جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

آموزش تولید محتوا اصولی در یوتیوب

اصول تولید محتوا در یوتیوب چیست؟

امروزه تولید محتوا در یوتیوب و فعال بودن در این شبکه یکی از بهترین روش‌ها برای کسب درآمد در حوزه اینترنت محسوب می‌شود. یوتیوب بدون شک بزرگ‌ترین شبکه پخش و استریم ویدئو در دنیاست و امکانات زیادی را برای کاربران خود، چه افرادی که در این شبکه فعالیت می‎‌کنند و یا افرادی که تنها از محتوا یوتیوب بهره‌مند می‌شوند، تدارک دیده است.

از نظر بسیاری از کارشناسان، در دنیای دیجیتال امروزی، یوتیوب بزرگ‌

ترین دانشگاه یا آموزشگاه محسوب می‌شود و در این شبکه می‌توان هر نوع آموزش یا ویدئویی را پیدا کرد. استفاده از یوتیوب به قدری رایج شده است که این پلتفرم بزرگ، دومین موتور جستجو گر محبوب در دنیا محسوب می‌شود.

به دلیل محبوبیت بالای یوتیوب و علاقه بسیاری از افراد دنیا به این پلتفرم پخش ویدئو، تولید محتوا در یوتیوب یک بحث مهم و کلیدی می‌باشد. تولید محتوا در این شبکه می‌تواند درآمد زایی فوق العاده‌ای برای افراد داشته باشد و از این طریق در جهت برندینگ نیز استفاده کنند!

اما تولید محتوا در یوتیوب نیز باید از اصول و استاندار‌هایی بهره‌مند باشد تا بتواند در بین ویدئوهای بسیاری که در این شبکه موجود است، دیده شود! در این مقاله در وب سایت افراز تک قرار است به آموزش تولید محتوای اصولی در یوتیوب بپردازیم.

تولید محتوا در یوتیوب چیست؟

امروزه تمامی افرادی که تنها یک درصد با کسب و کار‌های اینترنتی و مجازی آشناییت دارند، می‌دانند تولید محتوا در فضای مجازی و دنیای بزرگ اینترنت چه قدر دارای اهمیت است و برای هر کسب و کاری ضروری و مهم است.

تولید محتوا به صورت‌های مختلفی انجام می‌شود و تولید محتوا متنی، بصری و صوتی سه دسته کلی آن محسوب می‌شود. شبکه‌ای با نام یوتیوب در سال ۲۰۰۵ توسط سه کارمندی که در شرکت پی پال مشغول بودند جهت اشتراک گذاری ویدئو تاسیس شد. طولی نکشید که در سال ۲۰۰۶ این شبکه به گوگل واگذار شد و مسیر جدیدی را برای پیشرفت آغاز کرد.

شبکه یوتیوب به سرعت مورد استقبال و توجه اهالی رایانه قرار گرفت به طوری که در همان سال‌های اولیه یعنی سال ۲۰۰۶؛ روزانه میلیون‌ها بازدید از ویدئوهای یوتیوب ثبت می‌شد.

افراد زیادی از سرتاسر جهان در یوتیوب فعالیت دارند اما هر کدام از این فعالیت هدف خاصی را دارا می‌باشند. برخی از افراد تنها برای گذر اوقات از این شبکه استفاده می‌کنند و برخی دیگر برای کسب علم و دانش جدید! از طرفی برخی از دیگر افراد در زمینه تولید محتوا و اشتراک گذاری ویدئو در این شبکه فعالیت دارند.

همانطور که تا الان فهمیده‌اید، تولید محتوا در یوتیوب تنها به صورت ویدئویی امکان پذیر است و این نوع تولید محتوا از مزایا بسیار خاصی برخوردار می‌باشد.

چرا تولید محتوا در یوتیوب

علاوه بر تولید محتوا ویدئویی، می توان تولید محتوا را به صورت متنی، تصویری و یا صوتی نیز انجام داد و در بسیاری از شبکه‌ها و پلتفرم‌های مختلف آن‌ها را انتشار داد و به کسب درآمد مشغول شد! اما چرا باید تولید محتوا در یوتیوب را اولویت قرار داد؟

تولید محتوا در یوتیوب چیست؟
تولید محتوا در یوتیوب چیست؟

اول از همه لازم به ذکر است که محتوا ویدئویی نسبت به دیگر محتوا‌ها، محبوبیت بیشتری را نزد کاربران دارا می‌باشد. این نوع تولید محتوا می‌تواند اطلاعات بهتر و ارزنده‌تری را به کاربران ارائه دهد از همین رو برای کاربران جذابیت بیشتری داراست.

اما چرا برای انتشار محتواهای ویدئویی بهتر است از یوتیوب استفاده کرد؟

درآمد زایی دلاری

اولین و مهم‌ترین دلیل تولید محتوا در یوتیوب، کسب درآمد دلاری است! یوتیوب یکی از بهترین بستر‌ها برای تبلیغات شرکت‌ها و برند‌های بزرگ در سراسر جهان می‌باشد. عموما تبلیغاتی که در یوتیوب پخش می‌شود، در حد چندین ثانیه در ابتدا ویدئو یا اواسط ویدئو می‌باشد.

این تبلیغات توسط تیم یوتیوب برای برند‌های مختلف انجام می‌شود و شرکت یوتیوب بابت پخش این تبلیغات هزینه‌ای را دریافت می‌کند. برای اینکه یوتیوب به تشویق کاربران خود برای تولید محتوا بپردازد، بخشی از این مبلغ معادل ۶۰ درصد آن را به صاحب کانال‌ها می‌دهد تا به آن‌ها برای تولید محتوا بیشتر، انگیزه دهد. مبلغی را که یوتیوب به یوتیوبر ها می‌دهد به دلار محاسبه می‌شود! این مسئله باعث شده است بسیاری از کاربران برای تولید محتوا در این شبکه مشتاق باشند و درآمد زایی دلاری را از این شبکه داشته باشند.

کاربران میلیاردی

پلتفرم یوتیوب، به صورت مستقیم زیر نظر شرکت گوگل اداره می‌شود و این رسانه به دلیل راحتی در دسترسی به ویدئو‌ها برای کاربران از همان ابتدا رشد چشمگیری را به نسبت دیگر شبکه های اجتماعی دارا بوده است.

طبق آخرین اطلاعات، یوتیوب در سال ۲۰۲۱ بیش از ۲.۳ میلیارد کاربر فعال داشته است. منظور از کاربر فعال، کاربرانی است که حداقل در ماه، یک بار از این شبکه دیدن می‌کنند.

بازدید بیش از ۲.۳ میلیارد کاربر فعال از ویدئوهای یوتیوب بازار بسیار داغی را برای افرادی که در زمینه‌ی خاصی فعال هستند به وجود آورده است. افراد می‌توانند برای بازاریابی، برندینگ و دیگر اهداف تبلیغاتی در این شبکه فعالیت کنند و باعث شوند توسط کاربران فراوانی دیده شوند.

همچنین کمی عجیب به نظر می رسد، اما یوتیوب بعد از موتور جستجوگر گوگل دومین موتور جستجو محبوب در دنیا می‌باشد. تعداد جستجویی که در یوتیوب انجام می شود بسیار بیشتر از جستجو ها در یاهو، اوپرا و … می‌باشد.

اصول تولید محتوا در یوتیوب چیست؟

تولید محتوا و کسب درآمد در یوتیوب، فرایند و فعالیتی است که از اصول و استاندارد‌هایی برخوردار می‌باشد. یوتیوب به عنوان بزرگ‌ترین شبکه پخش و انتشار ویدئو از قوانین خاص و ویژه‌ای برای خود برخوردار است که کاربران برای فعالیت در این بستر بایستی از آنان پیروی کنند.

آموزش تولید محتوا ویدئویی
آموزش تولید محتوا ویدئویی

در ادامه این بخش از مقاله، به معرفی اصول تولید محتوا در یوتیوب خواهیم پرداخت.

رعایت قوانین کپی رایت

یوتیوب بدون شک یکی از سرسخت‌ترین دشمنان عدم رعایت کپی رایت محسوب می‌شود. یوتیوب محتوا‌های کپی را به شدت مورد بررسی قرار می‌دهد و برای حفاظت از محتوا‌های تولید شده، این چنین محتواها را کاملا حذف می‌کند.

برای تولید محتوا یوتیوب، نباید از محتوا و موزیک‌هایی که تحت قوانین کپی رایت هستند استفاده کرد زیرا این محتوا‌ها نیز از نتایج یوتیوب حذف خواهند شد یا مبلغ آن‌ها به حساب دارنده موزیک یا محتوا منتقل می‌شود.

علاوه بر توصیه‌های فوق، استفاده از محتواهایی که تحت حقوق کپی رایت وجود دارند باعث می‌شود یوتیوب اعتبار کانال افراد را کاهش دهد.

کپشن نویسی حرفه‌ای!

یوتیوب مانند بسیاری دیگر از شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام، امکان کپشن نویسی را برای پست‌ها فعال کرده است. در کپشن امکان استفاده از هشتگ نیز فراهم شده است! همین مسئله باعث شده است کمی حرفه‌ای تر به کپشن و استفاده از هشتگ‌ها در یوتیوب اهمیت داد.

عموما برای نوشتن کپشن مناسب بایستی خلاصه‌ای از ویدئو را برای مخاطب بازگو کرد و در بین این نوشته‌ها از هشتگ‌های مرتبط با ویدئو و هشتگ‌های کاربردی استفاده کرد. یوتیوب از کاربری دوستانه‌ای برخوردار است و همین علت باید کپشن نویسی کمی دوستانه نوشته شود.

از آنجایی که چگونگی استفاده از هشتگ‌ها در کپشن نویسی نیز، قوائد خاصی دارا می‌باشد، می‌توانید در مقاله هشتگ چیست و چگونه باید از آن استفاده کرد در وبلاگ افراز تک، مطالب فوق العاده‌ای را در مورد آن بخوانید.

برای مثال اگر ویدئو مربوط به معرفی یک محصول است، می‌توان لینک محصول را نیز داخل کپشن قرار داد.

فعالیت منظم در یوتیوب

‌از دیگر اصول تولید محتوا در یوتیوب، فعالیت منظم و انتشار با برنامه ویدئو‌ها می‌باشد. فعالیت منظم یکی از مهم‌ترین الگوریتم‌های هر شبکه اجتماعی نیز می‌باشد. منظور از فعالیت منظم و با برنامه این است که نباید در یک هفته ۴ ویدئو در یوتیوب بارگذاری و انتشار داد و در یک هفته بدون محتوا بود!

افراد برای درآمد زایی در یوتیوب و تولید محتوا در این شبکه اجتماعی، قبل از شروع به تولید محتوا بایستی برنامه ریزی دقیق و مرتبی داشته باشند. افراد باید به توانایی‌های خود آگاه باشند و بدانند که در هفته می‌توانند چند ویدئو بارگذاری نمایند.

فعالیت منظم علاوه بر اینکه از نظر یوتیوب بسیار مهم و پسندیده است، حس خوبی را به کاربران نیز منتقل می‌کند.

یک آغاز طوفانی

یکی از اصول و استاندارد‌های تولید محتوا در یوتیوب، ساخت محتوای جذاب و هیجان انگیز است. افراد برای کسب امتیاز و درآمد زایی از یوتیوب ویدئوهایی را باید تولید کنند که کاربران تا آخر ویدئو آن را ببینند! این ویدئو‌ها اعتبار بیشتری را نزد یوتیوب دارا می‌باشند.

اگر ویدئوهای ساخته شده از آغاز و شروعی جذاب و هیجان انگیز برخوردار باشد، بدون شک مخاطب تا آخر ویدئو به مشاهده می‌پردازد. اما اگر اینچنین نباشد ممکن است مخاطب سریعا از دیدن ویدئو خسته شود و صفحه را ببندد.

پس شروع طوفانی و جذاب یکی از مهم‌ترین مواردی است که در ویدئو‌ها باید رعایت شود.

موضوع مناسب و هیجان انگیز

عموما افرادی که در یوتیوب به عنوان بیننده فعالیت دارند، یا با هدف سرگرمی یا با هدف آموزش در یوتیوب فعال هستند. از این جهت انتخاب موضوع مناسب برای ویدئو‌ها و محتوا بسیار مهم و قابل اهمیت می‌باشد.

چگونگی تولید محتوا در یوتیوب چیست؟
چگونگی تولید محتوا در یوتیوب چیست؟

برای مثال در انتخاب موضوع بایستی از کلمات جذاب برای کاربران استفاده کرد تا درصد بالا بردن کلیک بر روی محتوا را افزایش داد!

تعامل با افراد

یکی دیگر از استاندارد‌هایی که باید در تولید محتوا در یوتیوب به آن توجه داشت، تولید و ساخت محتوایی است که با افراد تعامل داشته باشد. کاربران می‌توانند بعد از دیدن ویدئو‌ها نظرات خودشان را بیان کنند یا سوالاتی را در مورد موضوع ویدئو بپرسند!

ساخت چنین ویدئوهایی که می‌تواند باعث ایجاد تعامل کاربران شود، می‌تواند اعتبار ویدئو را نزد یوتیوب بالا ببرد و کانال از بازدید بیشتری برخودار شود.

جمع بندی نهایی

گرچه یوتیوب در کشور ایران مورد فیلتر قرار گرفته است اما همچنان از محبوبیت بالایی نزد ملت ایران برخوردار است و عموما افراد از طریق این شبکه به یادگیری دانش‌های جدید و سرگرمی می‌پردازند!

در این مقاله در وب سایت افراز تک به معرفی و شرح اصول تولید محتوا در یوتیوب پرداختیم! امیدواریم که از خواندن این مقاله نهایت لذت را برده باشید.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دنبال کردن
Notify of
guest
0 نظرات ثبت شده
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها