگل گورخر بهتر از متأسف بودن از حذف سایتتان توسط این الگوریتم است. پس برای جلوگیری از پشیمانی در آینده اقدامات مربوطه را از هم اکنون انجام دهید. تمام حفره‌هایی را که ممکن است سایت شما را در برابر به‌روزرسانی الگوریتم آسیب‌پذیر کند، شناسایی و مهر و موم کنید. اگر این کار را انجام دهید، سایت شما از نتایج جستجو حذف نخواهد شد و رتبه بالایی نیز خواهد داشت.

بارگذاری ویدیو برای محصولات

قرار دادن ویدیو کوتاه برای هر محصول سبب افزایش اعتماد و آگاهی مشتری شده و همچنین بر روی الگوریتم گورخر نیز تأثیر‌گذار خواهد بود. قرار دادن ویدیو به همراه توضیح کوتاه در خصوص هر محصول باعث افزایش سرعت ایندکس صفحه و رتبه شما در کلمات کلیدی مرتبط نیز می‌شود. همچنین این الگوریتم به واسطه وجود ویدیو متوجه می‌شود که شما فروشگاه معتبری هستید و به مشتریان خود اهمیت می‌دهید.

نظرات معتبری را برای سایت خود دریافت کنید

Google برای تعیین صحت وب‌سایت‌های تجاری به بررسی‌های مختلفی متکی است. جستجوی محصولات گوگل نظرات را از سایت‌های مختلف در اینترنت جمع‌آوری می‌کند. گوگل هم رتبه‌ای که توسط بازبینان داده می‌شود و هم قابل اعتماد بودن بازبینان را ارزیابی می‌کند. اگر سایت شما نظرات منفی داشته باشد، احتمالاً از نتایج جستجو حذف خواهد شد یا رتبه آن کاهش پیدا می‌کند. با اطمینان از اینکه نظرات عالی در سایت‌های بررسی حرفه‌ای دارید، آن را ذخیره کنید و بدانید که یکی از روش های سئو محتوا وجود نظرات خوب و بهینه برای پست‌ها و صفحات وب سایت است.

نکات مهم درباره الگوریتم گورخر

در راستای تأثیرگذاری بیشتر بر روی الگوریتم گورخر پیشنهاد می‌کنیم به نکات زیر نیز توجه کافی داشته باشید:

  • تولید محتوای مناسب برای محصولات و خدمات مورد ارائه
  • پاسخگویی به نظرات کاربران و ارائه پشتیبانی به آن‌ها
  • رفع مشکلات فنی و ارور‌های سایت
  • پیگیری ارسال و تحویل سفارشات به مشتریان
  • راه‌اندازی ssl بر روی وب سایت
  • استفاده از درگاه‌های پرداخت معتبر و قانونی
  • دریافت اینماد یا نماد تجارت الکترونیک
  • بهینه‌سازی رابط کاربری و بهینه‌سازی سایت برای دیوایس‌های مختلف
  • عدم نمایش تبلیغات‌های پاپ آپی و مکرر به کاربران
  • درج توضیحات کافی و مناسب برای هر محصول

جمع‌بندی

حتماً می‌دانید که گوگل یکی از پرطرفدارترین و بهترین شرکت‌های موتور جستجو است که با هدف جلب رضایت کاربران و مخاطبان خود اقدام به هر کاری می‌کند. بنابراین الگوریتم‌های مختلفی توسط گوگل طراحی شده‌اند تا بتوانند به بهترین شکل نتایج گوگل را بهینه‌سازی کرده و از بالا آمدن صفحات فیک با محتوا‌های کم‌ارزش جلوگیری کنند.

از انواع این الگوریتم‌ها می‌توان الگوریتم گورخر گوگل، الگوریتم پاندا، پنگوئن و مرغ مگس‌خوار را نام برد که هر کدام برای هدف خاصی طراحی شده‌اند، اما در کل، هدف اصلی همه این الگوریتم‌ها انتخاب بهترین وب‌سایت برای نمایش دادن در رتبه‌بندی برتر گوگل برای کاربران است. در این مقاله از وب سایت افراز تک به معرفی الگوریتم گورخر و اهداف و ویژگی‌های آن پرداخته‌ایم.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دنبال کردن
Notify of
guest
0 نظرات ثبت شده
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها