جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

نرخ تبدیل چیست و معرفی راهکار های بهبود نرخ تبدیل

نرخ کلیک چیست؟

در کسب و کار‌های اینترنتی واژه‌های مختلف و بسیار مهمی وجود دارد که هر کدام از آن‌ها معانی مختلف خود را دارند و در فرایند کسب و کار بسیار مهم هستند. نرخ تبدیل یکی از مهم‌ترین واژه‌هایی است که در کسب و کار‌های اینترنتی بسیار مهم و قابل اهمیت است. با استفاده از نرخ تبدیل می‌توان بسیاری از فرایند‌های کسب و کار را پیش‌بینی کرد و محاسبه کرد فعالیت کاری تا چه قدر جوابگو بوده است.

در این مقاله در وبلاگ افراز تک قصد داریم به معرفی کامل و جامعی از نرخ تبدیل بپردازیم.

نرخ تبدیل چیست؟

تبلیغات در اینترنت و فروش اینترنتی به طور کلی یکی از مهم‌ترین شاخه‌های بازاریابی فروش محسوب می‌شود. نرخ تبدیل در بیزینس‌های آنلاین شاخصی است که با آن می‌توان تأثیرات کمپین‌های تبلیغاتی و اینترنتی را محاسبه نمود.

در نگاه کلی دیگر، نرخ تبدیل که با واژه Conversion Rate هم شناخته می‌شود، نشان می‌دهد چند درصد از بازدید‌کنندگان از سایت عملیات تبدیلی را انجام می‌دهند و به مشتری، کاربر و… تبدیل می‌شوند.

نرخ کلیک چیست؟
نرخ کلیک چیست؟

برای اینکه بتوان نرخ تبدیل را محاسبه نمود، راهکار‌ها و الگوریتم‌های مخلتفی وجود دارد. برای مثال افرادی که بعد از بازدید از صفحه یا وب سایت خریدی انجام می‌دهند، فرمی را پر می‌کنند، با وب سایت تماس می‌گیرند و… نمونه‌هایی است که در نرخ تبدیل بسیار مهم و پراهمیت می‌باشد. تعاملاتی که در نرخ تبدیل انجام می‌شود، می‌تواند نشان دهد چند درصد از بازدید‌کنندگان به یک مشتری یا کاربر تبدیل می‌شوند.

برای یادگیری و درک بهتری از نرخ تبدیل، به این مثال توجه کنید. فرض کنید شما دارای یک وب سایت فروشگاهی هستید و ماهانه حدود ۵. ۰۰۰ بازدید‌کننده دارید. از میان این ۵. ۰۰۰ نفر تنها حدود ۸۰۰ نفر از این افراد خریدی را انجام داده‌اند یا به یکی از اهدافی که شما از آن‌ها داشتید رسیده‌اند، نرخ تبدیل افزایش پیدا می‌کند.

اما در ابتدا شروع هر کسب و کار نمی‌شود انتظار بالایی از نرخ تبدیل داشت زیرا کاربران ممکن است در ابتدا به سایت شما تنها مراجعه کنند اما به آن اطمینان نداشته باشند. در ادامه به معرفی ترفند‌های بهینه سازی نرخ تبدیل خواهیم پرداخت.

بهینه‌سازی نرخ تبدیل چیست؟

همانطور که پیداست، بهینه‌سازی نرخ تبدیل یا فرایند CRO به فعالیت‌هایی اشاره می‌کند که می‌توان با انجام آن‌ها درصد نرخ تبدیل را افزایش داد و آن تا حد زیادی بالا برد. تمامی فعالیت‌های CRO شامل فرایند‌هایی هستند که باعث می‌شود مخاطبان و بازدید‌کنندگان وب سایت فعالیت‌هایی را انجام دهند که صاحب وب سایت می‌خواهد. بهبود نرخ تبدیل محدود به فرایند خاصی نمی‌شود و می‌تواند تمامی اجزا کسب و کار را دست خوش تغییر کند. در ادامه مطلب بخشی از مهم‌ترین فعالیت‌هایی که در بهبود نرخ تبدیل مؤثر هستند را معرفی خواهیم نمود.

اهمیت فراخوان عمل

استفاده از فراخوان عمل یا کال تو اکشن (CALL TO ACTION) یکی از مهم‌ترین فرایند‌هایی است که می‌تواند در بهبود نرخ تبدیل مؤثر باشد. عموماً در وب سایت‌ها و مقاله‌های مختلفی فراخوان عمل در جمع‌بندی یا سخنان پایانی آن مقاله دیده می‌شود. منظور از فراخوان عمل یعنی اضافه کردن مطلب به مقاله یا به برگه‌ای در وب سایت که کاربران بتوانند هرچه سریع‌تر با پشتیبانی تماس بگیرند یا خریدی را همان لحظه ثبت کنند.

محاسبه نرخ کلیک
محاسبه نرخ کلیک

عموماً دکمه‌هایی را در وب سایت‌ها دیده‌اید که بر روی آن‌ها متن ترغیب‌کننده‌ای وجود دارد که افراد و کاربران را ترغیب می‌کند بر روی آن‌ها کلیک نمایند و از آن صفحه نیز بازدید کنند. برای مثال درج دکمه‌ای با متن “آموزش تولید محتوا رایگان” می‌تواند برای بازدید‌کنندگان که برای آموزش و یادگیری تولید محتوا به وب سایت افراز تک مراجعه کرده‌اند ترغیب‌کننده باشد. هنگامی که کاربران بر روی دکمه ذکر شده کلیک نمایند و از دوره بازدید کنند یا دوره‌ای را خریداری نمایند، نشان دهنده این است که کاربران عمل تبدیلی را انجام داده‌اند و قرار است از یک بازدید‌کننده رهگذر به کاربر طرفدار وب سایت تبدیل شوند.

افزایش سرعت سایت

زمانی نرخ تبدیل می‌تواند افزایش داشته باشد که مخاطبان و کاربران وب سایت از وب سایت راضی باشند و بتوانند تعاملاتی را با وب سایت برقرار کنند. یکی از مهم‌ترین فاکتور‌های وب سایت که از فاکتور‌های مهم سئو نیز می‌باشد و می‌تواند در افزایش بهبود نرخ تبدیل مؤثر باشد، سرعت سایت می‌باشد.

عموماً افراد در سراسر دنیا دوست دارند هرکاری که قرار انجام دهند را با بهترین سرعت ممکن انجام دهند. افرادی که به وسایتی وارد می‌شوند اول از همه اگر وب سایت از سرعت لود کمی برخوردار باشد، نمی‌تواند کاربران را در خود نگه دارد. همچنین سایت باید به گونه‌ای طراحی شود تا کاربران برای اینکه از صفحه‌ای به صفحه دیگری منتقل شوند، وقت زیادی را از دست دهند.

سایت باید بتواند از سرعتی برخوردار باشد تا کاربران برای انجام یک فرایند، برای مثال فرایند بازدید از محصولات، ثبت خرید و پرداخت فاکتور زمان طولانی را منتظر نباشند. تحقیقات نشان داده است که ۴۰ درصد از افراد هنگام روبرو شدن با وب سایتی که سرعت عمل پایینی دارند، کلاً از وب سایت مربوطه خارج می‌شوند.

طراحی بصری بهینه

یکی دیگر از عواملی که می‌تواند در افزایش نرخ تبدیل مؤثر باشد، طراحی بصری بهینه شده وب سایت می‌باشد. طراحی بصری یا همان UI&UX جهت تعامل کاربران با وب سایت به طور بسیار تخصصی‌تری در چندین سال گذشته، مورد توجه قرار گرفته است. طراحی هویت بصری وب سایت باید به نوعی صورت پذیرد که کاربران بتوانند در وب سایت صفحات دیگر را به صورت روان و ساده پیدا کنند و به آن دسترسی داشته باشند.

بهبود نرخ تبدیل سایت
بهبود نرخ تبدیل سایت

طراحی هویت بصری وب سایت به قدری امروزه مورد توجه قرار گرفته است که وب سایت تنها به جای طراحی یک نسخه وب سایت و ریسپانسیو آن برای موبایل، دو نوع طراحی مختلف مخصوص سایز‌مانیتور و موبایل انجام می‌دهند تا بتوانند کاربران موبایل را نیز بیشتر درگیر خود نمایند.

امکان جستجوی سریع

در وب سایت بایستی قابلیتی وجود داشته باشد تا کاربران بتوانند موضوع مورد نظر خود را در سریع‌ترین زمان ممکن جستجو کنند و به آن دسترسی داشته باشند. در صفحات مختلف وب سایت وجود فرم جستجو می‌تواند یکی از فعالیت‌هایی باشد که در بهبود نرخ تبدیل مؤثر باشد.

پشتیبانی قدرتمند

توانایی دارا بودن یک پشتیبان قدرتمند و همیشه حاضر برای وب سایت‌ها می‌تواند باعث افزایش نرخ تبدیل وب سایت شود. معمولاً کاربران همیشه در خرید یک محصول یا دریافت خدمات سؤالاتی در ذهن خود دارند که نمی‌توانند جواب آن‌ها را در وب سایت پیدا کنند یا حتی در صورت وجود پاسخ و سؤال نتوانند مشکل خود را حل کنند و به پاسخ خود برسند.

وجود یک پشتیبان حاضر و آنلاین همیشگی می‌تواند پاسخ بسیاری از سؤالات مشتریان را دهد و مشتریان را برای خرید محصول یا استفاده از خدمات وب سایت ترغیب نماید. همچنین وجود یک پشتیبان می‌تواند باعث دلگرمی کاربران شود.

تولید محتوا جامع

عموماً مخاطبین علاقه زیادی دارند وقتی در مورد یک موضوعی شروع به تحقیق و مطالعه می‌کنند، مقالاتی را درباره آن بخوانند که از آن اطلاعات کامل و جامعی وجود داشته باشد. تولید محتوا جامع علاوه بر اینکه می‌تواند کاربران را تا زمان زیادی در وب سایت نگه دارد. همچنین محتوا اگر به صورت کامل و جامع باشد می‌تواند مخاطب را برای اهداف کلی کسب و کار ترغیب کند و باعث افزایش نرخ تبدیل در سایت شود.

اهمیت افزایش بهبود نرخ تبدیل

تا به اینجا مقاله درباره نرخ تبدیل و بهبود نرخ تبدیل نکاتی را گفتیم که می‌تواند به صورت قطعی برای کسب و کار‌های اینترنتی تأثیرات و فواید زیادی داشته باشد. در ادامه این بخش نیز لازم است به اهمیت افزایش نرخ تبدیل در وب سایت‌ها بپردازیم.

بی پایانی سقف نرخ تبدیل

در بهبود نرخ تبدیل همیشه جایی برای پیشرفت وجود دارد و سقفی برای پایان آن تعریف نشده است. مدیران وب سایت‌ها همیشه دوست دارند بالاترین نرخ تبدیل را داشته باشند اما بدون شک نرخ تبدیل هیچ موقع برابر با ۱۰۰ نمی‌باشد بلکه بسیاری از افراد و بازدیدکنندگان از سایت ممکن است تنها برای بازدید به سایت رجوع کنند و قصدی برای خرید یا استفاده از خدمات نداشته باشند. اما با این اوصاف همیشه می‌توان درصد نرخ تبدیل را افزایش داد و مشتریان و کاربران بیشتری را جذب کرد.

صرفه‌جویی در هزینه

هرچقدر آمار نرخ تبدیل در وب سایت‌ها بیشتر باشد، سود و درآمد وب سایت‌ها افزایش پیدا می‌کند و دیگر نیازی به تبلیغات بدون تضمین نمی‌باشد. فرایند بهبود نرخ تبدیل باعث می‌شود از بازدید‌کنندگان فعلی بتوان درآمد بیشتری کسب کرد و دیگر هزینه‌های اضافی را برای فعالیت‌های بهتر مانند تولید محتوا هزینه نمود.

بهترین راهکار بهبود نرخ تبدیل در سایت
بهترین راهکار بهبود نرخ تبدیل در سایت

استفاده از تست A/B

یکی از تست‌ها و آزمایش‌هایی که می‌توان آن را انجام داد و از نتیجه آن جهت افزایش نرخ تبدیل بهره برد، استفاده از آزمون A/B است. گرچه نمی‌توان از این آزمون نمره قطعی را دریافت کرد اما جواب آن نشان می‌دهد چگونه می‌توان نظر اکثر مخاطبان را برای رسیدن به اهداف وب سایت جلب کرد.

در تست A/B طراحی سایت را و استفاده از المان‌ها را به دو دسته تقسیم می‌کنیم و هر کدام از آن‌ها در در زمانی مشخص در وب سایت بارگذاری می‌کنیم. هر کدام از این دو دسته باید زمانی معین و یکسان در وب سایت قرار بگیرند. پس از قرار‌گیری این دسته‌ها در وب سایت لازم است بررسی کنیم کدام طراحی توانسته است نرخ تبدیل بهتری را داشته باشد و کاربران به آن علاقه بیشتری نشان داده‌اند. در وبلاگ افراز تک به صورت تخصصی به معرفی تست A/B خواهیم پرداخت.

جمع‌بندی

در این مقاله در وب سایت افراز تک سعی کردیم به صورت جامع و کامل نرخ تبدیل را معرفی کنیم. نرخ تبدیل می‌تواند نشان دهد چه مقدار از فرایند‌ها باعث شده است کاربران فعالیت‌هایی در سایت انجام دهند که می‌تواند برای برند پولساز باشد. همچنین به معرفی برخی از مهم‌ترین راهکار های افزایش نرخ تبدیل پرداختیم تا با استفاده از آن‌ها مدیران وب سایت‌ها بتوانند این نرخ را در وب سایت خود افزایش دهند.

امیدواریم که از خواندن این مقاله نهایت لذت را برده باشید.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دنبال کردن
Notify of
guest
0 نظرات ثبت شده
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها