جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

معرفی الگوریتم کبوتر گوگل و فواید آن برای کسب‌وکارها

معرفی الگوریتم کبوتر

یکی از حیوانات دوست داشتنی که در مزرعه الگوریتم‌های گوگل وجود دارد، الگوریتم کبوتر است. اما این کبوتر، بر خلاف کبوتر‌های واقعی، قدرت پرواز چندانی ندارد و بیشتر از نزدیکی‌های کاربران نمی‌تواند پرواز کند. برای کسب و کار‌های کوچک که حوزه فعالیتشان محدود به شهر خودشان است، الگوریتم گوگل کبوتر می‌تواند یک گزینه هوشمندانه باشد.

این الگوریتم با هدف شخصی‌سازی نتایج برای نشان دادن مرتبط‌ترین نتایج ایجاد شده است. الگوریتم نام برده نزدیک‌ترین نتایج را با در نظر گرفتن لوکیشن به افراد نشان می‌دهد که می‌تواند یک گزینه هوشمندانه برای کسب و کار‌های کوچک برای سئو گوگل مپ و سئو محلی باشد.

اما  کبوتر گوگل چگونه کار می‌کند و چه کمکی به سئو محلی و کسب و کار‌ها می‌کند، موضوعی است که در این مقاله در وبلاگ افراز به آن خواهیم پرداخت.

معرفی الگوریتم کبوتر

قبل از آن که بخواهیم هر توضیحی برای درک عملکرد الگوریتم نامبرده بدهیم، آن را با یک مثال نشان می‌دهیم. برای همین کافی است اول vpn خودتان را ببندید و در گوگل سرچ کنید: «کتاب فروشی‌های نزدیک من»؛ قطعاً از نتیجه شگفت‌زده خواهید شد!

زمانی که این عبارت را سرچ می‌کنید، گوگل هم منظور شما را از سرچ متوجه می‌شود و هم نزدیک‌ترین کتابفروشی‌ها را بر اساس لوکیشن شما نشان می‌دهد. احتمالاً متوجه شدید که فاکتوری که این الگوریتم در نظر می‌گیرد، بر اساس لوکیشن است.

الگوریتم گوگل کبوتر
الگوریتم گوگل کبوتر

این الگوریتم در سال ۲۰۱۴ توسط گوگل معرفی شد و گوگل لوکیشن را نیز به فاکتور‌هایش اضافه کرد و نشان داد که محتوا از نظر گوگل تنها محدود به متن و تصویر و صدا نیست. اما نحوه عملکرد این الگوریتم چگونه است؟

نحوه عملکرد الگوریتم گوگل کبوتر

گوگل ۲۰۰ فاکتور مختلف دارد که از آن‌ها برای رتبه‌بندی سایت‌ها با کلمات کلیدی مختلف استفاده می‌کند که برخی از آن‌ها را در مقاله سئو محتوا معرفی نمودیم. در بین این ۲۰۰ فاکتور مختلف که وجود دارد، مکان و فاصله وجود نداشت تا این که الگوریتم کبوتر معرفی شد. مثلاً اگر شما عبارت: «کتاب فروشی‌های نزدیک من» را در شهری دیگر امتحان کنید، نتایج دیگری را مشاهده می‌کنید.

این نکته نشان می‌دهد که گوگل به خوبی لوکیشن کاربران را آنالیز می‌کند تا بتواند نزدیک‌ترین نتیجه را نشان دهد و این کار را به کمک تطبیق دادن الگوریتم جستجوی شما و سایت‌های دیگر انجام می‌دهد.

الگوریتم کبوتر و سئو محلی

سئو محلی به این معنا است که سایت را بر اساس موقعیت مکانی بهینه‌سازی کنید. سئو محلی زمانی کاربرد دارد که شما به عنوان صاحب یک کسب و کار بخواهید در جستجو‌های مربوط به موقعیت‌های مکانی در صدر نتایج گوگل قرار بگیرید.

سئو محلی این مزیت را دارد که مشتریان واقعی را به سمت شما روانه می‌کند و می‌تواند یکی از عوامل مهم در موفقیت کسب و کار‌ها به شمار برود. برای آن که به خوبی متوجه شوید که این الگوریتم چگونه به موفقیت یک سایت کمک می‌کند، به مثال زیر دقت کنید.

تصور کنید که برای مسافرت به تبریز آمده‌اید و در لحظه آخر یادتان می‌آید که کمی باقلوای معروف تبریز را برای سوغاتی و خوردنی تهیه کنید. کافیست عبارت نزدیک‌ترین شیرینی فروشی یا نزدیک‌ترین قنادی را سرچ کنید و آدرس و شماره تلفن آن‌ها را پیدا کنید و با دست پر به شهر خودتان برگردید. همانطور که می‌بینید سئو محلی و الگوریتم کبوتر هم برای کاربران و همچنین صاحبان کسب‌وکارهای محلی مفید است.

فواید الگوریتم کبوتر برای وب سایت‌ها

نمی توان به صورت قطعی و صد درصدی گفت که الگوریتم کبوتر می‌تواند برای تمامی سایت‌ها مفید باشد؛ چرا که این موضوع به ماهیت سایت‌ها هم بستگی دارد. برای مثال تصور کنید که شما یک سایت خدمات آنلاین دارید، در این صورت سئو محلی نمی‌تواند در موفقیت شما تأثیر داشته باشد و دلیل این موضوع این است که مهم نیست موقعیت مکانی کاربرانتان کجا باشد؛ هر اندازه که در دسترس مخاطبان بیشتری باشید، همان اندازه به نفع شماست.

پس شما باید با توجه به مشتریان خودتان و ماهیت سایت خویش تصمیم بگیرید که آیا می‌خواهید سایتتان را برای الگوریتم کبوتر بهینه سازی کنید یا خیر.

رتبه‌بندی کبوتر چگونه عمل می‌کند؟

فرض کنید به عنوان کاربر گوگل، عبارت «مرکز فروش حیوانات خانگی مرکز تهران» را جستجو می‌کنید. این عبارت به قفس داده‌ها عرضه می‌شود، یعنی جایی که صفحات نتایج با سرعت بالایی ارزیابی می‌گردند. زمانی که کبوتر‌ها نتیجه مرتبط با جستجو را پیدا کنند، به آن نوک می‌زنند.

هر بار نوک زدن کبوتر‌ها به این قفس اطلاعات، به معنای تعیین رتبه صفحه است. صفحاتی که بیشترین نوک‌های کبوتر‌ها را دریافت می‌کنند، در صدر نتایج جستجو ظاهر می‌شوند و باقی صفحات به همین ترتیب، تعیین رتبه می‌شوند.

به روز‌رسانی الگوریتم کبوتر موجب ارتقای رتبه دایرکتوری‌های محلی در نتایج جستجو گوگل شده است. به همین دلیل زمانی که «مراکز فروش حیوانات خانگی» را جستجو می‌کنید، نتایج به صورت مجزا عرضه نمی‌شوند، بلکه در فهرست‌ها و دایرکتوری‌های مختلف، نمایش داده می‌شوند. درواقع کبوتر گوگل بر اساس اعتبار دایرکتوری‌ها، نتایج را رتبه‌بندی می‌کند. الگوریتم کبوتر بهترین نتیجه را برای دایرکتوری‌های محلی داشته است. خدمات گوگل مپ مجموعه افراز تک ارتباط مستقیمی با این الگوریتم دارا می باشد تا بتواند کسب و کار‌های مختلف را براساس لوکیشن به کاربران نمایش دهد.

دایرکتوری‌ها یا وب‌سایت‌های مرجع، سایت‌های موجود در اینترنت را بر اساس زمینه فعالیت دسته‌بندی می‌کنند. این سایت‌ها اغلب در صدر نتایج جستجوی گوگل ظاهر می‌شوند و با معرفی سایت شما، موجب افزایش ترافیک سایت می‌شوند.

تاثیر سئو بر الگوریتم کبوتر

در سال ۲۰۱۹ یکی از مهم‌ترین عوامل مؤثر بر سئو سایت، سئو محلی ذکر شده است که به تأثیر الگوریتم کبوتر گوگل اشاره دارد. گوگل الگوریتم‌های متنوعی برای ارزیابی سایت‌ها دارد که تأثیر مستقیمی بر رتبه‌بندی آن‌ها در صفحه نتایج جستجو می‌گذارد.

تاثیر الگوریتم کبوتر در سئو
تاثیر الگوریتم کبوتر در سئو

برای آشنایی بیشتر با کبوتر گوگل، کافی است به یاد بیاورید که کبوتر پرنده‌ای اهلی است و دوست دارد در محیط‌های آشنا باشد. بنابراین الگوریتم کبوتر، عبارتی را که کاربر جستجو کرده، بررسی می‌کند. در صورتی که کاربر در عبارت جستجو شده موقعیت مکانی را نیز درج کرده باشد، کبوتر گوگل نزدیک‌ترین و مرتبط‌ترین پیشنهاد را به او ارائه می‌دهد.

بدین ترتیب کاری که برای موتور جستجوی گوگل می‌کند، یافتن اطلاعات محلی است. برای آنکه کبوتر گوگل راحت‌تر به مقصد هدایت شود، از درج آدرس و اطلاعات متناقض با محل اصلی استقرار شرکت خود، اجتناب کنید.

تفاوت الگوریتم کبوتر با دیگر الگوریتم‌ها

در مباحث سئو با روش‌های سئو کلاه سیاه آشنا شدیم و فهمیدیم گوگل برای شناسایی متخلفان، دستیار‌های مختلفی را ایجاد کرده است. الگوریتم گوگل پاندا، گوگل پنگوئن و مرغ مگس‌خوار از مهم‌ترین الگوریتم‌های گوگل برای مقابله با متخلفان سئو بودند.

مثلاً الگوریتم پنگوئن وظیفه شناسایی لینک‌های اسپم را بر عهده داشت و الگوریتم مرغ مگس خوار برای تجزیه و تحلیل عبارات به کار می‌رفت. همچنین الگوریتم پاندا محتوای کپی شده و نامناسب را گزارش می‌کرد. در نهایت هدف گوگل از به‌کارگیری این سه الگوریتم، پنالتی کردن متخلفان بود اما درباره الگوریتم کبوتر و موش کور، هدف گوگل افزایش کیفیت نتایج جستجو محلی بود.

تاثیر الگوریتم گوگل کبوتر بر سئو

این الگوریتم روی رتبه‌بندی محلی تأثیر می‌گذارد. کسب و کار‌ها باید از گوگل مپ برای درج مکان استقرار خود کمک بگیرند تا از این الگوریتم، استفاده کافی را ببرند. فرض کنید سایت شما خدمات فروش حیوانات خانگی را در محدوده مرکز شهر تهران عرضه می‌کند.

بنابراین اگر کاربر‌ها به دنبال خرید حیوانات خانگی در محدوده مرکز شهر تهران باشند، کبوتر گوگل آنان را به سایت شما هدایت می‌کند. بهترین کار برای کسب و کار‌ها، درج اطلاعات کامل در Google My business است که این فرایند را تسریع می‌بخشد.

تولید محتوا برای گوگل کبوتر

در ادامه این بخش از مقاله به معرفی راهکارهای مختلف جهت تولید محتوا مناسب برای الگوریتم کبوتر گوگل خواهیم پرداخت.

از سرویس‌های جستجوی محلی استفاده کنید

کبوتر گوگل به طور ویژه بر رتبه‌بندی کسب‌وکار‌هایی تأثیر گذاشته که از سرویس‌های جستجوی محلی خاص، مانند Yelp استفاده می‌کنند. یِلپ و برنامه‌های مشابه بر اساس دیدگاه‌های کاربران درباره کسب و کار‌های محلی، نتایج جستجو را برای کاربران بهینه می‌کنند و نتایج دلخواه را به آنان نشان می‌دهند. برای مدتی، Yelp مشکلات زیادی برای نحوه نمایش در جستجو‌های گوگل داشت، اما آپدیت الگوریتم کبوتر گوگل، این مشکل را برطرف کرد.

تولید محتوا مکان محور

حتی پیش از راه‌اندازی الگوریتم کبوتر گوگل، تولید محتوا مرتبط با محل (تولید محتوا محلی) اهمیت داشت اما اکنون اهمیت آن دو چندان شده است. اگر هنوز اقدامی در این رابطه نکرده‌اید، بهتر است از صفحات فرود استفاده کنید تا ببینید کار کردن روی محتوای محلی چه پیشرفتی برای شما به دنبال خواهد داشت. برای کسب نتایج بهتر، از کلمات کلیدی tail-Long و عبارت‌های ترکیبی استفاده کنید.

درخواست نظر از مشتریان

بهینه‌سازی جستجو محلی برای گوگل و الگوریتم کبوتر بسیار اهمیت دارد. اگر کاربران پس از استفاده از خدمات شما نظر خودشان را بنویسند، به افزایش رتبه شما کمک چشمگیری کرده‌اند. بهتر است برای ترغیب کاربران هدیه یا پیشنهادی جذاب در نظر بگیرید، مثلاً اگر نظراتتان را با ما به اشتراک بگذارید، در قرعه کشی هدیه شگفت‌انگیز ما، شرکت داده می‌شوید.

افزایش قدرت دامنه سایت

همان طور که می‌دانید، دامین و پیج دو فاکتور مهم در تعیین رتبه سایت هستند. هرچه روی قدرت دامنه سایت خود بیشتر کار کنید، شانس بیشتری برای نمایش در جستجو‌های محلی خواهید داشت. با استفاده از سایت‎‌های مختلف می‌توانید میزان دامین سایتتان را بررسی کنید.

با کمک حذف لینک‌های بد و شکسته، داشتن استراتژی محلی برای سئو، تولید محتوا جذاب و… می‌توانید قدرت دامنه سایتتان را افزایش دهید.

فعالیت در سوشال مدیا

پروفایل‌های شما در شبکه‌های اجتماعی مثلاً در فیس‌بوک یا سایر شبکه‌ها می‌تواند تأثیر مهمی در جستجو‌های محلی شما بگذارد. می‌توانید شکاف‌های موجود در کسب و کار خود را با استفاده هوشمندانه از شبکه‌های اجتماعی، پر کنید.

دریافت امتیاز منفی از گوگل کبوتر

در صورتی که موفق نشدید معیار‌های مورد نظر کبوتر گوگل را در دریافت کنید توجه خود را معطوف به سئو داخلی، لینک‌های خارجی و بهینه‌سازی محلی کنید و سپس برای ارزیابی میزان تغییرات، ترافیک سایت را بررسی کنید.

آموزش کامل الگوریتم کبوتر گوگل
آموزش کامل الگوریتم کبوتر گوگل

لینک‌های شکسته، شماره تماس‌های موجود در سایت و املای صحیح کسب و کارتان را کنترل کنید. اطلاعات تماس و آدرس کسب‌و‌کارتان را در قسمت پایین صفحه سایت درج کنید تا بات‌های گوگل هنگام کراول کردن صفحات، این اطلاعات را ذخیره کنند.

نام، آدرس و شماره تماس (NAP) سایت را کنترل کنید و مراقب باشید که این اطلاعات با آنچه در شبکه‌های اجتماعی درج کرده‌اید، متناقض نباشد. ادرس‌های متناقض موجب سردرگمی کاربران و موتور‌های جستجو می‌شود.

فراموش نکنید که بیشتر جستجو‌ها از طریق موبایل انجام می‌شود و قطعاً سایت‌های ریسپانسیو یا واکنش‌گرا امتیاز مثبتی از کبوتر گوگل دریافت می‌کنند.

جمع‌بندی

همان طور که می‌دانید گوگل از الگوریتم‌های مختلفی به دلایل گوناگون استفاده می‌کند. هدف اصلی این الگوریتم‌ها آن است که بهترین نتیجه ممکن در اختیار کاربران قرار گرفته و کاربران بتوانند در کوتاه‌ترین زمان ممکن به نتیجه‌ای که می‌خواهند برسند. یکی از جدیدترین الگوریتم‌های گوگل، الگوریتم کبوتر است که تحول بسیار عظیمی در دنیای سئو و جستجو ایجاد کرده است.

اگر شما نیز صاحب یک سایت هستید و می‌خواهید با ساز و کار این الگوریتم گوگل بیشتر آشنا شوید و از ویژگی‌های این الگوریتم بهره‌مند شوید می‌توانید با مطالعه مطالب بالا از کارایی‌های این الگوریتم بهره‌مند شوید. لازم به ذکر است در صورت عدم وجود سایت، با ثبت لوکیشن در گوگل مپ نیز می‌توانید از برخی خدمات گوگل کبوتر بهره مند شوید. در این مقاله به معرفی الگوریتم کبوتر و فوایدی که برای کسب و کار‌های محلی و کاربران دارند، پرداخته‌ایم.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دنبال کردن
Notify of
guest
0 نظرات ثبت شده
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها