جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

الگوریتم پاندا یا گوگل پاندا چیست؟

الگوریتم پاندا

الگوریتم پاندا گوگل بیشتر روی محتوا سایت‌ها تمرکز می‌کند و برای بسیاری از سئو کار‌ها که سعی دارند با استفاده از تاکتیک‌های سئو کلاه سیاه به رتبه‌های بالاتری برسند، مشکلات بزرگی ایجاد می‌کند.

عدالتی که با الگوریتم پاندا اجرا می‌کند باعث می‌شود وب سایت ها مجبور باشند محتوا مناسب و باکیفیتی را در اختیار کاربران قرار ‌دهند و رضایت آن‌ها را نیز جلب کنند. در این مقاله در وبلاگ افراز تک به معرفی الگوریتم گوگل پاندا و ویژگی‌های آن خواهیم پرداخت.

الگوریتم پاندا چیست؟

این الگوریتم به عنوان یکی از الگوریتم‌های جدید گوگل به شمار می‌رود. گوگل این الگوریتم را در ارتباط با رتبه‌بندی سایت‌ها طراحی کرده‌ است. ۹ سال از ارائه‌ی الگوریتم مورد نظر گذشته و کار اصلی آن مبارزه با سایت‌های متقلب است. این سایت‌ها با عرضه‌ی محتوا بی‌ارزش و کپی باعث خستگی و دلزدگی کاربران می‌شوند.

در واقع الگوریتم گوگل پاندا را به عنوان پالایه جستجو می‌شناسند. این الگوریتم برای اولین بار در سال ۲۰۱۱ مشاهده شده است. درباره الگوریتم پاندا باید بگوییم که مهم‌ترین وظیفه‌ی آن متوقف کردن سایت‌های بدون کیفیت از نظر محتوایی است. این الگوریتم هر چند وقت یکبار به روزرسانی یا آپدیت می‌شود که این فرایند می‌تواند به ضرر یا زیان سایت‌های تولید‌کننده‌ محتوا غیرمفید باشد.

پاندا تحت تأثیر فاکتور‌های مهمی نظیر کپی نبودن محتوا و ارزشمند بودن آن قرار دارد و از این موارد چشم پوشی نخواهد کرد.

تأثیر الگوریتم پاندا بر سئو

گوگل برای اینکه به موتور جستجوی خود نظم ببخشد و همچنین برای نظارت بر محتوا‌ها و جریمه کردن محتوا‌های بی‌ارزش الگوریتم پاندا را معرفی نمود. برخی از افراد عقیده دارند که این الگوریتم خشن است.

معرفی الگوریتم گوگل پاندا
معرفی الگوریتم گوگل پاندا

اگر بخواهیم صریح در رابطه با این مطلب صحبت کنیم الگوریتم گوگل پاندا بسیار جدی عمل می کند و باعث می‌شود که محتوا‌های کپی شده و دارای ارزش پایین که در سایر سایت‌ها وجود دارد توسط کاربر در نتایج جستجو مشاهده نشود. در صورتی که یک سایت توسط الگوریتم پاندای گوگل جریمه شود بازگرداندن سایت مربوطه زمان بر و در برخی مواقع غیر ممکن است.

برای آشنایی بیشتر با الگوریتم پاندا گوگل باید بدانید که این پاندای خشن بخش‌های مختلفی را بررسی می‌کند که در ادامه قصد داریم به توضیحات مختصری در این رابطه بپردازیم.

محتوای کپی شده

شاید اصلی‌ترین وظیفه‌ی الگوریتم پاندای گوگل این باشد که محتوا‌های کپی شده را مورد بررسی قرار دهد. این الگوریتم هوشمند تشخیص می‌دهد که این محتوا در سایت دیگری وجود دارد پس دیگر نیازی نیست که یک سایت دیگر نیز این محتوا را بالا بیاورد. همانطور که در مقاله آسیب های تولید محتوا کپی به آن پرداختیم، الگوریتم پاندا سرسختانه در مقابل این چنین محتواهایی ایستاده اند.

از دیگر مواردی که باید به آن توجه کنید این است که محتوا‌های موجود در سایت شما مشابه نباشد زیرا پاندا این نوع محتوا را نیز شامل کپی دانسته و سایت شما را به سمت جریمه شدن هدایت می‌کند. البته می‌توانید با استفاده از نوفالو و نوایندکس نمودن صفحه‌ی مورد نظر، آن را از دسترس موتور‌های جستجو دور کنید.

محتوا بی‌کیفیت

همان طور که قبلاً اشاره کردیم الگوریتم پاندا گوگل تنها به دنبال محتوا‌های تکراری نمی‌باشد بلکه این الگوریتم نسبت به محتوا‌های بی‌کیفیت نیز حساس هست. نکته قابل ذکر در این مبحث، محتوا را تنها برای ارتقا در گوگل تولید نکنید بلکه محتوایی تولید کنید که مورد توجه کاربران و مخاطبان شما قرار بگیرد. لازم است سعی کنید تولید محتوا شما به شکلی باشد که کاربر نیاز نداشته باشد به سایت دیگری مراجعه کند.

در برخی مواقع کاربر پس از کلیک کردن بر روی محتوا مورد نظر به صفحه‌ای نامرتبط هدایت می‌شود یا با صفحه‌ی خالی مواجه می‌شود. جالب است بدانید که گوگل این موارد را نیز تشخیص داده و رتبه سایت شما کاهش پیدا می‌کند.

آشنایی با قوانین تبلیغات سایت

مسئله تبلیغات در وب سایت از دیگر مسائل مهمی است که هر مدیر وب سایت بایستی به آن توجه داشته باشد. سعی کنید آگهی‌ها به نسبت محتوای سایت شما زیاد نباشد زیرا باعث می‌شود که مخاطب با یک وب سایت پر از شعار‌های تبلیغاتی روبرو شده و باعث دلزدگی آن‌ها شود.

این موضوع باعث می‌شود که سایت شما توسط کاربران بلاک شود. هنگامی که یک سایت توسط کاربران مسدود یا بلاک شود گوگل این موضوع را تشخیص خواهد داد و باعث می‌شود که وب سایت شما در دسته‌ی سایت‌های بی‌کیفیت دسته‌بندی شود. بهتر است آگهی‌های کمتر و با کیفیت بالا را در سایت خود قرار دهید.

الگوریتم پاندا چه بخش‌هایی را کنترل می‌کند؟

در ادامه معرفی الگوریتم پاندا باید بدانید که وظیفه‌ی این الگوریتم بررسی و شناسایی و کنترل محتوا‌های کوتاه، صفحات تکراری و بی‌ارزش، محتوا‌های کپی شده است. الگوریتم گوگل پاندا سایت‌هایی را که از قوانین گوگل پیروی کرده و در کنار آن از محتوا با ارزش بالا برخوردار هستند را شناسایی کرده و سایت‌های نامعتبر را نیز حذف خواهد کرد. با توجه به این عملکرد کاربران این امکان را دارند که با اطمینان بیشتری از سایت‌های مورد نظرشان استفاده کنند. تولید محتوا سایت اگر با کیفیت بالا و مطابق الگوریتم‌های گوگل تولید شوند، بدون شک هیچ موقع گرفتار این مشکلات نمی‌شوند.

تأثیرات الگوریتم پاندا گوگل در ایران از سال ۲۰۱۳ آغاز شده است و به این ترتیب کم کم سایت‌هایی که از محتوا‌های بی‌ارزش و کپی شده همچنین تکنیک‌های کلاه سیاه استفاده می‌کردند به تدریج از نتایج گوگل حذف شده و گرفتار پنالتی گوگل شدند.

اصول الگوریتم گوگل پاندا
اصول الگوریتم گوگل پاندا

اگر می‌خواهید روند کار شما بهبود پیدا کند باید از تولید محتوا‌های اشتباه و روش‌های کلاه سیاه فاصله بگیرید. برای دوستی با الگوریتم گوگل پاندا می‌توانید مراحل زیر را انجام دهید:

  • ابتدا روش‌های تولید محتوای غیر اصولی را ر‌ها کنید
  • بهتر است محتوا‌های تکراری را ویرایش یا به کل حذف کنید.
  • محتوا‌های قدیمی سایت را قدرتمند، سودمند و با کیفیت کنید.
  • نسبت به تبلیغات سایت و مقایسه‌ی آن با میزان محتوا یک نگرش جدید داشته باشید.
  • از اینکه محتوای صفحه‌ی خاص با جستجوی کاربران هماهنگ باشند اطمینان حاصل کنید.
  • الگوریتم‌های مهم گوگل که باید سئو کاران با آن‌ها آشنایی داشته باشند را بشناسید.

الگوریتم گوگل پاندا در وبسایت‌ها به چه مسائلی توجه می‌کند؟

در ادامه بررسی خواهیم کرد که این الگوریتم معروف گوگل به چه مسائل و بخش هایی در وب سایت توجه زیادی دارند.

محتوا نامرتبط با کلمه کلیدی

صفحات بر اساس عبارت کلیدی در SERP ‌ها ظاهر می‌شوند. اگر محتوا صفحه ارتباطی با کلمه کلیدی نداشته باشد یا فقط در چند جمله کوتاه از آن عبارت استفاده شده باشد، صفحه موردنظر در دسته صفحات با محتوای ضعیف قرار می‌گیرد. معمولاً این نوع صفحات، تجربه کاربری بدی را به همراه دارند.

محتوای ضعیف

صفحاتی که از ارزش محتوایی کمی برخوردار هستند و اطلاعات درست و عمیقی در اختیار کاربران قرار نمی‌دهند، با فیلتر الگوریتم Google panda روبرو خواهند شد. اگر بتوانید موضوعات متنوع اما مرتبط با هدف کلی سایت پوشش دهید، می‌توانید در تولید محتوا غنی و با ارزش عملکرد بهتری داشته باشید.

قابل اعتماد بودن سایت

وبسایت‌ها باید از هر لحاظ قابل اعتماد باشند. به عنوان مثال فرض کنید که یک وب‌سایت به ازای انجام یک بازی، وعده کد تخفیف یا پول نقد را داده است. با این حال، بعد از انجام بازی، شرایط سخت‌تری را برای عملی کردن وعده خود در نظر می‌گیرد و در آخر نیز منصرف می‌شود.

تکنیک های پاندا گوگل
تکنیک های پاندا گوگل

این گونه کار‌ها باعث ناامیدی و سستی کاربران می‌شود؛ بنابراین، اگر می‌خواهید از تأثیر منفی الگوریتم گوگل پاندا در ‌امان بمانید باید طوری عمل کنید که کاربر به شما اعتماد داشته باشد و به عنوان مثال، حتی نسبت به ارائه اطلاعات کارت اعتباری خود نیز احساس راحتی داشته باشد.

محتوای تولید شده توسط نرم‌افزار

محتوایی که به کمک ماشین و نرم افزارهای خاص تولید می‌شوند، در عین کوتاه بودن پر از اشتباهات املایی و گرامری هستند و اطلاعات معتبری در اختیار کاربران قرار نمی‌دهند. وبسایت‌ها با استفاده از این نوع کپی‌برداری‌ها که توسط نرم‌افزار‌ها انجام می‌شود، فقط قصد ارائه صفحاتی را دارند که پر از کلمات کلیدی هستند ولی کیفیت پایینی دارند. الگوریتم گوگل پاندا با این نوع از محتواها نیز مخالفت شدیدی دارد.

بالا بودن میزان تبلیغات نسبت به طول محتوا

الگوریتم گوگل پاندا به میزان تبلیغات صفحات نیز توجه می‌کند زیرا صفحاتی که غرق در تبلیغات هستند و محتوای اصلی کمتری دارند، تجربه کاربری را به خطر میاندازند؛ اما توجه داشته باشید که لینک‌های affiliate و تبلیغات مستقیماً مورد هدف قرار نمی‌گیرند اما صفحاتی که از این روش‌ها به درستی استفاده نمی‌کنند، در ارائه محتوای جذاب و منحصر به فرد شکست می‌خورند و همین باعث می‌شود با الگوریتم پاندا به چالش کشیده شوند.

جمع‌بندی

الگوریتم پاندا گوگل برای جلوگیری از توسعه محتوای نامطلوب و ضعیف در صفحه نتایج ایجاد شد. نیاز مخاطب برای گوگل یک اولویت بسیار مهم تجاری است. گوگل همواره می‌خواهد اطلاعاتی به کاربرانش ارائه دهد که نیاز‌های آن‌ها را رفع کند. ارائه اطلاعات مفید، به‌روز، مستدل و علمی به کاربران چیزی است که تجارت گوگل را زنده نگه می‌دارد.

حال با مطالبی که گفته شد افرادی دارای وب سایت در هر زمینه‌ای هستند و یا قصد طراحی سایت را دارند باید در نظر داشته باشند که با استفاده تکنیک‌های سئو و آشنایی با الگوریتم‌ها می‌توانند وب سایت خود را بدون مشکل راه اندازی کنند و هر روز شاهد بازخورد بیشتر مخاطبین خود و کسب و کار خود باشند. امیدواریم از خواندن این مقاله در وب سایت افراز تک نهایت لذت را برده باشید.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دنبال کردن
Notify of
guest
0 نظرات ثبت شده
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها