جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

سئو چیست؟ چرا باید به سئو اهمیت ویژه دهیم؟

سئو چیست و چه مزایایی دارد

امروزه در سرتاسر دنیا به وسیله موتور های جستجوگر بیش از میلیون ها جستجو صورت می گیرد و این موتور های مطابق با خواسته کاربران, نتیجه یا بهترین بگویم, نتایجی را نمایش می دهد، در هر جستجویی که صورت می گیرد ممکن است موتور های جستجو هزاران صفحه و وب سایت را برای مخاطبان و کاربران نمایش بدهند اما ممکن است برخی از آن ها در معرض دید بهتر و بیشتری قرار بگیرند.

امروزه بیش از ۸۵ درصد از ترافیک و بازدید هایی که از وب سایت ها صورت می گیرد از طریق موتور های جستجو به ویژه موتور جستجو گر گوگل انجام می شود. افراد و صاحبان وب سایت ها همیشه در تلاش بوده اند وب سایت خود را در نتایجی که موتور گوگل به کاربران نشان می دهد, در معرض دید برتری قرار دهند تا بتوانند از طریق این موتور بازدید بیشتری دریافت کنند.

صاحبان و مدیران وب سایت ها هر روزه با استفاده از روش های گوناگون درست و غلط در تلاش هستند وب سایت خود را برای موتور های جستجو بهینه سازی نمایند تا بتوانند نظر آن موتور ها را جلب نمایند و در نتایج برتر وب سایت خود را تماشا کنند.

بهینه سازی وب سایت ها برای موتور های جستجو فرایندی بسیار تخصصی می باشد که با امروزه با عنوان سئو ( seo ) شناخته می شود. در این مقاله قصد داریم به طور کامل و جامع به معرفی سئو و مزایا سئو بپردازیم.

سئو چیست؟

حالا که به طور خلاصه متوجه شده ایم موتور های جستجو چگونه عمل می کنند و چرا باید آن ها برای ما مهم باشد لازم است با مبحث سئو آشنا شویم.

سئو چیست

اگر بخواهیم به صورت همه فهم سئو را تعریف کنیم می توان گفت : تمامی فعالیت هایی که در داخل و خارج از وب سایت جهت بهینه سازی وب سایت برای موتور های جستجو گر ( به خصوص گوگل ) انجام می شود, سئو نام دارد. سئو ) seo ) که کلمه آن گرفته شده از حروف اول واژه هایSearch Engine Optimization فرایندی می باشد که از اصول و قوائد خاصی برخوردار است که با رعایت درست آن ها می توان در نتایج موتور های جستجو رتبه بهتری کسب نمود.

البته لازم به ذکر است بهینه سازی وب سایت تنها به منظور کسب رضایت موتور های جستجو صورت نمی گیرد بلکه هدف دیگر فعالیت های سئو کسب رضایت بیشتر کاربران ورودی به وب سایت است. اگر کاربران نسبت به وب سایت ها رضایت داشته باشند حتما دوباره به وب سایت خواهند بازگشت.

افراد سعی می کنند با انجام فعالیت های سئو در داخل و خارج از وب سایت در برترین نتایج موتور های جستجو گر وب سایت خود را ببینند. انجام فعالیت های سئو نیاز به دانش خاص خود دارد و هر فردی بدون هیچ دانشی نمی تواند وب سایتی را بهینه سازی نمایند.

انواع روش های سئو

فعالیت های سئو به صورت کلی در دو بخش صورت می گیرد که با نام های سئو داخلی و سئو خارجی شناخته می شود. هر کدام از این دو بخش نیز الگوریتم ها و قوانین خود را دارند که باید به درستی انجام شود.

سئو چه مزایایی دارد

همچنین لازم به ذکر است الگوریتم های موتور های جستجو گر که طبق آن ها بایستی وب سایت را بهینه نمود همواره در حال به روز رسانی و آپدیت می باشد! برای انجام سئو به صورت تخصصی دانستن این الگوریتم ها و آگاهی از تغییر و تحول آن ها بسیار مهم است.

سئو داخلی

سئو داخلی یا On-Page SEO به مجموعه‌ای از تکنیک‌ها اشاره دارد که در داخل صفحات وب سایت انجام می‌شود و نقش موثری در افزایش رتبه در موتورهای جستجو دارد. هدف اصلی سئو داخلی، بهبود محتوا، ساختار و عملکرد صفحات وب است و همین امر سبب می‌شود موتورهای جستجو  به بهترین شکل آن صفحات را شناسایی کنند و به کاربران نشان دهند. در ادامه،  تعدادی از عوامل و تکنیک‌های مهم سئو داخلی را ذکر می‌کنیم:

 • کلمات کلیدی: استفاده از کلمات کلیدی مناسب و مرتبط با محتوای صفحه یکی از مواردی است که مد نظر قرار دارد. شما باید کلمات کلیدی مناسب را در عناوین، متن، عنوان‌های بخش‌بندی، توضیحات متا و URL صفحه به کار ببرید تا بتوانید ترافیک سایت را افزایش دهید.
 • عنوان صفحه (Title Tag): استفاده از عنوان‌های مناسب و جذاب که حاوی کلمات کلیدی است باعث جلب توجه کاربران و موتورهای جستجو می‌شود.
 • توضیحات متا (Meta Description): ایجاد توضیحات متا کوتاه و جذاب برای صفحه، که محتوا و اهداف صفحه را به کاربران و موتورهای جستجو معرفی می‌کند یکی از مهمترین مواردی است که در سئو داخلی مد نظر قرار دارد.
 • ساختار URL: استفاده از URL های سئو که شامل کلمات کلیدی مرتبط با محتوا و مناسب با ساختار سایت هستند رتبه سایت را به میزان بسیار زیادی افزایش می‌دهند.
 • سرعت بارگیری صفحه (Page Loading Speed): بهینه‌سازی عکس‌ها، کاهش حجم فایل‌ها، بهینه‌سازی کد و استفاده از سرورهای پرسرعت برای افزایش سرعت بارگیری صفحه باعث افزایش سرعت سایت می‌شود و یکی از اموری است که در سئو داخلی مد نظر قرار دارد.
 • ساختار سربرگ‌ها (Heading Tags): استفاده از ساختار سربرگ‌ها (H1 تا H6) برای سازماندهی و ایجاد سلسله مراتب در محتوا و برجسته کردن عناصر مهم موفقیت‌های زیادی را برای سایت‌ها به همراه خواهد داشت.
 • محتوا با کیفیت: تولید محتوای مرتبط، ارزشمند و منحصربفرد که به نیازها و سوالات کاربران پاسخ دهد رضایت کاربران را در پی خواهد داشت و منجر به افزایش رضایت آنها خواهد شد.
 • لینک‌های داخلی: ایجاد لینک‌های داخلی بین صفحات وب سایت که به کاربران و موتورهای جستجو در پیدا کردن و مرتبط کردن محتوا کمک کند، در سئو داخلی بسیار مهم است.
 • تصاویر و تگ ALT: استفاده درست از تگ ALT برای توصیف تصاویر و ارائه اطلاعات به موتورهای جستجو باعث رشد سایت خواهد شد.
 • بهبود قابلیت خوانایی: استفاده از قالب‌بندی مناسب، پاراگراف‌بندی، جدول‌ها و لیست‌ها برای بهبود قابلیت خوانایی و درک محتوا توسط کاربران و موتورهای جستجو بسیار مهم است.
 • بهبود نسخه موبایل: اعتبارسنجی و بهبود نسخه موبایل صفحات وب با استفاده از طراحی ریسپانسیو و سرعت بارگیری مناسب برای تجربه کاربری بهتر در دستگاه‌های تلفن همراه و تبلت می‌تواند نقش موثری در بهبود سئو و افزایش رتبه داشته باشد.

سئو خارجی

سئو خارجی یا Off-Page SEO به مجموعه‌ای از فعالیت‌هایی اشاره دارد که خارج از صفحات وب سایت انجام می‌شود و نقش بسیار مهمی در افزایش ترافیک سایت دارد. در سئو خارجی، تلاش برای افزایش پیوند‌های ورودی به سایت، افزایش اعتبار سایت و جلب توجه مخاطبان و موتورهای جستجو مورد توجه قرار دارد. در ادامه، تعدادی از روش‌های سئو خارجی را ذکر می‌کنیم:

 • لینک سازی خارجی (External Link Building): تلاش برای ایجاد و جذب لینک‌های ورودی از سایت‌های دیگر به سایت بسیار مهم است. با لینک‌سازی ترافیک سایت بالا می‌رود و موتورهای جستجو می‌توانند صفحات سایت را شناسایی کنند. همچنین، این کار نقش موثری در افزایش رتبه دارد و نرخ تبدیل را بالا می‌برد.
 • حضور در رسانه‌های اجتماعی: فعالیت در شبکه‌های اجتماعی مانند فیسبوک، توییتر، اینستاگرام و لینکدین می‌تواند به موفقیت سایت کمک کند. همچنین، موتور گوگل اعلام کرده است این شبکه‌ها به عنوان یک بک لینک قوی برای سایت در نظر گرفته می‌شوند و نقش موثری در شناسایی برند دارند.
 • رپورتاژ: یکی دیگر از مواردی که به بهبود سئو خارجی کمک می‌کند انتشار رپورتاژ در سایت‌های هدف است.

سئو چه کاربرد هایی دارد

یکی از مهم ترین روش های سئو خارجی فعالیت در شبکه های اجتماعی مختلف مانند: توئیتر, اینستاگرام, فیسبوک, لینکدین و … می باشد.

مزیت های سئو

قبل از اینکه با مزیت های سئو آشنا شوید بهتر است بدانید انجام فعالیت های سئو, فعالیتی تمام نشدنی و نامحدود می باشد! همچنین نتیجه گرفتن از انجام فرایند سئو و بهینه سازی وب سایت ها به صبر نیاز دارد. سئو فرایندی نمی باشد که به صورت یک روز یا یک هفته و حتی یک ماهه جوابگو باشد بلکه برای رسیدن به اهداف باید کمی صبر داشته باشد.

اما درباره مزیت های سئو لازم است بدانید, سئو از موثر ترین روش های بازاریابی می باشد که اگر سئو و فرایند های مربوط به آن به درستی انجام شود می تواند برای افراد منافع زیادی داشته باشد و آن ها را به سود رساند.

آشنایی با مزیت های سئو

سئو (SEO) یکی از راه‌های اصلی برای بهبود رتبه و قابلیت دسترسی وب سایت در موتورهای جستجو است. این فعالیت ها به صورت سئو داخلی (On-Page SEO) و سئو خارجی (Off-Page SEO) انجام می‌شوند. در ادامه، مزیت‌های سئو را بررسی می‌کنیم:

 • افزایش ترافیک وب سایت: یکی از مزیت‌های اصلی سئو، افزایش تعداد بازدیدکنندگان وب سایت است. با بهبود رتبه در نتایج جستجو، ترافیک سایت بالا می‌رود و همین امر می‌تواند برند شما را به یک برند شناخته شده تبدیل کند.
 • بهبود رتبه در موتورهای جستجو: با بهینه‌سازی صفحات وب سایت خود با کلمات کلیدی مرتبط، رتبه سایت بالا می‌رود و در جستجوی ارگانیک نشان داده می‌شود. رتبه بالا در نتایج جستجو معمولاً به معنی دریافت ترافیک بیشتر و افزایش اعتبار سایت است.
 • افزایش اعتبار سایت: مجموعه فعالیت‌هایی که در سئو انجام می‌شوند و مرتبط با سئو خارجی هستند عبارتند از لینک سازی خارجی و حضور در رسانه‌های اجتماعی. با جذب پیوندهای ورودی از سایت‌های دیگر و به اشتراک گذاری محتوا در شبکه‌های اجتماعی، شما می‌توانید شهرت و اعتبار سایت خود را افزایش داده و به عنوان یک منبع معتبر و قابل اعتماد در نظر گرفته شوید.
 • بهبود تجربه کاربری: انجام سئو داخلی مانند بهینه‌سازی سرعت بارگیری صفحات، بهبود ساختار لینک‌ها و بهبود نمایش محتوا به کاربران، منجر به بهبود تجربه کاربری می‌شود. این امر باعث می‌شود کاربران رضایت بیشتر باشند و مدت زمان بازدید آن‌ها افزایش یابد.
 • افزایش فروش و درآمد: با افزایش ترافیک و بهبود رتبه در موتورهای جستجو، فرصت بیشتری برای تبدیل بازدیدکنندگان به مشتریان دارید. این امر به شما امکان می‌دهد فروش و درآمد خود را افزایش دهید.

سئو رایگان است !

مزیت های سئو برای سایتاز دیگر مزایا سئو که آن را خاص تر می کند رایگان بودن آن می باشد! ممکن است شما برای تبلیغ وب سایت خود فکر کنید باید هزینه ی هنگفتی را پرداخت کند, اما لازم است بدانید استفاده از خدمات سئو کاملا رایگان است – البته در نظر داشته باشید همانطور که پیش تر گفتیم انجام فعالیت های سئو اگر چه به صورت رایگان است اما نیازمند دانش لازم و منحصر خود می باشد که باید برای انجام آن ابتدا آموزش های لازم را فرا بگیرید! -. همچنین لازم به ذکر است که اگر خود مدیر یک کسب و کار هستید و وقت انجام فعالیت های سئو را ندارید, می توانید با پرداخت هزینه ای انجام آن را به فرد متخصص بسپارید.

همچنین علاوه بر رایگان بودن, سئو می تواند شما را نسبت به انواع تبلیغات دیگر بی نیاز کند و در نتیجه هزینه هایی که صرف تبلیغات کسب و کار خود می کنید کاهش پیدا می کند.

سئو همیشه هست !

همانطور که می دانید فعالیت های سئو پایان ناپذیر است و همیشه باید انجام بگیرد. نمی توان وب سایتی را برای مدتی بهینه سازی کرد و بعد از مدتی آن را رها کرد. در این زمان تمامی زحمات سئو کاران از بین خواهد رفت! از طرفی دیگر سئو مانند برخی از روش های بازاریابی و تبلیغاتی همچون بازاریابی تلفنی در زمانی خاص انجام نمی شود و محدودیتی زمانی ندارد.

صاحبان وب سایت ها و کسب و کار ها که می خواهند به انجام فعالیت های سئو بر روی وب سایت خود بپردازند می توانند در طول ۲۴ ساعت در ۷ روز هفته فعالیت های خود را انجام دهند و رتبه خود را نزد گوگل ارتقا دهند. از سوی دیگر نیز اگر سئو به طور استاندارد انجام پذیرد می تواند در تمامی ساعات هفته برای وب سایت شما ورودی و ترافیک جذب نمایند.

برند سازی

از دیگر مزیت های سئو که به صورت غیر ارادی و طبیعی حاصل می شود, برند سازی برای شما می باشد. اگر سئو وب سایت شما به درستی انجام شود به راحتی در صفحات اول گوگل دیده می شوید و رفته رفته نام وب سایت شما به برند شما تبدیل خواهد شد.

این برند در صفحه اول نتایج گوگل خود را پیدا می کند و دیگر افراد با وارد نمودن نام برند ( وب سایت ) شما یا آدرس وب سایت شما مستقیم وارد سایت می شوند. از طرفی دیگر به اندازه ای که نام برند شما معروف تر شود امکان توسعه و پیشرفت کسب و کار شما افزایش خواهد یافت.

مزیت های سئو برای انواع سایت ها

در دنیای اینترنت وب سایت های زیادی در حال فعالیت می باشند که هر کدام از آن ها بر روی موضوع خاصی تمرکز دارند. برخی از انواع سایت های عبارت اند از : سایت های فروشگاهی, سایت های خبری, سایت های وبلاگی, سایت های آموزشی و … . هر نوع سایتی با هر کاربردی به سئو نیازمند است و لازم است برای ارتقا و پیشرفت خود فعالیت های سئو را جزء برنامه های جدی خود قرار دهد.

سئو چند نوع دارد

سئو برای هر نوع از وب سایتی مزیت های خاصی برخوردار است که در این بخش از مقاله در وب سایت آژانس دیجیتال مارکتینگ افراز تک به مزیت های سئو برای سایت های خبری یا بلاگی و وب سایت فروشگاهی و همچنین وب سایت های شرکتی می پرداختیم.

مزیت سئو برای سایت های فروشگاهی

مزیت های سئو برای سایت فروشگاهیهمانطور که از نام این وب سایت های معلوم است, محوریت اصلی سایت های فروشگاهی, فروش محصولات و اجناس قرار گرفته در آن می باشد. برای فروش محصولات این نوع از وب سایت ها بایستی فرایندی را انجام دهید که طی آن ابتدا افراد مختلفی به وب سایت شما وارد شوند و از محصولات داخل وب سایت دیدن نمایند. قطعا در این مورد نیز سئو بهترین راهکار موجود می باشد.

با بهینه سازی وب سایت های فروشگاهی برای موتور های جستجو نیز می توان فروشگاه آنلاین را در نتایج اول گوگل و دیگر موتور های جست وجو ببینید. در این زمان کاربران زیادی به وب سایت شما هدایت خواهند شد و در نتیجه بسیاری از آنان می توانند به مشتریان سایت تبدیل شوند.

مزیت سئو برای سایت های شرکتی

بیش از هر چیز برای مدیران شرکت های مختلف که اقدام به راه اندازی سایت نموده اند, آشنایی افراد مختلف با آن ها و نوع فعالیتشان مهم است. آنان قصد دارند با طراحی وب سایت افراد بیشتری با آن ها آشنا شوند و در آخر پروژه های مختلفی را به آن ها سپرده شود.

اگر بعد از طراحی و راه اندازی وب سایت شرکتی, به طور درستی بهینه سازی شود و فعالیت های سئو انجام شود, می تواند به نتایج برتر گوگل برسد و باعث شود افراد زیادی با شرکت مربوطه آشنا شود.

مزیت سئو برای سایت های خبری یا بلاگی

برای صاحبان وب سایت های خبری یا بلاگی از همه مهم تر بازدیدی می باشد که از وب سایت آن ها انجام می شود. صاحبان این سایت ها در تلاش هستند تا با جذب ورودی بالا بتوانند پروژه های تبلیغاتی مختلفی را به عهده بگیرند و از آن ها درآمد کسب نمایند. البته در وب سایت های خبری راه های کسب درآمد دیگری نیز وجود دارد.

در سایت های خبری و وبلاگی نیز سئو نقش پر اهمیتی دارد و تنها با استفاده از فعالیت های سئو می توان سایت را به صورتی هدایت کرد تا بتواند در دنیای اینترنت از طرف موتور های جستجو گر ترافیک زیادی کسب نماید.

نکات تکمیلی

حال که تا این قسمت از مقاله با سئو, انواع آن و مزیت های آن آشنا شده اید, بد نیست با دانستن روش های سئو کلاه سفید و کلاه سیاه دانسته های خود را در زمینه سئو ارتقا دهید.

سئو کلاه سفید

سئو کلاه سفید (White Hat SEO) یک روش ارتقای و بهینه‌سازی وبسایت است که با رعایت قوانین و دستورالعمل‌های موتورهای جستجو، به بهبود رتبه وبسایت در نتایج جستجوی طبیعی (Organic Search Results) کمک می‌کند. در واقع، سئو کلاه سفید به اصول اخلاقی و قوانین الکترونیکی پایبند است. در ادامه، تعدادی از روش‌های مشترک استفاده شده در سئو کلاه سفید را بررسی می‌کنیم:

 • محتوا با کیفیت: سئو کلاه سفید بر تولید محتوای ارزشمند و مفید برای کاربران تأکید می‌کند. این تکنیک‌ها شامل نوشتن مقالاتی با محتوای اصیل، مطالب آموزشی، ویدئوها، تصاویر و سایر محتواهای جذاب هستند.
 • بهینه‌سازی عناوین و توضیحات: استفاده از عناوین (Title) و توضیحات (Meta Description) مناسب و جذاب برای هر صفحه وب به جذب کاربران کمک می‌کند و نقش موثری در افزایش رتبه سایت دارد.
 • بهبود ساختار تگ‌ها: استفاده از تگ‌های HTML مثل H1، H2 و برچسب‌های پاراگراف (p) به منظور سازماندهی مناسب محتوا و برجسته‌سازی عناصر مهم نقش موثری در بهبود رتبه سایت دارد.
 • بهبود سرعت بارگیری صفحه: کاهش زمان بارگیری صفحه وب با بهینه‌سازی تصاویر، فشرده‌سازی مناسب، کاهش تعداد درخواست‌ها و بهینه‌سازی کد منبع (HTML، CSS، JavaScript) تجربه کاربری را بهبود می‌بخشد.
 • لینک‌سازی با کیفیت: ایجاد پیوندهای خارجی (Backlinks) با وبسایت‌های معتبر رتبه را به میزان بسیار زیادی بهبود می‌بخشد.
 • بهبود تجربه کاربری: ساخت سایت کاربرپسند و منطبق با نیازهای کاربران، مانند طراحی ریسپانسیو (Responsive Design)، سازگار با مرورگرهای مختلف و سرعت بارگیری مناسب، به بهبود تجربه کاربری کمک می‌کند.

سئو کلاه سیاه

در روش سئو کلاه سیاه, در فرایند بهینه سازی کاملا فرد سئو کار قصد دارد الگوریتم های موتور های جستجو گر را نادیده بگیرد و به اصطلاح آن ها را دور بزند. با استفاده از این نوع روش بهینه سازی وب سایت در زمان کمتری نسبت به سئو کلاه سفید رشد می کند و کوتاه مدت است.

این روش دارای ریسک هایی می باشد که می تواند به نابودی وب سایت شما منجر شود. اگر موتور های جستجو گر به خصوص گوگل متوجه شود که وب سایت شما از الگوریتم های استاندارد پیروی نمی کند, وب سایت شما را پنالتی خواهد کرد و دیگر هیچ وقت در نتایج آن را نشان نخواهد داد!

در روش سئو کلاه سیاه مطمئن باشید همانگونه که وب سایت با سرعت بالایی رشد می کند, بعد از مدتی کوتاه با همان سرعت بلکه بیشتر اُفت خواهد کرد.

سخن نهائی

امروزه بیش از هر زمان دیگری جنگی برای رسیدن به صفحه اول گوگل و دیده شدن در نتایج برتر گوگل وجود دارد. تنها راه رسیدن به صفحه اول گوگل بهینه سازی وب سایت یا همان انجام فعالیت های سئو به صورت استاندارد و درست می باشد. – لازم به ذکر است برخی از وب سایت ها از روش های غیر استاندارد سئو استفاده می کنند که نه تنها باعث ارتقا و پیشرفت نمی شود بلکه باعث ضربه خوردن به وب سایت می شود.

اگر فعالیت های سئو به درستی صورت پذیرد برای هر نوع سایتی مزیت های دارد که در نتیجه آن منجر به کسب سود و درآمد برای صاحبان وب سایت هایی که به سئو توجه کرده اند خواهد شد.

امروزه افراد زیادی در دنیای اینترنت وجود دارند که خدمات سئو را به مشتریان و افرادی که به دنبال سئو هستند با قیمت های متفاوت ارائه می دهند. اما بسیاری از شرکت ها و افرادی که خدمات سئو را ارائه می دهند مطمئن نمی باشند و ممکن است به صورت درست و استاندارد فعالیت نداشته باشند و وب سایت شما را در معرض نابودی یا همان پنالتی شدن قرار دهند.

آژانس دیجیتال مارکتینگ افراز تک با استفاده از روش های سئو متناسب با الگوریتم ها و استاندارد های موتور های جستجو گر اقدام به ارائه خدمات سئو و بهینه سازی وب سایت کرده است و در این زمینه تضمین خواهد داد, وب سایت شما عزیزان با استفاده از روش های اصولی ارتقا پیدا کند و در نتایج برتر گوگل و دیگر موتور های جستجو گر دیده شود.

امیدواریم که از خواندن این مقاله نهایت لذت را برده باشید.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دنبال کردن
Notify of
guest
0 نظرات ثبت شده
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها