سئو چیست؟ چرا باید به سئو اهمیت ویژه دهیم؟

سئو چیست و چه مزایایی دارد

امروزه در سرتاسر دنیا به وسیله موتور های جستجوگر بیش از میلیون ها جستجو صورت می گیرد و این موتور های مطابق با خواسته کاربران, نتیجه یا بهترین بگویم, نتایجی را نمایش می دهد، در هر جستجویی که صورت می گیرد ممکن است موتور های جستجو هزاران صفحه و وب سایت را برای مخاطبان و کاربران نمایش بدهند اما ممکن است برخی از آن ها در معرض دید بهتر و بیشتری قرار بگیرند.

امروزه بیش از ۸۵ درصد از ترافیک و بازدید هایی که از وب سایت ها صورت می گیرد از طریق موتور های جستجو به ویژه موتور جستجو گر گوگل انجام می شود. افراد و صاحبان وب سایت ها همیشه در تلاش بوده اند وب سایت خود را در نتایجی که موتور گوگل به کاربران نشان می دهد, در معرض دید برتری قرار دهند تا بتوانند از طریق این موتور بازدید بیشتری دریافت کنند.

 

صاحبان و مدیران وب سایت ها هر روزه با استفاده از روش های گوناگون درست و غلط در تلاش هستند وب سایت خود را برای موتور های جستجو بهینه سازی نمایند تا بتوانند نظر آن موتور ها را جلب نمایند و در نتایج برتر وب سایت خود را تماشا کنند.

بهینه سازی وب سایت ها برای موتور های جستجو فرایندی بسیار تخصصی می باشد که با امروزه با عنوان سئو ( seo ) شناخته می شود. در این مقاله قصد داریم به طور کامل و جامع به معرفی سئو و مزایا سئو بپردازیم.

سئو چیست؟

حالا که به طور خلاصه متوجه شده ایم موتور های جستجو چگونه عمل می کنند و چرا باید آن ها برای ما مهم باشد لازم است با مبحث سئو آشنا شویم.

سئو چیست

اگر بخواهیم به صورت همه فهم سئو را تعریف کنیم می توان گفت : تمامی فعالیت هایی که در داخل و خارج از وب سایت جهت بهینه سازی وب سایت برای موتور های جستجو گر ( به خصوص گوگل ) انجام می شود, سئو نام دارد. سئو ) seo ) که کلمه آن گرفته شده از حروف اول واژه هایSearch Engine Optimization فرایندی می باشد که از اصول و قوائد خاصی برخوردار است که با رعایت درست آن ها می توان در نتایج موتور های جستجو رتبه بهتری کسب نمود.

البته لازم به ذکر است بهینه سازی وب سایت تنها به منظور کسب رضایت موتور های جستجو صورت نمی گیرد بلکه هدف دیگر فعالیت های سئو کسب رضایت بیشتر کاربران ورودی به وب سایت است. اگر کاربران نسبت به وب سایت ها رضایت داشته باشند حتما دوباره به وب سایت خواهند بازگشت.

افراد سعی می کنند با انجام فعالیت های سئو در داخل و خارج از وب سایت در برترین نتایج موتور های جستجو گر وب سایت خود را ببینند. انجام فعالیت های سئو نیاز به دانش خاص خود دارد و هر فردی بدون هیچ دانشی نمی تواند وب سایتی را بهینه سازی نمایند.

انواع روش های سئو

فعالیت های سئو به صورت کلی در دو بخش صورت می گیرد که با نام های سئو داخلی و سئو خارجی شناخته می شود. هر کدام از این دو بخش نیز الگوریتم ها و قوانین خود را دارند که باید به درستی انجام شود.

سئو چه مزایایی دارد

همچنین لازم به ذکر است الگوریتم های موتور های جستجو گر که طبق آن ها بایستی وب سایت را بهینه نمود همواره در حال به روز رسانی و آپدیت می باشد! برای انجام سئو به صورت تخصصی دانستن این الگوریتم ها و آگاهی از تغییر و تحول آن ها بسیار مهم است.

سئو داخلی

سئو داخلی یا on page seo مجموعه فعالیت هایی می باشد که در جهت بهینه سازی وب سایت, درون وب سایت صورت می گیرد و بخش اعظم آن را محتوای داخل وب سایت تشکیل می دهد!

سئو داخلی نسبت به روش دیگر سئو که در بخش بعد به تعریف آن می پردازیم از اهمیت بالاتری برخوردار است. وقتی درون وب سایت تغییر و تحولی صورت می گیرد, محتوای جدیدی درون آن بارگذاری می شود, رسانه های جدیدی در وب سایت دیده می شوند, سورس و کد ها به صورت استاندارد درج شده باشند, همه ی آنان جز فعالیت های سئو داخلی می باشد که باید طبق استاندارد ها و الگوریتم های سئو و موتور های جستجو گر انجام شود.

سئو خارجی

سئو خارجی یا off page seo تقریبا عملکری برعکس سئو داخلی دارد و مجموعه فعالیت هایی را شامل می شود که در جهت بهبود وب سایت برای موتور های جستجو بیرون از سایت انجام می گیرد و با روش های مختلفی انجام می شود.

می توان اینطور به نظر گرفت که سئوی خارجی مکمل و کامل کننده سئو داخلی می باشد! با استفاده از روش های سئو خارجی باید در بیرون از وب سایت به صورتی فعالیت نمود که ابتدا خزنده های موتور های جستجو متوجه شوند فعالیت ها متعلق به وب سایت مربوط می باشد و سپس بتوان از این طریق به افزایش ورودی وب سایت تلاش نمود.

سئو چه کاربرد هایی دارد

یکی از مهم ترین روش های سئو خارجی فعالیت در شبکه های اجتماعی مختلف مانند: توئیتر, اینستاگرام, فیسبوک, لینکدین و … می باشد.

مزیت های سئو

قبل از اینکه با مزیت های سئو آشنا شوید بهتر است بدانید انجام فعالیت های سئو, فعالیتی تمام نشدنی و نامحدود می باشد! همچنین نتیجه گرفتن از انجام فرایند سئو و بهینه سازی وب سایت ها به صبر نیاز دارد. سئو فرایندی نمی باشد که به صورت یک روز یا یک هفته و حتی یک ماهه جوابگو باشد بلکه برای رسیدن به اهداف باید کمی صبر داشته باشد.

اما درباره مزیت های سئو لازم است بدانید, سئو از موثر ترین روش های بازاریابی می باشد که اگر سئو و فرایند های مربوط به آن به درستی انجام شود می تواند برای افراد منافع زیادی داشته باشد و آن ها را به سود رساند.

افزایش آمار ترافیک وب سایت

امروزه که دنیای اینترنت و فناوری در سرتاسر دنیا رشد و پیشرفت زیادی داشته است, میلیون ها سرچ در موتور های جستجو صورت می گیرد. بسیاری از سرچ هایی که در دنیای اینترنت انجام می شود می تواند به دنبال موضوعی باشد که در وب سایت شما به آن پرداخته شده است! در این صورت اگر شما وب سایت خود را به طور استاندارد بهینه سازی کرده باشد, موتور های جستجو گر می توانند در نتایج خود وب سایت شما را به کاربران نمایش دهند که این کار باعث می شود ترافیک زیادی به سمت سایت شما جذب شوند و بازدید وب سایت افزایش پیدا کند.

علاوه بر این لازم است بدانید, اگر با استفاده از انجام فعالیت های سئو وب سایت شما ترافیک دریافت کند, می تواند آمار ترافیک ورودی متداول باشد و هر روزه اتفاق بیافتد!

سئو رایگان است !

مزیت های سئو برای سایتاز دیگر مزایا سئو که آن را خاص تر می کند رایگان بودن آن می باشد! ممکن است شما برای تبلیغ وب سایت خود فکر کنید باید هزینه ی هنگفتی را پرداخت کند, اما لازم است بدانید استفاده از خدمات سئو کاملا رایگان است – البته در نظر داشته باشید همانطور که پیش تر گفتیم انجام فعالیت های سئو اگر چه به صورت رایگان است اما نیازمند دانش لازم و منحصر خود می باشد که باید برای انجام آن ابتدا آموزش های لازم را فرا بگیرید! -. همچنین لازم به ذکر است که اگر خود مدیر یک کسب و کار هستید و وقت انجام فعالیت های سئو را ندارید, می توانید با پرداخت هزینه ای انجام آن را به فرد متخصص بسپارید.

همچنین علاوه بر رایگان بودن, سئو می تواند شما را نسبت به انواع تبلیغات دیگر بی نیاز کند و در نتیجه هزینه هایی که صرف تبلیغات کسب و کار خود می کنید کاهش پیدا می کند.

سئو همیشه هست !

همانطور که می دانید فعالیت های سئو پایان ناپذیر است و همیشه باید انجام بگیرد. نمی توان وب سایتی را برای مدتی بهینه سازی کرد و بعد از مدتی آن را رها کرد. در این زمان تمامی زحمات سئو کاران از بین خواهد رفت! از طرفی دیگر سئو مانند برخی از روش های بازاریابی و تبلیغاتی همچون بازاریابی تلفنی در زمانی خاص انجام نمی شود و محدودیتی زمانی ندارد.

صاحبان وب سایت ها و کسب و کار ها که می خواهند به انجام فعالیت های سئو بر روی وب سایت خود بپردازند می توانند در طول ۲۴ ساعت در ۷ روز هفته فعالیت های خود را انجام دهند و رتبه خود را نزد گوگل ارتقا دهند. از سوی دیگر نیز اگر سئو به طور استاندارد انجام پذیرد می تواند در تمامی ساعات هفته برای وب سایت شما ورودی و ترافیک جذب نمایند.

برند سازی

از دیگر مزیت های سئو که به صورت غیر ارادی و طبیعی حاصل می شود, برند سازی برای شما می باشد. اگر سئو وب سایت شما به درستی انجام شود به راحتی در صفحات اول گوگل دیده می شوید و رفته رفته نام وب سایت شما به برند شما تبدیل خواهد شد.

این برند در صفحه اول نتایج گوگل خود را پیدا می کند و دیگر افراد با وارد نمودن نام برند ( وب سایت ) شما یا آدرس وب سایت شما مستقیم وارد سایت می شوند. از طرفی دیگر به اندازه ای که نام برند شما معروف تر شود امکان توسعه و پیشرفت کسب و کار شما افزایش خواهد یافت.

مزیت های سئو برای انواع سایت ها

در دنیای اینترنت وب سایت های زیادی در حال فعالیت می باشند که هر کدام از آن ها بر روی موضوع خاصی تمرکز دارند. برخی از انواع سایت های عبارت اند از : سایت های فروشگاهی, سایت های خبری, سایت های وبلاگی, سایت های آموزشی و … . هر نوع سایتی با هر کاربردی به سئو نیازمند است و لازم است برای ارتقا و پیشرفت خود فعالیت های سئو را جزء برنامه های جدی خود قرار دهد.

سئو چند نوع دارد

سئو برای هر نوع از وب سایتی مزیت های خاصی برخوردار است که در این بخش از مقاله در وب سایت آژانس دیجیتال مارکتینگ افراز تک به مزیت های سئو برای سایت های خبری یا بلاگی و وب سایت فروشگاهی و همچنین وب سایت های شرکتی می پرداختیم.

مزیت سئو برای سایت های فروشگاهی

مزیت های سئو برای سایت فروشگاهیهمانطور که از نام این وب سایت های معلوم است, محوریت اصلی سایت های فروشگاهی, فروش محصولات و اجناس قرار گرفته در آن می باشد. برای فروش محصولات این نوع از وب سایت ها بایستی فرایندی را انجام دهید که طی آن ابتدا افراد مختلفی به وب سایت شما وارد شوند و از محصولات داخل وب سایت دیدن نمایند. قطعا در این مورد نیز سئو بهترین راهکار موجود می باشد.

با بهینه سازی وب سایت های فروشگاهی برای موتور های جستجو نیز می توان فروشگاه آنلاین را در نتایج اول گوگل و دیگر موتور های جست وجو ببینید. در این زمان کاربران زیادی به وب سایت شما هدایت خواهند شد و در نتیجه بسیاری از آنان می توانند به مشتریان سایت تبدیل شوند.

مزیت سئو برای سایت های شرکتی

بیش از هر چیز برای مدیران شرکت های مختلف که اقدام به راه اندازی سایت نموده اند, آشنایی افراد مختلف با آن ها و نوع فعالیتشان مهم است. آنان قصد دارند با طراحی وب سایت افراد بیشتری با آن ها آشنا شوند و در آخر پروژه های مختلفی را به آن ها سپرده شود.

اگر بعد از طراحی و راه اندازی وب سایت شرکتی, به طور درستی بهینه سازی شود و فعالیت های سئو انجام شود, می تواند به نتایج برتر گوگل برسد و باعث شود افراد زیادی با شرکت مربوطه آشنا شود.

مزیت سئو برای سایت های خبری یا بلاگی

برای صاحبان وب سایت های خبری یا بلاگی از همه مهم تر بازدیدی می باشد که از وب سایت آن ها انجام می شود. صاحبان این سایت ها در تلاش هستند تا با جذب ورودی بالا بتوانند پروژه های تبلیغاتی مختلفی را به عهده بگیرند و از آن ها درآمد کسب نمایند. البته در وب سایت های خبری راه های کسب درآمد دیگری نیز وجود دارد.

در سایت های خبری و وبلاگی نیز سئو نقش پر اهمیتی دارد و تنها با استفاده از فعالیت های سئو می توان سایت را به صورتی هدایت کرد تا بتواند در دنیای اینترنت از طرف موتور های جستجو گر ترافیک زیادی کسب نماید.

نکات تکمیلی

حال که تا این قسمت از مقاله با سئو, انواع آن و مزیت های آن آشنا شده اید, بد نیست با دانستن روش های سئو کلاه سفید و کلاه سیاه دانسته های خود را در زمینه سئو ارتقا دهید.

سئو کلاه سفید

همانطور که گفته ایم برای انجام فرایند های سئو و بهینه سازی وب سایت بایستی از یک سری الگوریتم ها و استاندارد های مربوط به موتور های جستجو گر را رعایت نمود. در فعالیت های سئو کلاه سفید نیز از این الگوریتم ها استفاده می کنیم و براساس آنان به بهینه سازی وب سایت خواهیم پرداخت.

همچنین لازم به ذکر است سئو کلاه سفید فرایندی بلند مدت است که در بازه ی زمانی بلندی می تواند باعث ایجاد منافعی برای وب سایت شود.

سئو کلاه سیاه

در روش سئو کلاه سیاه, در فرایند بهینه سازی کاملا فرد سئو کار قصد دارد الگوریتم های موتور های جستجو گر را نادیده بگیرد و به اصطلاح آن ها را دور بزند. با استفاده از این نوع روش بهینه سازی وب سایت در زمان کمتری نسبت به سئو کلاه سفید رشد می کند و کوتاه مدت است.

این روش دارای ریسک هایی می باشد که می تواند به نابودی وب سایت شما منجر شود. اگر موتور های جستجو گر به خصوص گوگل متوجه شود که وب سایت شما از الگوریتم های استاندارد پیروی نمی کند, وب سایت شما را پنالتی خواهد کرد و دیگر هیچ وقت در نتایج آن را نشان نخواهد داد!

در روش سئو کلاه سیاه مطمئن باشید همانگونه که وب سایت با سرعت بالایی رشد می کند, بعد از مدتی کوتاه با همان سرعت بلکه بیشتر اُفت خواهد کرد.

سخن نهائی

امروزه بیش از هر زمان دیگری جنگی برای رسیدن به صفحه اول گوگل و دیده شدن در نتایج برتر گوگل وجود دارد. تنها راه رسیدن به صفحه اول گوگل بهینه سازی وب سایت یا همان انجام فعالیت های سئو به صورت استاندارد و درست می باشد. – لازم به ذکر است برخی از وب سایت ها از روش های غیر استاندارد سئو استفاده می کنند که نه تنها باعث ارتقا و پیشرفت نمی شود بلکه باعث ضربه خوردن به وب سایت می شود.

اگر فعالیت های سئو به درستی صورت پذیرد برای هر نوع سایتی مزیت های دارد که در نتیجه آن منجر به کسب سود و درآمد برای صاحبان وب سایت هایی که به سئو توجه کرده اند خواهد شد.

امروزه افراد زیادی در دنیای اینترنت وجود دارند که خدمات سئو را به مشتریان و افرادی که به دنبال سئو هستند با قیمت های متفاوت ارائه می دهند. اما بسیاری از شرکت ها و افرادی که خدمات سئو را ارائه می دهند مطمئن نمی باشند و ممکن است به صورت درست و استاندارد فعالیت نداشته باشند و وب سایت شما را در معرض نابودی یا همان پنالتی شدن قرار دهند.

آژانس دیجیتال مارکتینگ افراز تک با استفاده از روش های سئو متناسب با الگوریتم ها و استاندارد های موتور های جستجو گر اقدام به ارائه خدمات سئو و بهینه سازی وب سایت کرده است و در این زمینه تضمین خواهد داد, وب سایت شما عزیزان با استفاده از روش های اصولی ارتقا پیدا کند و در نتایج برتر گوگل و دیگر موتور های جستجو گر دیده شود.

امیدواریم که از خواندن این مقاله نهایت لذت را برده باشید.

guest
0 نظرات ثبت شده
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها