جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

آموزش کاربردی نیم فاصله در تولید محتوا

آموزش استفاده از نیم فاصله در تولید محتوا

چه چیزی باعث می‌شود کاربران با سایت شما تعامل پیدا کنند! بی‌شک، محتوایی که در سایت قرار می‌گیرد بر کاربران اثر می‌گذارد و آنها را وادار به تعامل و یا واکنش می‌کند. هر چقدر محتوای یک سایت غنی‌تر و قوی‌تر باشد، به همان اندازه موفقیت‌های بیشتری برای سایت اتفاق خواهد افتاد. به همین دلیل، کارشناسان سئو همواره به این موضوع اشاره می‌کنند خدمات تولید محتوا می‌تواند سایت شما را دگرگون سازند و باید زمان کافی به این کار اختصاص داده شود. کسانی که با حوزه تولید محتوا سایت آشنایی دارند، در مورد نیم فاصله در تولید محتوا مطالبی را شنیده‌اند. با توجه به این موضوع که نیم فاصله در محتوا یک موضوع بحث‌برانگیز است، در ادامه تلاش می‌کنیم اطلاعات بیشتری را در این رابطه در اختیار شما قرار دهیم.

نیم فاصله در محتوا چیست؟

برای اینکه بتوانیم نیم فاصله در تولید محتوا را توضیح دهیم بهتر است نگاهی به کلمات در زمان فارسی داشته باشیم. بیشتر کلمات در زبان فارسی ساختار مستقلی دارند. از طرف دیگر، برخی از کلمات هستند با اینکه جداگانه نوشته می‌شوند، به عنوان یک کلمه واحد به شمار می‌آیند. به طور مثال، کلمه کسب‌وکار را می‌توان به دو صورت نگارش کرد: «کسب و کار» و «کسب‌وکار». در مورد اول نیم‌فاصله رعایت نشده‌ است و در مورد دوم نیم‌فاصله به کار برده شده است. نیم فاصله در تولید محتوا باعث می‌شود کلماتی که واحد مستقلی دارند اما در خط فارسی به صورت جداگانه نوشته می‌شوند دارای فرم واحدی باشند.

چرا باید از نیم فاصله در محتوا استفاده کنیم؟

اکنون که متوجه شده‌اید نیم فاصله در تولید محتوا چیست، باید به این موضوع بپردازیم چرا باید این اصل را در نوشتار فارسی رعایت کنیم؟! همانطور که می‌دانید خط فارسی یکی از خطوط بسیار دشوار است و ویراستاران تلاش کرده‌اند با پیاده‌سازی قوانین خاص به درک بهتر خط فارسی کمک نمایند.

نیم فاصله در تولید محتوا چیست؟
نیم فاصله در تولید محتوا چیست؟

ایجاد ساختاری منسجم در متن

از جمله فواید رعایت نیم فاصله در تولید محتوا ایجاد ساختاری منسجم در متن است. به دو نوشته زیر توجه کنید:

  • این دارو می تواند به درمان بیماری ها کمک کند.
  • این دارو می‌تواند به درمان بیماری‌ها کمک کند.

بهتر است نگاهی تحلیل‌گرانه و دقیق به این دو خط نوشته‌شده داشته باشید. زمانیکه این دو خط در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند می‌توانید متوجه شوید رعایت نیم فاصله در تولید محتوا به انسجام خط فارسی کمک می‌کند و این امر باعث می‌شود ظاهر شیک‌تر و زیباتری در متن به وجود بیاید.

ویراستان حرفه‌ای به این موضوع اشاره می‌کنند نیم فاصله در تولید محتوا در موارد متعددی از جمله فعل‌های پیشوندی، اضافه کردن ها جمع، کلمات دارای پسوند و پیشوند و افعال مرکب به کار برده می‌شود.

احترام به خواننده

یکی دیگر از مواردی که با رعایت نیم فاصله در تولید محتوا به آن دست پیدا می‌کنید احترام به حقوق خواننده است. بهتر است بدانید خواننده‌ای که می‌خواهد وقت بگذارد و محتوای شما را مطالعه کند تمایل دارد متنی زیبا را بخواند. زمانیکه نیم‌فاصله در متن رعایت می‌شود خواننده حس خوبی پیدا می‌کند و دیگر از فاصله‌ای که در میان کلمات ایجاد شده‌اند احساس خستگی نمی‌کند.

به همین دلیل، اگر به متون مهم فارسی توجه داشته باشید متوجه می‌شوید در تمامی آنها نیم فاصله در تولید محتوا رعایت شده است.

تاثیر نیم فاصله در سئو سایت

زمانیکه نویسندگان اقدام به تولید محتوا در بستر سایت می‌کنند با شرایط متفاوت‌تری روبه‌رو می‌شوند. زیرا چیزی که باعث می‌شود سایت شما در معرض دید کاربران قرار گیرد ربات‌های گوگل هستند. همانطور که می‌دانید ربات‌های گوگل مانند انسان نیستند و همین امر باعث شده است این بحث در میان تولیدکنندگان محتوا به وجود بیاید آید باید نیم‌فاصله رعایت شود یا خیر. تمامی متخصصان سئو حرفه‌ای به این موضوع اشاره می‌کنند رعایت نیم فاصله در محتوا الزامی است. اکنون ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید دلیل این امر چیست؟! این دقیقا همان چیزی است که در ادامه این گزارش به آن می‌پردازیم.

بهبود تجربه کاربری

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم زمانیکه نیم فاصله در محتوا رعایت می‌شود انسجام و زیبایی در آن برقرار می‌گردد. در نتیجه، زمانیکه کاربر محتوا را می‌خواند حس خوبی دارد و با محتوا تعاملات بیشتری برقرار می‌کند. این تعامل باعث می‌شود ربات‌های گوگل متوجه شوند سایت شما یک مطلب مفید و کاربر پسند تولید کرده است و در نتیجه رتبه سایت را افزایش می‌دهد.

رعایت نیم فاصله در تولید محتوا
رعایت نیم فاصله در تولید محتوا

گوگل به تجربه کاربران در سایت توجه ویژه‌ای دارد و هر چقدر تعامل کاربر با یک سایت بیشتر باشد به همان اندازه رتبه بهتری را به آن اختصاص می‌دهد.

نکته مهم در استفاده از نیم فاصله در محتوا

بهتر است بدانید هر چقدر ربات‌های گوگل هوشمند باشند باز نام ربات را با خود یدک می‌کشند! این امر نشان می‌دهد که شما باید به موارد متعددی توجه داشته باشید تا بتوانید رتبه خوبی را از آنها دریافت نمایید. ربات‌های گوگل نیم‌فاصله را تشخیص نمی‌دهند و از طرف دیگر اگر از نیم‌فاصله در متون خود استفاده نکنید بهبود تجربه کاربری را از دست می‌دهید! اکنون باید چگونه این مشکل را رفع کنیم؟

باید بدانید چاره کار بسیار ساده است و شما می‌توانید با رعایت یک نکته از هر دو مزیت استفاده نمایید.

عدم رعایت نیم‌فاصله در کلمه کلیدی

هر محتوا دارای یک کلمه کلیدی است که ربات‌های گوگل بر اساس آن محتوا را شناسایی می‌کنند. تمامی محتوانویسان باید به این موضوع توجه داشته باشند که کلمه کلیدی باید بدون نیم فاصله در متن به کار برده شود. به طور مثال، اگر شما می‌خواهید یک محتوا در مورد ترفندهای رشد در کسب‌وکار تولید کنید و کلمه کلیدی شما همین عبارت است باید آن را بدین صورت در متن به کار ببرید: ترفند های رشد در کسب و کار . در نتیجه، ربات‌ها بدون هیچ‌گونه مشکلی به محتوای شما سر می‌زنند و رتبه‌ای را به آن اختصاص می‌دهند. اما نیم‌فاصله باید در تمامی کلمات دیگر در متن رعایت شود. با این روش می‌توانید به مزیت بهبود تجربه کاربری دست پیدا کنید و این مسئله بسیار ارزشمند است.

آموزش استفاده از نیم فاصله در تولید محتوا

استفاده نیم فاصله در تولید محتوا کار بسیار ساده‌ای است و شما می‌توانید در صدم ثانیه آن را در محتوای خود پیاده‌سازی نمایید. برای اینکه بتوانید از نیم‌فاصله استفاده کنید باید دو روش زیر را به کار ببرید:

  • در ویندوز، دکمه shift و ctrl را بگیرید و همزمان عدد ۲ را فشار دهید.
  • زبان کیبرد خود را به فارسی استاندارد تغییر بدهید و با Shift و space نیم‌فاصله بزنید. (به این موضوع توجه داشته باشید اگر از مک‌بوک استفاده می‌کنید، باید دکمه shift و space را همزمان با یکدیگر فشار دهید)  

برخی از نرم‌افزارهای ویراستاری نیز وجود دارند که می‌توانند نیم‌فاصله را در متن پیاده‌سازی کنند. اما باید بدانید درصدی وقوع خطا در این نرم‌افزارها وجود دارد و شما در پایان خودتان باید متن را بازنگری کنید.

سخن پایانی

تا به اینجا تلاش کردیم اطلاعات کاملی را در مورد رعایت نیم فاصله در تولید محتوا در اختیار شما قرار دهیم. همانطور که متوجه‌ شده‌اید برخی از کلمات در زبان فارسی هستند که ساختار مستقلی دارند، اما به صورت جدا از هم نوشته می‌شوند. رعایت نیم فاصله در تولید محتوا احترام به حقوق مخاطبان است و به بهبود تجربه کاربری کمک می‌نماید. با توجه به این موضوع که ربات‌های گوگل نیم‌فاصله را تشخیص نمی‌دهند کلمه کلیدی اصلی باید بدون نیم‌فاصله در متن به کار برده شود و در بقیه متن می‌توان قانون نیم‌فاصله را پیاده‌سازی کرد. این کار باعث می‌شود متون منسجم به نظر برسد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دنبال کردن
Notify of
guest
0 نظرات ثبت شده
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها