جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

بازاریابی محتوا(Content Marketing) چیست و چگونه انجام می شود؟

بازاریابی محتوا چیست و چه کاربردی دارد

کسب و کارهای امروزی به دنبال استراتژی های مطمئن و قوی می باشند تا به کسب و کار خود رونقی دوچندان ببخشند در همین راستا یکی از عوامل موفقیت آمیز برای کسب و کارها، تولید محتوا یا همان بازاریابی محتوا می باشد چرا که امروزه یک استراتژی یا نقشه راه مناسب قوی و مناسب محتوا می تواند کلید موفقیت کسب و کار شما عزیزان شود و ما در این مقاله قصد داریم راجع به بازاریابی محتوا و نحوه انجام مطالبی را بطور مفصل و دقیق بیان کنیم پس با انتهای مقاله با ما همراه باشید.

بازاریابی محتوا چیست؟

بازاریابی محتوا چیست؟ برای پاسخ به این سوال تعریف های مختلفی ارائه شده است برای مثال بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا چیست

استراتژیک بازاریابی می‌باشد که با تولید و توزیع مناسب محتوای ارزشمند در مورد محصولات یا خدمات مرتبط کسب و کارها سعی می کند علاوه بر جذب مخاطبان جدید، مخاطبان قبلی خود را نیز حفظ کند و این امر منجر به سود آوری بیشتر شود. پس در این روش بازاریابی باید برای مخاطب ارزش بالایی قائل بود و همواره دنبال این مسئله بود که مخاطب به چه اطلاعات یا محتوایی نیاز دارد و ما اولین نفری باشیم که این محتوا را در اختیار آن قرار دهیم. امروزه افراد از تبلیغات بی‌هدف و بی نتیجه‌ای که بسیاری کسب و کارها در راستا فریب و گول زدن مشتری می‌باشد خسته شده‌اند به همین دلیل باید به دنبال روش‌های بود که اعتماد مخاطب و یا همان مشتری را جلب کرد که در این راه بازاریابی محتوا نقش اساسی را ایفا می‌کند و همان‌طور که بیان کردیم بازاریابی محتوا با تولید محتوای ارزشمند به دنبال جذب و حفظ مشتریان می‌باشد برای روشن‌تر شدن بازاریابی محتوا مثالی را بیان می‌کنیم.

کوکا کولا

داستان موفقیت آمیر بازاریابی کوکا کولا

برای مثال یکی از برندهای بسیار موفق در بازاریابی محتوا برند کوکا کولا می باشد این برند که بیش از یک میلیارد نوشابه در روز به فروش می‌رساند هزینه‌های بسیار زیادی برای بازاریابی محتوا خود انجام می‌دهد و اخیرا مدیران این شرکت اعلام کرده‌اند تا جایی که بتواند برای پیشرفت برند تجاری خود از محتوا استفاده خواهند کرد. کوکا کولا علاوه بر تبلیغ های میدانی اعم از بیلبوردهای بزرگ شهری ویدئو های جذابی از تبلیغات خود را در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کند و شما عزیزیان با یک جستجو ساده در گوگل می‌توانید این ویدئو‌ها را تماشا کنید و به خلاقانه،ارزشمند بودن و تاثیر گذاری این محتوا پی ببرید.

تاریخچه بازاریابی محتوا

تا این بخش از مقاله با بازاریابی محتوا آشنا شدیم و حتی یک مثال راجع به تاثیر گذاری بازاریابی محتوا بیان کردیم اما در این بخش می‌خواهیم راجع به تاریخچه و یا بیشینه بازاریابی محتوا مطالبی را عنوان کنیم در واقع می‌خواهیم بدانیم بازاریابی محتوا از کجا به وجود آمده است؟برای پیدایش تولید محتوا باید به زمان‌های خیلی دور یعنی زمانی که انسان‌ها درون غار زندگی می‌کردند برگشت چراکه اولین محتوا از نقاشی درون غارها به جود آمد اما با مرور زمان و رشد فناوری و تکنولوژی‌های مختلف، نحوه ارائه محتواها تغیر یافتند برای مثال یکی دیگر از محتوا‌های تاثیر گذار به سال ۱۸۳۵ و مجله نیویورک سان بر می‌گردد این مجله با محتواهای راجع به زندگی در ماه مخاطبان بسیار زیادی را جذب کرد هرچند که این دروغ بزرگ رسوا شد اما در آن زمان نمی‌توان تاثیر گذاری این محتوا را رد کرد. اما سر آغاز و منشا مفهوم تولید محتوا را می توان در سال ۱۹۹۴ الی ۱۹۹۵ جستجو کرد چرا که در این بازه زمانی شبکه‌های اینترنتی به کامپیوترهای خانگی راه یافتند و اولین بار مفهوم بازاریابی محتوا شکل گرفت.

انواع بازیابی محتوا

بازاریابی محتوا انواع مختلفی دارد که هر کدام از این روش‌ها تاثیر گذاری خاص خود را دارد و ما در این بخش از مقاله قصد داریم به معرفی ۵ روش تاثیر گذار از یازاریابی محتوا بپردازیم تا شما عزیزان با انواع بازاریابی محتوا آشنا شوید.

۱-وبلاگ‌ها

انواع بازاریابی محتوا

وبلاگ‌ها یکی از روش‌ها بازاریابی محتوا می‌باشند که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می‌باشند اگر برای وبلاگ‌های یک سایت محتواهای ارزشمندی تولید شود، وبلاگ‌ها یکی از بهترین روش‌ها برای بازاریابی محتوا می‌باشند و علاوه بر بهبود سئو سایت می تواند ارتباط خوبی با مشتریان برقرار کرد. این روش تولید محتوا به نسبت بسیاری از روش های دیگری که در ادامه آن‌ها را معرفی خواهیم کرد، هزینه کمتری را در بر می گیرد.

۲-شبکه‌های اجتماعی

امروزه شبکه‌های اجتماعی به بخشی جدایی ناپذیر از زندگی ما انسان‌ها تبدیل شده است و افراد از طریق این شبکه‌ها که در قالب‌ها مختلفی مانند اینستاگرام، تلگرام، واتساپ و…. می‌باشند محتواها متنوعی را به اشتراک می‌گذارند به همین دلیل یکی از بهترین بسترها برای بازاریابی محتوا شبکه‌های اجتماعی می‌باشند. لازم به ذکر است هرکدام از این شبکه‌ها روش‌های منحصر به فرد خود را دارند و به همین دلیل نوع محتوا ارائه شده نیز متفاوت می‌باشد.

۳-ویدئو

یکی دیگر از قالب‌های بازاریابی محتوا تولید ویدئو می‌باشد به‌طوری که امروزه ویدئو یکی از اصلی‌ترین و تاثیرگذارترین روش‌ها برای تولید محتوا می‌باشد چرا که افراد با محتواهای بصری ارتباط بهتری برقرار می کنند و همان‌طور که در این مقاله نیز بیان کردیم کوکاکولا با محتواهای ویدئویی تاثیرگذاری بسیار زیادی بر مخاطبان خود ایجاد کرده است. البته برای ساخت ویدئو‌های با ارزش و پر محتوا نیاز به هزینه‌های بیشتری نسبت به دو روش دیگر می‌باشد.

۴- اینفو گرافیک‌ها

انواع محتوا

یکی از جدیدترین قالب‌های تولید محتوا، ساخت اینفوگرافیک‌ها می‌باشد این روش نیز یکی از جذابترین‌ها روش‌ها برای تولید محتوا می‌باشد که می‌تواند تاثیر گذاری قابل قبولی بر مخاطبان ایجاد کرد. الیته برای طراحی و ساخت اینفوگرافیک‌ها نیاز به تخصص و یادگیری دارید در غیر اینصورت باید یک گرافیست مسلط به اینفوگرافیک را برای خود استخدام کنید.

۵-پادکست‌ها

پادکست‌ها به مانند ویدئو‌های یکی دیگر از روش‌های تولید محتوا می‌اشد اما با این تفاوت که این محتوا در دسته محتوا‌های پر کاربرد قرار می‌گیرد. اگر افرادی که در حال رانندگی و یا نرمش می‌باشند و نمی۲توانند ویدئو شما را تماشا کنند و یا بخوانند، در این صورت پادکست‌ها یا محتواهای صوتی می‌توانند به شما کمک کنند و مخاطبان شما از محتوا شما استفاده لازم را ببرد.

مزایا بازاریابی محتوا

تا این قسمت از مقاله با تولید محتوا و روش‌های تولید آن آشنا شدیم و ما در این قسمت از مقاله قصد داریم راجع به مزایای این روش از بازاریابی مطالبی را عنوان کنیم تا از اهمیت و تاثیرگذاری بازاریابی محتوا اطلاعات مفصلی را بدست آوریم

۱-اعتماد

در قسمت‌های قبلی مقاله عنوان کردیم که تبلیغات زیادی در معرض افراد و مخاطبان قرار می‌گیرد که این حجم از تبلیغات بسیار زیاد می‌باشد که باعث می‌شود علاوه بر نادیده گرفتن این تبلیغات، نسبت به این تبلیغات حجیم بی‌اعتمادی ایجاد شود اما محتوا ارزشمند و موثر می‌تواند اعتماد مخاطبان را جلب کند چرا که در بازاریابی محتوا تبلیغات شرط نمی‌باشد و فقط قرار است اطلاعاتی راجع به مشکل مخاطب که حل شود در اختیارش گذاشته شود و این مسئله باعث ایجاد اعتماد مخاطبان به سایت و یا برند شما می‌شود و همین اعتماد در جذب مخاطب و سودآوری بیشتر تاثیر گذار خواهد بود.

۲-تاثیر گذاری در سئو سایت

یکی از تاثیر گذاری‌های بازاریابی محتوا به بهینه سازی سئو سایت بر می گردد اگر محتوای که در وبلاگ سایت منتشر می شود با کیفیت باشد باعث بهینه سازی سئو سایت می‌شود و سئو بهتر باعث می‌شود که سایت موردپنظر رتبه بالاتری در نتایج گوگل نیز کسب کند و در نهایت ترافیک سایت نیز بهتر خواهد شد و به‌طور طبیعی فروش محصولات یا درخواست ارائه خدمات نیز بیشتر خواهد شد.

۳-اگاهی از برند

برند سازی با تولید محتوا

در بسیاری از مواقع افراد از برندها اگاهی کاملی ندارند یا به بیان ساده تر افراد برندها یا محصولات مربوط به برند را نمی‌شناسند در این مواقع افراد برای معرفی کسب و کار و محصولات مربوط از بازاریابی محتوا بهره می برند چرا که بازاریابی محتوا راهی مطمئن و تاثیر گذار برای شناخت برندها می باشد البته این محتواها باید باکیفیت باشد چرا که محتوای بی کیفیت هیچ ارزشی برای مخاطب نخواهد داشت و بطور طبیعی کمکی به شناخت و آگاهی از برند نخواهد کرد.

۴-نرخ بالاتر تبدیل

نرخ تبدیل چیست؟ در پاسخ به این سوال باید اینگونه بیان کرد که وقتی که کاربری وارد سایت می شود همان اقدامی را انجام دهد که مدیریت سایت مدنظر می‌خواهد برای مثال این اقدام می‌تواند خرید محصول، عضویت، دانلود و …. می‌باشد و حالا این سوال پیش می‌آید که برای بالا رفتن نرخ تبدیل چه کاری باید انجام داد؟ در پاسخ می‌توان گفت که برای نرخ تبدیل بالاتر سایت باید محتوای ارزشمندتری را تولید کرد تا مخاطب به شما اعتما کند و از محصولات و یا خدمات مدنظر سایت خریدی را انجام دهد.

 بازاریابی محتوا چگونه انجام می شود؟

حالا که با مفاهیم بازاریابی محتوا، تاریخچه آن، انواع بازاریابی محتوا و مزایا این روش از بازاریابی آشنا شدیم در این قسمت از مقاله چگونگی انجام تولید محتوا خواهیم پرداخت پس با ما همراه باشید تا با نحوه انجام شدن بازاریابی محتوا آشنا شوید.

۱-تعین هدف

تعیین هدف در بازاریابی محتوا

قبل از شروع هر کاری باید هدف موردنظر خود را برای همان کار مشخص کرد در مورد بازاریابی محتوا نیز به همین شکل می‌باشد و باید قبل از برنامه ریزی برای بازاریابی علی الخصوص بازاریابی محتوا باید هدف خود را مشخص کرد و تعیین کنید که بازاریابی محتوا که شما انجام می دهید باید بر روی چه عاملی تاثیر گذار باشد تا باعث بهبود وضعیت کسب و کارتان شود.

۲-شناخت مخاطبان هدف

بعد از شناخت هدف باید بدانید که محتوای شما به دست چه کسانی می‌رسد در واقع باید بدانید با چه طیف از افراد سر و کار دارید و نیازهای و علایق آن طیف را بدانید برای مثال محتوای که برای کودکان تهیه می شود بسیار متفاوت‌تر از محتوای تولید شده برای افراد میانسال و افراد مسن می‌باشد.

۳- تعین استراتزی درست محتوا

همان‌طور که در بخش‌های مختلف این مقاله عنوان کردیم مخاطبان در مقابل حجم انبوهی از تبلیغات با محتواهای مختلف قرار دارند برای مثال روزانه۴.۵ میلیون محتوای ویدئو در یوتیوب تماشا می‌شود حالا فرض کنید که محتواهای خود را در یوتویب یا اینستاگرام به اشتراک بگذارید بطور طبیعی اگر یک نقشه راه یا همان استراتژی مناسبی را برای محتواهای خود تعیین نکنید قطعا با شکست رو به رو خواهید شد پس تعیین استراتژی از بخش‌های مهمی برای بازاریابی محتوا به شمار می آید.

۴-مشخص کردن کانال های بازاریابی محتوا

در این مرحله شما باید مشخص کنید که محتوای خود را چگونه بدست مخاطبان هدف خود برسانید که در این بین گزینه های مختلفی مانند، بلاگ، اینستاگرام، تلگرام، اس ام اس و …. وجود دارد.

۵- تشکیل تیم محتوا

تشکیل تیم تولد محتوا

در بخش‌های مختلف این مقاله به اهمیت و تاثیرگذاری محتوا و بازاریابی محتوا اشاره کردیم که برای این کار یاید یک تیم حرفه‌ای قوی را تشکیل داد تا به هدف‌ها تعین شده خود برسید.برای اینکار نیاز استراتژیست محتوا، مدیر محتوا،نویسنده، کپی رایتر، مدیر شیکه‌های اجتماعی و طراح گرافیک دارید.

۶-طراحی ایده‌های خلاقانه

بعد از تشکیل یک تیم فوق العاده و قوی در حوزه محتوا، نوبت به برگزاری جلسات متعدد برای ایده پردازی می‌باشد چرا که بعد از تعیین هدف و شناختن مخاطب خود نیاز به ایده پردازی و طراحی ایده‌های خلاقانه برای محتواهای خود می‌باشد.

۷-ایجاد تقویم محتوا

تا این مرحله همه چیز مشخص می باشد حالا نوبت ایجاد یک تقویم دقیق و مناسب برای ارائه محتواها می‌باشد در این تقویم باید مشخص کنید چه نوع محتوایی در چه زمانی باید تولید شود برای مثال در دی ماه قرار است ۱۰ پست در اینستاگرام، ۵ وبلاگ و ۱ پادکست داشته باشید که بطور طبیعی زمان عرضه آن ها متفاوت می باشد به همین دلیل نیاز یک تقویم دقیق دارید.

۸- خلق محتوا اثر بخش

در هشتمین مرحله همه چیز آماده می‌باشد و شما تنها باید یک محتوای اثر بخش و خلاق را در قالب محتوای ویدئویی، متنی، صوتی را ایجاد بکنید البته این نکته را باید در نظر گرفت که یک محتوای اثر بخش را خلق کرد.

۹-انتشار محتوا

در اخرین مرحله از بازاریابی محتوا شما باید محتوای خود را در بسترهای که قبلا برای آن تدارک دیده ‌اید انتشار دهید برای مثال اگر محتوای شما ویدئویی باشد باید در اینستاگرام و یا یوتیوب انتشار دهید، البته محتوا ویدئویی در سایت هم بسیار تاثیر گذار خواهد بود و شما باید در سایت خود هم یک سری محتوا ویدئویی داشته باشید.

سخن پایانی:

ما در این مقاله قصد داشیتم که شما را کاملا با بازاریابی محتوا آشنا کنیم تا شما بتوانید با استفاده از بازاریابی محتوا فروش خود را افزایش دهید، امیدواریم از خواندن این مقاله لذت برده باشید و اطلاعات کافی را نسبت به موضوع مقاله به‌دست آورده باشید، هر سوالی هم در زمینه بازاریابی محتوا دارید می‌توانید از قسمت نظرات همین مقاله با ما در میان بگذارید تا سریعا پاسخگو شما باشیم.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دنبال کردن
Notify of
guest
0 نظرات ثبت شده
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها