جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

آشنایی کامل با تقویم محتوا و مزایا آن

تقویم محتوا چیست؟

در زمینه بازاریابی محتوا و تولید محتوا واژه‌های تخصصی بسیاری وجود دارد که یادگیری آن‌ها می‌تواند سواد محتوایی هر تولید‌کننده محتوا را افزایش دهد. یکی از واژه‌های تخصصی در این حوزه، برنامه یا تقویم محتوا می‌باشد.

همانطور که از نام این واژه پیداست، تقویمی است که در آن برنامه‌ریزی تولید و انتشار مطالب تا زمان معین و خاصی مشخص شده است و طبق این تقویم تمامی فعالیت‌های محتوایی در تاریخ‌های معینی که ثبت شده‌اند، انجام می‌شود. در ادامه این مقاله در وبلاگ افراز تک قصد داریم به معرفی این تقویم یا برنامه محتوایی بپردازیم.

تقویم محتوایی چیست؟

تقویم محتوا که در حوزه دیجیتال مارکتینگ با نام‌های Content Calendar و تقویم تحریریه نیز شناخته می‌شود، یکی از اصلی‌ترین برنامه‌ریزی‌هایی است که هر مدیر دیجیتال مارکتینگ بایستی به آن تسلط کامل داشته باشد و طبق برنامه‌ریزی خود عمل کند.

آشنایی با تقویم محتوایی
آشنایی با تقویم محتوایی

امروزه که انتشار منظم محتوا‌ها در شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام و همچنین در وب سایت‌ها به امری مهم تبدیل شده است و یکی از الگوریتم‌های اصلی سوشال مدیا محسوب می‌شود، اهمیت برنامه انتشار منظم محتوا‌ها بیشتر از گذشته شده است. در حوزه مدیریت محتوا، تقویم محتوایی می‌تواند به افراد کمک کند تا در راستای هدف خویش و برنامه تبلیغاتی خود بهتر گام بردارند و همیشه از برنامه‌های بعدی خود با خبر باشند.

به طور مختصر و خیلی کلی می‌توانیم بگوییم تقویم تحریریه، تقویمی است که تمامی مقالات، محتوا‌هایی که قرار است تولید و انتشار شوند، به همراه تاریخ تولید، تاریخ انتشار همراه با موضوع در آن نوشته می‌شوند و جزئیات هر مطلب داخل آن قرار گرفته است. تقویم محتوایی به مدیران وب سایت‌ها، مدیران شبکه‌ها اجتماعی و حتی مدیران وبلاگ ها کمک می‌کند برای انتشار محتوا خود زمان‌بندی دقیقی داشته باشند.

مزایا تقویم محتوایی

تقویم محتوایی مزایا و ویژگی‌های زیادی را در بر می‌گیرد که برخی از آن‌ها به صورت مستقیم بر روی فعالیت‌ها تمرکز دارد و برخی دیگر به صورت غیر مستقیم ویژگی‌هایی را در بر دارد که می‌تواند در زمینه دیجیتال مارکتینگ تأثیرات خوبی را بگذارد. در ادامه این مقاله در سایت افراز تک به معرفی اهمیت تقویم محتوا خواهیم پرداخت.

جمع‌آوری‌ایده‌ها

با استفاده از برنامه منظم انتشار محتوا، می‌توان به خوبی‌ایده‌ها را جمع‌آوری نمود و‌ایده‌هایی را که در زمینه مارکتینگ و حوزه فعالیت مد نظر مؤثر هستند را به خوبی فرا گرفت تا بتوان موضوعات خوبی را برای دسته‌بندی محتوا در نظر گرفت.

تقویم محتوایی چیست؟
تقویم محتوایی چیست؟

ایجاد نظم

نظم در انتشار محتوا مسأله‌ای مهم است و در تدوین استراتژی محتوا بسیار مؤثر می‌باشد. وجود نظم می‌تواند اعتبار وب سایت را در گوگل و همچنین اعتبار صفحات را در شبکه‌های اجتماعی افزایش می‌دهد. همچنین وجود نظم می‌تواند باعث شود دنبال‌کنندگان و کاربران وب سایت‌ها نسبت به وب سایت مورد نظر حس بهتری را داشته باشند.

ناگفته نماند این نظم می‌تواند کمک کند افراد برنامه‌ریزی بهتری نسبت به روند کاری خود داشته باشند و با ذهنی آسوده‌تر برنامه‌های کاری خود را پیش ببرند.

حفظ تنوع محتوا

با استفاده از برنامه‌ریزی دقیق محتوایی، تنوع مطالب و محتوا‌هایی که بایستی در آینده منتشر شوند، حفظ می‌شود. مدیران مارکتینگ می‌دانند که باید چگونه مطالب خود را در حوزه‌های مختلف را طوری منتشر کنند تا کاربران نیز از یکدستگی آنان خسته نشود. همچنین این موضوع باعث می‌شود که از انتشار مطالب تکراری جلوگیری شود.

توجه به مطالب جذاب

در بسیاری از مواقع افراد در ذهن خود مطالب بسیار جذابی را به خاطر می‌سپارند که در آینده در آن حوزه تولید محتوا انجام دهند و سپس آن را منتشر کنند اما در بسیاری از این مواقع این مطالب به راحتی از ذهن پاک می‌شوند. هنگام تدوین تقویم محتوایی دیگر این مطالب به راحتی از ذهن پاک نمی‌شوند و افراد در عین انتشار محتوا آنان را در برنامه محتوایی آینده خود جای می‌دهند.

لازم به ذکر است وجود برنامه‌ای برای انتشار مطالب خود به خود باعث می‌شود موضوعات جدیدی به ذهن افراد نیز برسد.

خدمات طراحی تقویم محتوایی

گرچه وجود برنامه محتوایی می‌تواند در تولید محتوا سایت و دیگر دسته‌های تولید مقالات و متون بسیار خوب و تأثیر‌گذار باشد و در این حوزه کار را بسیار راحت کند، اما طراحی تقویم تحریریه نیز نیاز به تخصص و طی کردن فرایندی دارد که طراحی و تدوین آن را کمی پیچیده می‌کند. البته در مقاله آموزش ساخت تقویم تحریریه، این فرایند را به طور کاملاً ساده و راحت در افراز تک به شما کاربران عزیز آموزش داده‌ایم.

تقویم محتوایی افراز تک
تقویم محتوایی افراز تک

طراحی تقویم محتوایی یکی دیگر از خدمات مجموعه افراز تک است که توسط متخصصین مجموعه ما با بالاترین سطح کیفیت برای مشتریان عزیز تدوین می‌شود. در طراحی تقویم مطالب و مقالات بایستی کاملاً برخی از حوزه‌های کاری در تولید مقالات مشخص شده باشد. برای مثال اول از همه بایستی مشخص شود زمینه کاری مد نظر چیست و کانال انتشار محتوا کدام برنامه است.

در برخی موارد ممکن است کانال انتشار مطالب سوشال مدیا مانند اینستاگرام باشد و در برخی مواقع دیگر مطالب قرار است در وب سایتی منتشر شوند. مخاطبان هدف و چگونگی برخورد آنان با موضوعات اصلی کسب و کار از دیگر نکات پر اهمیتی است که در برنامه‌ریزی محتوایی بایستی به آن دقت کرد.

در تقویم محتوایی باید فاصله بین انتشار محتوا‌ها کاملاً مشخص شده باشد و زمان تولید به همراه زمان انتشار آن نیز باید مشخص باشد. مشخص نمودن زمان تولید محتوا و انتشار آن می‌تواند به نظم بهتر مطالب کمک شایانی کند. تحقیق کلمات کلیدی از دیگر موضوعاتی است که قبل از تدوین استراتژی محتوا و تقویم آن بایستی کاملاً انجام شود و از آن اطمینان خاطر کسب شود.

بدون شک انتشار هر محتوا پیرو هدفی می‌باشد. شکل‌گیری تقویم محتوایی نیز بایستی طوری باشد که در آخر این تقویم افراد و مارکتر‌ها به اهداف خود رسیده باشند یا حداقل به اهداف نزدیک شوند. لازم به ذکر است در تدوین و نوشتن تقویم محتوایی ممکن است مشکلاتی وجود داشته باشد یا آن تقویم غیر استاندارد باشد. در صورت عدم نتیجه تقویم محتوا پس از گذشت زمان مشخص افراد بایستی تقویم خود را باز‌نویسی کنند.

جمع‌بندی

در این مقاله به معرفی کامل و جامعی از تقویم محتوا و مزایا آن پرداختیم. یک برنامه انتشار خوب می‌تواند به خوبی شرایط کنونی شما را نشان دهد و از طرفی وضعیت آینده کسب و کار شما را پیش‌بینی کند. تدوین تقویم انتشار مطالب می‌تواند میانبری باشد که مسیر افراد را به سوی هدف‌ها کمتر کند.

امیدواریم که از خواندن این مقاله نهایت لذت را برده باشید.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دنبال کردن
Notify of
guest
0 نظرات ثبت شده
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها