جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

سئو محتوا چیست و چگونه باید انجام شود؟

سئو محتوا چیست؟

تولید محتوا امروزه به یکی از مهم ترین فعالیت های هر کسب و کار اینترنتی تبدیل شده است که اگر شما هم جزو مدیران کسب و کار های اینترنتی هستید و به آن دقت نداشته باشید قطعا رشد خود نخواهید داشت، این مورد در سایت بسیار مهم تر است و باید به سئو آن محتوا ها هم توجه ویژه ای داشته باشید، در این مقاله با ما همراه باشید تا به صورت کامل درباره سئو محتوا چیست اطلاعات بیشتری به شما ارائه دهیم تا بتوانید با استفاده از این اطلاعات با این موضوع کاملا آشنا شوید و بتوانید هب بهترین شکل ممکن آن را در محتوا های خود رعایت کنید.

منظور از سئو محتوا چیست؟

معمولا برای افزایش بازدید یک سایت تمام مطالب آن را به صورت سئو شده می‌نویسند. محتوا نویس باید علاوه بر این‌که یک نویسنده غالب باشد، باید بتواند محتوا خود را بر اساس الگوریتم‌های گوگل تولید کند. گوگل برای بهینه‌سازی موتورهای جستجو خود از الگوریتم‌هایی استفاده می‌کند که به آن سئو می‌گویند؛ بنابراین هر چه محتوا شما مطابق معیارهای این الگوریتم‌ها باشد، آنگاه در رتبه‌های بالاتری قرار خواهد گرفت.

سئو محتوا چیست؟

حال با توجه به مطالب بالا می‌توانید دریابید که محتوای سئو شده، محتوایی است که بر اساس الگوریتم‌ موتورهای جستجو گوگل نوشته شده‌اند. البته باید در تولید محتوا، تنها به روش‌های بهینه‌سازی گوگل توجه نکنید. بلکه به اهداف و نیازهای مخاطبان خود نیز دقت کنید تا با جذب آن‌ها، بتوانید به مشتری تبدیل کنید.

چگونه یک محتوای سئو شده بنویسیم؟

نوشتن سئو محتوا یکی از مهم‌ترین دغدغه افراد فعال در حوزه دیجیتال مارکتینگ است که در زیر به چند روش ساده و مهم تولید محتوا سئو شده بیان می‌کنیم.

روند سئو محتوا چگونه است؟

در این بخش از مقاله به صورت کامل به شما توضیح خواهیم داد که چگونه می توانید سئو محتوا را در سایت خود به خوبی انجام دهید و در این زمینه مشکی نداشته باشید.

داشتن یک ایده کلی برای تولید محتوا

در گام اول بهتر است یک ایده کلی برای تولید محتوا خود داشته باشید و در آن مطالب و موضوعاتی که قصد دارید در متن مقاله از آن‌ها صحبت کنید را در نظر بگیرید. برای این کار بهتر است تیترهای محتوا خود را لیست کرده و در جایی ذخیره کنید.

کلمات کلیدی محتوا سئو شده

کلمات کلیدی، یکی از مهم‌ترین دلایل فنی متن شما برای بالا بردن ارزش سئوی آن هستند؛ بنابراین حتما لازم است قبل از نوشتن محتوای متنی کلمات کلیدی مرتبط با آن را در نظر بگیرید. برای این کار از ابزارهای سئو، جهت تولید کلمات کلیدی استفاده کنید و در آن بیشترین کلمات و متن‌هایی را پیدا کنید که مرتبط با عنوان مقاله شما هستند. به طوری که توسط کاربران زیادی در اینترنت جستجو می‌شوند. البته به غیر از گوگل ابزارهای زیادی مانند وب‌سایت ubersuggest وجود دارند که جهت تولید کلمات کلیدی به شما کمک می‌کنند.

نوشتن عنوان‌های جذاب و گیرا برای تولید محتوا

یکی از مهم‌ترین ایرادهایی که تولیدکنندگان محتوا آن را تکرار می‌کنند، نوشتن عنوان‌های ساده و کلی است. به طوری که در آن قصد دارند عنوان‌هایی را انتخاب کنند که شامل زیرمجموعه‌های زیادی است. در حالی که این عنوان‌ها اکثرا تکراری هستند و بازدیدکنندگان کمتری را به خود جلب می‌کنند. لذا نمی‌توانند اهداف کلی تولید محتوا را به پیش ببرند.

نوشتن عنوان جذاب برای محتوا

پس باید همیشه سعی داشته باشید که به صورت اصولی و درست و در یک رابطه خاص موضوع محتوا را بنویسید تا از این نظر مشکلی نداشته باشید.

کمک گرفتن از محتواهای مشابه

یکی از روش‌هایی که برای تولید محتوای متنی به شما کمک می‌کنند، استفاده از متن‌های مشابهی است که در سایت‌های دیگر درج شده‌اند. به یاد داشته باشید که شما از این مطالب نباید کپی‌برداری کنید، بلکه محتوای خود را به کمک آن‌ها تولید کنید. البته اگر متن‌های زیادی در مورد حوزه کاری شما در اینترنت وجود نداشته باشد، در این صورت با نوشتن متن جدید بهینه‌سازی شده می‌توانید مخاطبان زیادی را به خود جلب کنید.

نکته: شما باید از محتوا‌های دیگری که رقیبان شما نوشته‌اند الگو برداری کنید و اگر از آن‌ها کپی کنید سایت شما کاملا نابود می‌شود.

به مخاطب و نیازهای او توجه کنید

باید توجه کنید که شما به هنگام تولید محتوا متنی باید دو اصل کلی را در نظر بگیرید. یکی از آن‌ها نیاز مشتریان است که با خواندن مقاله قصد دارند آن را برآورده کنند دیگری نیز بهینه‌سازی محتوا از نظر موتورهای جستجو گوگل است؛ بنابراین اگر این دو اصل را در نظر بگیرید، آنگاه مشتریان زیادی را به خود جلب خواهید کرد.

در محتوا خود اطلاعات جامعی را به مخاطب ارسال کنید

یکی از عمده مشکلات وب‌سایت‌ها این است که مطالب سطحی برای مخاطبان خود بیان می‌کنند و در مورد حوزه کاری خود اطلاعات جامع و کاملی را مطرح نمی‌کنند. در صورتی که شما اطلاعات کامل و دقیقی را به مخاطب خود ارسال کنید ضمن این‌که نشان می‌دهید چقدر به موضوع مقاله مسلط هستید بلکه میزان تخصص و دانش خود را نیز در این حوزه کاری نمایان می‌کنید.

حال اگر موضوع محتوا متنی شما خیلی گسترده باشد و نیاز دارید آن را از جنبه‌های مختلفی بررسی کنید، در این صورت بهتر است در چند مقاله جداگانه این کار را انجام دهید تا مخاطب بر اساس آن‌ها بتواند یکی از مقالات شما را انتخاب کرده و مطالعه نماید.

جنبه‌های منفی موضوع را نیز در نظر بگیرید

به عنوان مثال اگر شما بازاریاب هستید و مقاله‌ای در مورد دیجیتال مارکتینگ می‌نویسید در این صورت علاوه بر مزایا خرید و فروش کالا خود بهتر است در مورد معایب آن نیز مطالبی درج کنید. این کار به مشتری شما آگاهی کامل می‌دهد تا انتخاب درستی داشته باشد و با جلب اعتماد آن‌ها، به مشتری دائم تبدیل خواهند شد.

جنبه های منفی و مثبت در تولید محتوا

استفاده از تکنیک‌های ظاهری محتوا

استفاده از روش‌های اینفوگرافیک می‌تواند علاوه بر جذابیت متن، سئو محتوا شما را نیز در رتبه بالاتری قرار دهد. داشتن لینک‌های داخلی و خارجی برای تعامل شما با سایت‌های مختلف و سایر مقالات متنی وب‌سایت بسیار مهم هستند.

دسته‌بندی محتوا و استفاده از هدینگ‌ها تاثیر زیادی در بهینه‌سازی محتوا تولید شده شما دارند. هم‌چنین برای زیبایی متن‌های خود از فونت‌های نوشتاری خوب استفاده کنید و بین مطالب خود فاصله کافی قرار دهید؛ زیرا نوشتن جملات طولانی، سئو متن شما را کاهش می‌دهند و امتیاز منفی گوگل را نیز می‌گیرند.

بررسی سئو مکانیکی محتوا تولید شده

بعد از آن‌که محتوا خود را نوشتید حتما آن را دوباره بازنویسی کنید و تمام مشکلات آن را بررسی و حل کنید. نکات نگارشی و غلط املایی را رعایت کنید تا ارزش سئو محتوا تولید شده شما بیشتر شود. البته باید در نظر بگیرید که چگالی کلمات کلیدی در محتوا به اندازه کافی و در حدود ۲ الی ۳ درصد کل مقاله باشند. در صورتی که تکرار کلمات کلیدی زیاد باشد، آنگاه گوگل شما را جریمه خواهد کرد.

رعایت استاندارد تعداد کلمات محتوا

سعی کنید تعداد کلمات شما در محتوای متنی به اندازه کافی باشند. نوشتن مقاله‌ای با گنجایش ۲ الی ۳ هزار کلمه‌ای بسیار خوب است. در حالی که اگر تعداد کلمات شما کمتر از ۵۰۰ و بیشتر از ۴ هزار کلمه باشد، آنگاه گوگل به مقاله شما امتیاز منفی می‌دهد.

دقت به متا تگ‌های عنوان و توضیحات

خوب است بدانید که اولین بخشی که گوگل در نوشتن یک مقاله متنی به آن توجه می‌کند متا تگ عنوان و متا تگ توضیحات است؛ بنابراین توجه داشته باشید که اگر متا تگ عنوان شما با محتوای کلی مقاله مرتبط نباشد، در این صورت گوگل به کل متن شما امتیاز منفی می‌دهد. البته متا تگ توضیحات هم نقش بسیار زیادی را در امتیازدهی و افزایش سئو متن دارد؛ بنابراین حتما در اول مقاله خود یک بخش توضیحات ۵۰۰ کلمه‌ای بنویسید که در غیر این صورت موتورهای جستجو گوگل به صورت خودکار آن را تولید خواهند کرد.

تاثیر متا تگ ها در سئو محتوا

 

توجه به تکنیک‌های کلاه سیاهی تولید محتوا

از تکنیک‌های کلاه سیاهی گوگل استفاده نکنید؛ زیرا به محض اطلاع گوگل از این موضوع شما را جریمه خواهد کرد.

امکان مشاهده محتوا تولید شده در ابزارهای مختلف

همان‌گونه که می‌دانید، امروزه کاربران موبایل از کاربران سایر سیستم‌ها زیاد هستند؛ بنابراین برای ارتقا محتوای متنی تولید شده خود به عنوان یک دیجیتال مارکتینگ بهتر است آن را به گونه‌ای بنویسید که در سیستم‌های موبایل، تبلت و غیره نیز به خوبی مشاهده شوند.

ابزارهای کاربردی برایسئو محتوا

معمولا ابزارهای زیادی برای سئو محتوا وجود دارند که شما می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. در زیر به چند نمونه از رایج‌ترین ابزارهای تولید محتوا اشاره می‌کنیم که شما متناسب با نیاز خود می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

ابزار های کاربردی برای سئو محتوا

ویراستیار

نرم‌افزاری است که قواعد نگارشی یک متن را بررسی می‌کند و هر گونه غلط املایی و نگارشی را برطرف می‌کند. این افزونه به صورت رایگان در وردپرس وجود دارد که شما می‌توانید از آن استفاده کنید.

ابزار CoSchedule

CoSchedule، یکی از ابزارهای آنلاین تولید محتوا است که مجموعه‌ای از کلمات را به نویسندگان و بازاریابان پیشنهاد می‌دهد. این کلمات بر اساس معیارهای روانشناسی و میزان تاثیر آن در بازدیدهای گذشته سایت انتخاب می‌شوند؛ بنابراین استفاده از ابزار CoSchedule می‌تواند نرخ کلیک محتوا را با تولید محتواهای جذاب افزایش دهد تا مورد توجه موتورهای جستجو زیادی قرار بگیرند.

کنسول جستجوی گوگل

در حال حاضر بیش از ۷۰ درصد جستجوها در دنیای وب، توسط موتورهای جستجوی گوگل انجام می‌گیرند؛ بنابراین استفاده از کنسول جستجوی گوگل به شما کمک می‌کند تا رتبه بهینه‌سازی خود را در موتورهای جستجو افزایش دهید. این ابزار به شما کمک می‌کند تا ترافیک وب‌سایت خود را بررسی کنید و رتبه‌بندی صفحات را بر اساس کلمات کلیدی خاص را مشاهده کنید.

ابزار مدیریت کلیدواژه‌ی گوگل

این ابزار به کاربران کمک می‌کند تا کلیدواژه‌های مربوط به محتوای خود را پیدا کنند. برای این کار تنها کافی است کلمه کلیدی اصلی را در ابزار مدیریت کلیدواژه‌ی گوگل (google keyboard planner) درج کنید تا کلمات مرتبط بر اساس جستجوی ماهانه یا تعداد کلیک‌های کلی گوگل را نمایش دهد. استفاده از ابزار مدیریت کلیدواژه‌ی گوگل به شما کمک می‌کند تا نگاه عمیق و گسترده‌ای نسبت به موضوع محتوا داشته باشید.

البته Word Stream نیز یک ابزار تولید محتوا با کاربری آسان و رایگان است که می‌تواند جایگزین خوبی برای ابزار مدیریت کلیدواژه‌ی گوگل باشد. در ابزار Word Stream فهرست کاملی از عبارات جستجو شده در موتور جستجوی گوگل و نرخ کلیک هر کلمه‌ کلیدی لیست می‌شود که شما با دانلود آن‌ها می‌توانید در حالت آفلاین نیز استفاده کنید.

ابزار مدیریت کلیدواژه‌ی گوگل

ابزار WooRank

این ابزار یکی از ابزارهای تولید محتوای سئو شده است که به شما کمک می‌کند کلمات کلیدی را در جای صحیح خود قرار دهید. هم‌چنین رتبه سایت خود را با وب‌سایت‌های مشهور مختلف مقایسه ‌کنید.

ابزار Read-Able

ابزار Read-Able، به کمک یک الگوریتم پیشرفته محتوای شما را بررسی می‌کند تا میزان محبوبیت آن را برای مخاطب خاص آن مشخص کند.

Linkody

 اگر به دنبال مشاهده وب‌سایت‌هایی با محتوای مرتبط با سایت خود هستید می‌توانید از ابزار Linkody استفاده کنید. Linkody به شما اجازه می‌دهد تا استراتژی رقبای خود را برای تولید محتوا مشاهده کنید و با استفاده آن‌ها بتوانید محبوبیت سایت خود را بالا ببرید.

Copyscape

ابزار Copyscape به شما کمک می‌کند تا امکان سرقت ادبی محتوای خود را در سراسر اینترنت جستجو کنید؛ زیرا سرقت ادبی سئو محتوا شما را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد.

نتیجه‌گیری

رعایت سئو محتوا باعث می‌شود که مخاطبان زیادی با وب‌سایت شما درگیر شوند و به مدت طولانی در آن قرار بگیرند. این کار توانایی وب‌سایت شما را جهت دیجیتال مارکتینگ و محتوا مارکتینگ ارتقا می‌دهد. حال برای این‌که بتوانید سئو محتوای خود را بالا ببرید باید الگوریتم‌های بهینه‌سازی گوگل را یاد بگیرید و آن‌ها را در تولید محتوای متنی خود به کار ببرید. البته باید محتوا شما علاوه بر رعایت اصول سئو، گیرایی متنی نیز داشته باشد و از اینفوگرافیک و دسته‌بندی مطالب برای ارسال سریع مفاهیم خود به مخاطبان استفاده کنید.

در این مقاله تلاش کردیم تا بروزترین مطالب سئو محتوا را از نظر موتورهای جستجو گوگل بیان کنیم. حال اگر نیاز به اطلاعات جامع و کامل‌تری در این خصوص داشته باشید می‌توانید با کارشناسان مجرب این مجموعه در تماس باشید.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دنبال کردن
Notify of
guest
0 نظرات ثبت شده
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها