جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

محتوا یونیک چیست؟ آموزش نگارش و تولید محتوای یونیک

محتوا یونیک چیست؟

در سال ۱۹۹۶ بیل گیتس جمله‌ی معروف «محتوا پادشاه است» را بیان کرد. اهمیت محتوا در کسب‌وکار‌ها و به خصوص کسب‌وکار‌های آنلاین روز به روز در حال افزایش است. فضای بازاریابی محتوا نیز هر روز در حال رقابتی‌تر شدن است و برای این که بتوانیم از رقبای خود پیشی بگیریم باید به دنبال محتوا یونیک باشیم. در واقع یونیک بودن محتوا همانند تاجی بر سر آن است که آن را متمایز و موفق می‌کند.

یکی از رشته‌های کاری که امروزه باب شده است، تولید محتوا است. می‌توان گفت این رشته و فعالیت کاری مدیون رشد و توسعه اینترنت و فضای مجازی است چرا که با گسترش و رشد فضای مجازی و اینترنت بود که به نیرو کار بیشتری برای تولید محتوا یونیک این نیاز را پدید آورد.

در این مقاله از وب سایت افراز تک قصد داریم تا به صورت کامل درمورد تولید محتوا یونیک توضیح دهیم و همه عوامل تأثیرگذار در تولید محتوا بهتر و خوب معرفی کنیم.

تولید محتوا یونیک چیست؟

با رشد و توسعه روند فضای مجازی و اینترنتی شدن بسیاری از کسب و کار‌ها، شغل تولید محتوا نیز بسیار شده است و در این بین بسیاری از افراد هستند که به تازگی به این شغل روی آورده‌اند و نمی‌دانند که چگونه محتوای خوب تولید کنند؟ اگر هیچ آشنایتی با سئو محتوا و تولید محتوا سایت و قوانین آن ندارید، بهتر است که توضیح مختصری نیز در مورد آن‌ها بدهیم.

به صورت کلی برای بسیاری از کسب و کار‌های اینترنتی در هر حوزه و قسمتی باید محتوایی تولید شود که مخاطب هدف را به خوبی جذب کند. منظور از یونیک بودن آن است که محتوا کاملاً تک و منحصر به فرد باشد.

تاثیر محتوا یونیک در سئو محتوا
تاثیر محتوا یونیک در سئو محتوا

خودتان را به جای مخاطب قرار دهید که عنوان (اثر پروانه‌ای) را در موتور جست و جوی گوگل سرچ و جستجو می‌کند، چند سایت برای شما باز می‌شود که شروع به باز کردن چند سایت اول می‌شوید و زمانی که شروع به خواندن محتوای داخل هرکدام می‌کنید، متوجه تکراری بودن بسیاری از خط‌ها و حتی پاراگراف‌ها در آن‌ها می‌شوید.

به عبارتی، محتوای آن‌ها اصلاً یونیک و منحصر به فرد نیست و از طرفی تولید محتوا کپی است. به احتمال زیاد، اصلاً حس خوبی به شما دست نمی‌دهد. حال قصد داریم تا در این مقاله به صورت کامل توضیح دهیم که چگونه محتوا یونیک بنویسید که همه مخاطبان و خوانندگان را مجذوب نوشته خود کنید.

نحوه نگارش محتوا یونیک

در قسمت فوق مثالی را توضیح دادیم که بسیار در جستوجو گوگل اتفاق می‌افتد و با ذکر این مثال به صورت کامل برایتان مشخص شد که منظور از محتوا یونیک چیست؟ اما در این بین محتوا‌های تولید شده با توجه به کیفیت به چند دسته تقسیم‌بندی می‌شوند که در ادامه هر کدام را به صورت کامل توضیح خواهیم داد.

انواع محتوا عبارت‌اند از:

  • محتوا خوب
  • محتوا سبز
  • محتوا کپی شده
  • محتوا یونیک
  • محتوا سئو محور

همانطور که از نام و عنوانش پیداست، محتوای خوب محتوایی است که خواننده با خواندن آن حس خوبی خواهد داشت. اما دقت داشته باشید، محتوا نوشتن تنها اینگونه نیست که شروع به نوشتن کلمات و جملات پشت هم کنید و هیچ قانونی را نیز رعایت نکنید.

برای نگارش یک محتوا خوب باید از مقدمه و پیشگفتار شروع کنید که ذهن مخاطب آماده موضوع مقاله و یا پست شما بشود. از طرفی سعی نکنید که همه اطلاعات و دانش خود را به صورت کامل و ناگهانی در یک مقاله ۲۰۰ صفحه‌ای به مخاطب بگنجانید. برای نگارش محتوای خوب باید به صورت بخش‌بندی شده عمل کنید تا مخاطب گیج نشود.

آموزش نگارش محتوا یونیک

یک تولید‌کننده محتوا خود می‌تواند حقوق و میزان دستمزد خود را با تولید محتوا یونیک تعیین کند و پول و دستمزد بیشتری را نسبت به دیگر تولید‌کنندگان دیگر دریافت کند. کافی است که از قوانین و مواردی که ذکر می‌شود همه را رعایت کنید. اگر می‌خواهید یک محتوای یونیک تولید کنید، موارد زیر را حتماً رعایت کنید.

آموزش تولید محتوا یونیک
آموزش تولید محتوا یونیک

مطالعه

یکی از مهمترین عواملی که در بهبود نگارش شما و تولید محتوای یونیک می‌شود این است که شما اطلاعات عمومی بالایی داشته باشید و البته هرچه اطلاعات شما در حوزه‌ای که تولید محتوا می‌کنید، بیشتر باشد راحت‌تر می‌توانید محتوا یونیک و منحصر به فرد تولید کنید.

اما نگران نباشید، اگر اطلاعات چندانی ندارید می‌توانید شروع به مطالعه کنید. هرچه مطالعات شما در هر حوزه‌ای که تولید محتوا می‌کنید بیشتر باشد شانس تولید محتوا خوب و یونیک بیشتر است، چرا که دیگر احتیاجی به منابع ندارید تا آن‌ها را بخوانید و مورد مطالعه قرار دهید و به سادگی می‌تواند در ذهن خود هر چه که دارید را بنویسید.

خود را به جای مخاطب قرار دهید

هرچه بیشتر خودتان را به جای مخاطب قرار دهید راحت‌تر می‌توانید محتوای یونیک تولید کنید چرا که از دید و نگاه مخاطب دارید محتوا را مطالعه می‌کنید. با قرار دادن خود به جای مخاطب راحت می‌توانید متوجه بشوید که مخاطب به دنبال چه چیزی است.

تعصب را کنار بگذارید

پس از چند ماه تولید محتوا انجام دادن، شما دیگر به محتوای خود تعصب دارید و فکر می‌کنید که همه مواردی که باید را رعایت کرده‌اید و هر انتقاد دیگری که از محتوایتان می‌شود را قبول نمی‌کنید، به عبارتی شما به محتوای خود تعصب دارید. با کنار گذاشتن این تعصب مهم‌ترین قدم را در تولید محتوا یونیک را انجام داده‌اید.

هرچه خلاق‌تر بهتر

برخی از افراد از خود می‌پرسند که محتوایی که مخاطب به دنبال آن می‌گردد در همه سایت‌ها و صفحه‌های دیگر نوشته شده است و چرا باید محتوا صفحه ما را بخواند؟ نکته اصلی همین قسمت است که شما هرچه از خلاقیت بیشتر در تولید محتوای خود استفاده کنید راحت‌تر می‌توانید نظر مخاطب را جلب کنید. محتوایی که مخاطب راحت و آسوده آن را متوجه شود و از خلاقیت بسیار برای توضیح آن استفاده کرده باشد بسیار ارزشمند است.

تولید محتوا یونیک در مقابل تولید محتوا کپی

حتماً شنیده‌اید که برخی از محتوا‌ها کپی هستند و البته این موضوع را فراموش نکنید که برخی از کسب و کار‌ها هستند که برای محتوا‌های داخل سایت خود محتوای کپی شده می‌خواهند و این موضوع بستگی به نوع کسب و کارشان دارد. منظور از محتوای کپی شده، محتوایی است که به صورت کامل از منابع دیگر کپی شده و داخل سایت پیست می‌شوند که ارزشی به سایت نمی‌دهند.

نحوه تولید محتوا یونیک
نحوه تولید محتوا یونیک

محتوا یونیک در مقابل محتوا بازنویسی شده

اما برخی از محتوا‌ها هستند که تولید شده‌اند و محتوا یونیک نام دارند اما با گذشت زمان احتیاج به بازنویسی دارند که برخی از قسمت‌های آن‌ها حذف شود و بخش‌های جدیدی به آن‌ها اضافه شود. در بازنویسی محتوا‌ها باید کمی دقت به خرج دهید که متوجه بشوید کدام قسمت از منابع را باید به آن‌ها اضافه کنید.

برای بازنویسی مقالات باید از کلمات کلیدی بیشتری استفاده کنید تا رنک بهتری در سئو بدست آورد و از طرفی مخاطبان هدف بیشتری آن را مطالعه کنند.

تأثیر محتوای یونیک بر روی سئو

در ابتدای مقاله صحبتی در مورد سئو شد و گفته شد برای تولید محتوا یونیک و خوب باید آشنایی با مفاهیم اولیه سئو داشته باشید تا تأثیر نگارش محتوای شما در سئو دیده شود. برای این منظور توضیح مختصری در مورد سئو خواهیم داد و موارد و قسمت‌هایی که در تولید محتوای تخصصی کمک می‌کند را بیان می‌کنیم. سئو دارای زیرشاخه‌های بسیاری است اما عواملی که در تولید محتوای یونیک کمک می‌کند عبارت‌اند از:

  • کلمات کلیدی
  • چگالی کلمات کلیدی
  • تعداد کلمات یک مقاله
  • توضیحات متا و…

منظور از کلمات کلیدی، کلمات و عبارت‌هایی هستند که مخاطب آن‌ها را در گوگل و یا دیگر موتور‌های جستوجو‌های دیگر سرچ می‌کند. اگر شما بتوانید کلمات کلیدی مخصوص هر مقاله را پیدا کنید و از آن‌ها در مقاله خود استفاده کنید، بزرگترین قدم برای تولید محتوا یونیک را انجام داده‌اید. برای یافتن کلمات کلیدی یک موضوع و مقاله می‌توانید از ابزار‌های بسیاری کمک بگیرید که خود گوگل در اختیارتان قرار می‌دهد.

موضوع دیگری که مطرح می‌شود این است که کلمات کلیدی را نباید تنها در پاراگراف اول بگنجانید و دیگر از آن‌ها استفاده نکنید، بلکه باید چگالی کلمه کلیدی شما نیز مناسب و‌ایده‌آل باشد. شما باید سعی کنید که کلمات کلید خود را در طول و همه مقاله خود به تعداد مورد نیاز استفاده کنید.

تعداد کلمات یک مقاله نباید آنچنان زیاد باشد که از حوصله خواننده و مخاطب خارج شود. برخی از نوشته‌ها و مقاله‌ها را که مطالعه می‌کنیم پس از گذشت چند دقیقه خسته می‌شویم چرا که مقاله تعداد کلمات بسیاری را استفاده کرده است.

برخی دیگر از مقاله‌ها به صورتی هستند که آن چنان کوتاه هستند که مخاطب نمی‌تواند نکته مورد نظر را در آن مقاله پیدا کند و مجبور به مطالعه مقاله دیگر نیز می‌شود. تعداد کلمات یک مقاله نباید از ۵۰۰ کلمه کمتر و ۲۰۰۰ کلمه بیشتر شود.

محتوا یونیک چه قدر برای گوگل مهم است؟

محتوای تازه و بِکر به اندازه‌ای برای گوگل مهم است که فقط به همین خاطر رتبه شما را تا حد چشمگیری افزایش می‌دهد. در مقابل، اگر بفهمد که در صفحاتتان از محتوا‌های کپی شده استفاده کرده‌اید، شما را به طور جدی جریمه می‌کند.

حتی اگر میزان کپی بودن محتوا‌ها از یک سقفی عبور کند، ممکن است سایتتان پنالتی شود! پنالتی یعنی به طور کل از نتایج گوگل حذف شوید (یعنی حتی در رتبه‌های پایین هم نشان داده نمی‌شوید).

نماینده گوگل برای بازرسی محتوا‌ها، الگوریتم پاندا می‌باشد. وظیفه این الگوریتم گوگل این است که سایت‌ها را بررسی می‌کند تا اگر محتوای کپی شده داشته باشد آن را جریمه کند و اگر از حد معین شده‌ای محتوا‌های کپی یک وب سایت بیشتر باشد آن وب سایت را در حالت پنالتی قرار دهد.

تفاوت مقالات بازنویسی شده با محتوای یونیک چیست؟

برای پاسخ به این سؤال بیایید ساز و کار محتوا‌های بازنویسی شده را مرور کنیم. برای بازنویسی مقالات (که به آن پارافرایز هم می‌گویند)، اول مقالات مشابهِ مرتبط با موضوع مد نظرمان را پیدا می‌کنیم. سپس ساختار کلی همان مقالات را پیش می‌گیریم و جمله‌ها و کلمات را تغییر می‌دهیم.

بنابراین در بازنویسی مقالات، ساختار تیتر‌ها و سِیری که محتوا طی می‌کند بسیار نزدیک به مقاله مرجع است. این در حالی است که محتوا‌های کاملاً یونیک، آن محتوا‌هایی هستند که صفر تا صدش را خودمان می‌نویسیم و تیتربندی‌ها و مسیر محتوا‌ها را هم خودمان تعیین می‌کنیم.

بر این اساس، محتوا‌های بازنویسی شده را می‌توان نوعی محتوا یونیک دانست که کیفیت آن به اندازه محتوا‌های کاملاً جدید و منحصر به فرد نیست. شایان ذکر است که در این مقاله هر جا که از عبارت «محتوای یونیک» استفاده می‌کنیم، مقالات بازنویسی شده را جزء آن نمی‌دانیم و منظورمان دقیقاً محتوا‌هایی هستند که کاملاً منحصر به فردند.

دلایل اهمیت تولید محتوا یونیک سایت

محتوا یونیک به دو دلیل اهمیت دارد. اولاً برای مشتریان بالقوهء شما مهم است و در افزایش فروش شما مؤثر می‌باشد. ثانیاً برای موتور جست‌و‌جوی گوگل ارزشمند تلقی می‌شود و در سئو وبسایت شما اثر مثبت دارد. طبیعتا هر چیزی که باعث خوشحالی و بهبود تجربۀ مشتریان و کاربران شما شود، باعث خوشحالی گوگل خواهد شد. زیرا گوگل به دنبال نمایش مناسب‌ترین محتوا برای کاربرانی است که از آن استفاده می‌کنند.

خودتان را به جای مشتری کسب‌وکارتان قرار دهید، وقتی به دنبال خرید محصولی هستید و در گوگل آن را سرچ می‌کنید، اگر به راحتی و سرعت آن را پیدا کنید خوشحال می‌شوید.

اما گاهی مشتریان شما ممکن است بعد از جست‌وجوی مطلبی سردرگم شوند. مثلاً فرض کنید مدل خاصی از گوشواره مد نظر مشتریان شما برای خرید باشد، با جست‌وجوی آن احتمالاً حجم زیادی از نتایج مربوط به انواع گوشواره‌ها و سایر بدلیجات بی‌ربط به آن، نمایش داده‌خواهدشد.

در چنین شرایطی اگر شما برای همان مدل خاص از گوشواره یک صفحه فرود مجزا در وبسایت خود درست کرده‌باشید و تمام جزییات و عکس‌ها و مدل‌های آن را معرفی کرده‌باشید، به مرجع اصلی کاربرانی تبدیل خواهیدشد که به دنبال این محصولات هستند.

صفحه فرود شما می‌تواند خلاقانه، جذاب، و پر از اطلاعات باشد. حتی شاید در آن به کاربران اجازه دهید محصول انتخابی خود را تا حد زیادی شخصی‌سازی کنند. هرچه بیشتر قابلیت‌های شخصی‌سازی سرگرم‌کننده و جذاب داشته باشد، بهتر است.

اهمیت محتوا یونیک از نظر سئو

گوگل ترجیح می‌دهد ابتدا محتوای یونیک را به کاربران نمایش دهد زیرا محتواهای یونیک، متمایز و با ارزشمندتر از سایر محتوای موجود در فضای وب است. این موضوع نمایانگر عملکرد گوگل نیز هست. به این معنی که با نمایش محتوا یونیک و باکیفیت به کاربران، ارزش خود گوگل در نمایش نتایج به رخ کاربران کشیده می‌شود.

تکنیک های تولید محتوا یونیک
تکنیک های تولید محتوا یونیک

بر عکس محتوا یونیک، محتوا‌های تکراری و کپی‌شده، ارزش پایین‌تری دارند و اگر کاربران در نتایج جست‌وجو‌های خود مدام به محتوا‌های تکراری برخورد کنند، ناراحت خواهندشد. باور عمومی این است که محتوا کپی، باعث می‌شود وبسایت نمایش‌دهنده‌ی آن توسط موتور جست‌و‌جوی گوگل جریمه شود و رتبه پایین‌تری را در صفحه‌ی نتایج به دست آورد.

به یاد داشته‌باشید که محتوا یونیک فقط منحصر به متن نیست. تصاویر نیز اهمیت ویژه‌ای دارند و ترجیحا نباید تکراری باشند. سعی کنید تصاویر و ویدئو‌هایی که استفاده می‌کنید نیز یونیک باشند و این موضوع در سئو تصاویر هم اثر مثبتی دارد.

جمع‌بندی

نوشتن محتوا یونیک برای هر وب سایتی یک فاکتور لازم و الزامی می‌باشد. اگر وب سایتی داشته باشید و از محتوا‌های کپی شده استفاده کنید وب سایت شده در مرحله اول توسط الگوریتم پاندا جریمه خواهد شد و در نهایت با ادامه دادن به این کار وب سایت شما از سمت گوگل در موقعیت پنالتی قرار می‌گیرد که اگر بخواهیم در این امر صادق باشیم اگر وب سایت شما به این مرحله برسد کاری از دست شما دیگر بر نمی‌آید.

درسته راهکار‌های بسیاری وجود دارد تا بتوانید وب سایت خود را از حالت پنالتی در بیاورید اما در اکثر مواقع این راهکار‌ها جوابگو نیست. پس در نتیجه شما می‌توانید با نوشتن محتوا یونیک همسایت خود را به نوبه‌ای سئو کنید و هم به پیشرفت آن کمک کنید تا بازخورد و بازدید از سایت خود بیشتر و بیشتر شود.

در این مقاله از وب سایت افراز تک به معرفی محتوا یونیک، ویژگی‌ها، و اهمیت آن بر سئو پرداخته‌ایم. ‌امیدواریم از خواندن این مقاله نهایت لذت را برده باشید.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دنبال کردن
Notify of
guest
0 نظرات ثبت شده
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها