جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

هر آنچه درباره انواع محتوا متنی باید بدانید

انواع محتوا متنی

محتوا پادشاه است. این عبارتی است که همگی ما بارها شنیده‌ایم. اگر به دنیای اینترنت و شبکه‌های آنلاین توجه کنید متوجه می‌شوید چیزی که سبب ارتباط شما با یک سایت و یا یک صفحه اجتماعی می‌شود محتوایی است که در آن به کار رفته است. یکی از محتواهایی که می‌تواند ارتباط موثری را میان شما و کاربران‌تان برقرار سازد انواع محتوا متنی است. اما روش تولید این محتوا نیز باید منحصربه‌فرد و خاص باشد تا بتواند بر کاربران اثر بگذارد. بهتر است بدانید با توجه به گسترش اینترنت و افزایش تعداد سایت‌ها انواع محتوا متنی وجود دارند که در ادامه این گزارش به معرفی آنها می‌پردازیم.

کلمه کلیدی چیست؟

قبل از آنکه بخواهیم در مورد انواع محتوا متنی صحبت کنیم، بهتر است به موضوع بسیار مهمی اشاره کنیم که زیربنای انواع محتوا متنی به شمار می‌رود. ربات‌های گوگل برای اینکه بتوانند محتوای سایت شما را شناسایی کنند فاکتورهای متعددی را در نظر می‌گیرند و بی‌شک یکی از این فاکتورها کلمه کلیدی است.

هر محتوا متنی بر اساس یک کلمه کلیدی تنظیم می‌شود و می‌تواند کاربران هدف را به سمت سایت شما بکشاند. بنابراین، قبل از آنکه تولید انواع محتوا متنی را آغاز کنید، باید به انتخاب کلمه کلیدی توجه ویژه‌ای داشته باشید.

موارد مهم در تولید انواع محتوا متنی

زمانیکه می‌خواهید تولید انواع محتوا متنی را آغاز کنید، در ابتدا باید به موارد متعددی توجه داشته باشید. این موارد به شما کمک می‌کند محتوا را بسیار هدفمند پیش ببرید و به کاربر دقیقا همان چیزی را بدهید که به آن نیاز دارد. برخی از کسانی که در این حوزه فعال هستند به این موارد توجهی ندارند، بهتر است بدانید اگر این موارد مد نظر قرار گرفته نشوند، هرگز محتوای شما موفق نمی‌شود.

هدف کاربر

یکی از مهمترین معیارهایی که در زمان تولید محتوا متنی باید مد نظر قرار گیرد شناسایی هدف کاربر است. شما ابتدا باید به خوبی درک کنید هدف کاربرتان چیست تا بتوانید نرخ تبدیل را بر اساس چیزی که مد نظر دارید افزایش دهید. به طور مثال، دکوراسیون یکی از مهمترین مواردی است که این روزها مورد توجه قرار گرفته است. زمانیکه کاربر کلمه کلیدی دکوراسیون کلاسیک را جستجو می‌کند هدفش آشنایی با این سبک است. در نتیجه، محتوا باید به معرفی سبک کلاسیک و موارد مرتبط با آن بپردازد. اما زمانیکه کاربر کلمه کلیدی خرید مبل را جستجو می‌کند هدف خرید این کالاست. بنابراین، محتوا باید به گونه‌ای نوشته شود که اطلاعاتی از یک کالای خاص را در اختیار کاربر قرار دهد و او را به خرید متمایل کند.

معرفی انواع محتوا متنی
معرفی انواع محتوا متنی

عناوین مناسب

همگی ما این حرف را بارها شنیده‌ایم برای اینکه بتوانید تولید انواع محتوا متنی را به خوبی پیش ببرید باید از عناوین جذاب استفاده کنید. اما ما در اینجا به شما می‌گوییم بهتر است در کنار استفاده از عناوین جذاب به این موضوع توجه داشته باشید آیا آن عنوان مناسب است یا خیر (اگر به این موضوع علاقه‌مند هستید، می‌توانید مقاله تیتر نویسی محتوا؛ تاج پادشاه را مطالعه کنید). به طور مثال، تصور کنید شما می‌خواهید برای یک سایت خبری تیتر بزنید. محتوایی که نوشته‌اید در مورد این است که واکسن کرونا کشف شده است و همه افراد می‌توانند از آن استفاده کنند.

یکی از عناوین جذاب می‌توانید این باشد: بیماری کرونا دیگر شما را نمی‌کشد! و یا سرانجام، کشف واکسن کرونا و بازگشت به زندگی! اما باید بدانید شما نمی‌توانید این عناوین را برای یک وبلاگ پزشکی به کار ببرید. با توجه به تمامی این موارد به خوبی درک کر‌ده‌اید نوشتن عنوان بسیار حیاتی است و تمامی موارد باید از قبل مد نظر قرار گیرند. در این صورت است که محتوای شما مورد توجه کاربران قرار می‌گیرد و می‌توانید به رشد زیادی برسید. شاید این نکات در ابتدا پیش‌وپاافتاده به نظر برسند، اما همین نکات به برجسته شدن محتوای متنی کمک می‌کنند.

استفاده از جملات ساده و کوتاه

یکی از مهمترین مواردی که توصیه می‌شود تمامی افراد در تولید انواع محتوا متنی به آن توجه داشته باشند استفاده از جملات ساده و کوتاه است. محتوا متنی شما نباید دارای جملات بزرگ و پیچیده باشد. در این صورت کاربری که در حال مطالعه متن شماست خسته و سردرگم می‌شود و ممکن است آن را نیمه‌کاره رها کند.

دسته های محتوا متنی
دسته های محتوا متنی

همچنین، شما نباید جملات را کوتاه کوتاه در کنار هم قرار دهید. رعایت تناسب بین جملات مهمترین هنر کسی است که در زمینه تولید انواع محتوا متنی فعالیت دارد.

عدم وجود غلط املایی

غلط املایی قاتل محتوای شماست. زمانیکه کاربر در حال خواندن محتوای شماست و یک غلط املایی را مشاهده می‌کند ناخودآگاه کل اعتبار شما زیر سوال می‌رود و این مسئله می‌تواند نگران‌کننده باشد. به همین دلیل، تمامی کسانی که در زمینه تولید انواع محتوا متنی فعالیت دارند باید از قبل محتوای خود را چندین بار مطالعه کنند و مطمئن شوند هیچ غلطی در آن وجود ندارد. در صورتی که در مورد روش درست‌نویسی یک کلمه شک دارید می‌توانید از افرادی که به این موضوع تسلط دارند بپرسید، اما محتوای خود را با شک‌وتردید آماده نکنید.

قدرت تصاویر

هیچ‌چیز مانند تصویر و یا حتی ویدیو نمی‌تواند متن شما را جذاب کند. تصور کنید شما یک متن نوشته‌اید که هیچ تصویری در آن به کار نرفته است، از طرف دیگر متنی دارید که با توجه به موضوع تصاویر جذابی در آن به کار رفته‌اند! شما کدام متن را انتخاب می‌کنید! بی‌شک، متنی که دارای تصویر است شما را جذب می‌کند. بر اساس اصول سئو بهتر است بعد از هر ۵۰۰ کلمه یک تصویر به کار ببرید. در زمان انتخاب تصویر به این موضوع توجه داشته باشید که آنها مرتبط باشند.

لینک‌سازی

لینک‌سازی مفهوم پیچیده‌ای است که در تولید محتوای متنی باید به آن توجه داشته باشید. ربات‌های گوگل به محتواهایی رتبه خوبی می‌دهند که ارتباط مناسب را میان بخش‌های دیگر سایت برقرار کرده باشد. گوگل هرگز به محتوای منزوی که هیچ لینک‌سازی در آنها به کار نرفته است علاقه ندارد.

معرفی انواع محتوا متنی
معرفی انواع محتوا متنی

نویسنده محتوا باید از قبل سایتی را که برای آن مطلب می‌نویسد بشناسد و سپس با توجه به موضوع محتوا لینک‌های مناسب را ایجاد کند. اینکار به موفقیت محتوا کمک می‌کند و سبب می‌شود ربات‌های گوگل رتبه خوبی را به آن محتوا بدهند.

معرفی انواع محتوا متنی

اکنون که با اصول مهم در تولید محتوا متنی آشنا شده‌اید بهتر است به معرفی گونه‌های مختلف محتواهای متنی بپردازیم. این قسمت از جمله مواردی است که بسیاری از تولیدکنندگان محتوا آن را نادیده می‌گیرند. بهتر است شما با انواع محتوا متنی آشنایی داشته باشید و محتوا را به صورت هدفمند تولید کنید.

به این موضوع توجه داشته باشید محتواهایی که به صورت فله‌ای تولید می‌شوند هرگز مورد توجه قرار نمی‌گیرند. زیرا آنها نمی‌توانند پاسخگوی نیازهای کاربران باشند. رعایت این اصول و شناخت انواع محتوا به شما کمک می‌کند در مسیر رشد قرار گیرید.

مقالات وبلاگ

زمانیکه صحبت از انواع محتوا متنی می‌شود یکی از مواردی که به ذهن خطور می‌کند تولید مقالات برای وبلاگ‌هاست. همانطور که می‌دانید وبلاگ از قسمت‌های بسیار مهم هر سایتی است که می‌تواند ترافیک سایت را به میزان زیادی افزایش دهد. محتوای وبلاگ معمولا جنبه عمومی دارد و برای مخاطب عام نوشته می‌شود. برخی از وبلاگ‌ها نیز تخصصی هستند که در این صورت رفرنس مقالات مشخص می‌گردد و به صورت تخصصی تولید می‌شوند.

محتوای دسته‌بندی

یکی دیگر از انواع محتوا متنی محتوا دسته‌بندی است. اگر شما یک سایت فروشگاهی داشته باشید، باید دسته‌بندی‌های مختلفی را در آن ایجاد نمایید تا کاربر بتواند راحت‌تر با سایت شما تعامل برقرار کند. به طور مثال، تصور کنید سایت شما در زمینه فروش چمن مصنوعی است و دو دسته‌بندی چمن مصنوعی ورزشی و چمن مصنوعی تزیینی دارید.

هر کدام از این دسته‌بندی‌ها به یک محتوای متنی نیاز دارند. در محتوای دسته‌بندی اطلاعات کلی در مورد آیتم‌هایی که در آن به فروش می‌رسد در اختیار کاربران قرار داده می‌شود. در واقع، کاربر با مطالعه محتوای دسته‌بندی به این موضوع پی می‌برد قرار است کدام کالاها و خدمات را دریافت نماید.

محتوای محصولات

هر محصولی برای اینکه در سایت قرار گیرد و مخاطبان را به سمت خود بکشاند به محتوای متنی نیاز دارد. به طور مثال، تصور کنید شما سایت فروش مکمل‌های ورزشی دارید. اگر مکمل‌ها را بدون هیچ‌گونه متنی در سایت قرار دهید، مخاطبان رغبتی به خرید نخواهند داشت. بررسی رفتار خریداران نشان می‌دهد آنها به سایت‌هایی که محتوای متنی طولانی‌تری برای محصولاتشان دارند اعتماد بیشتری می‌کنند. در محتوای محصولات به طور خاص و ویژه به بررسی ویژگی‌های محصول پرداخته می‌شود و اطلاعاتی در مورد آن به اشتراک گذاشته می‌شود.

تولید انواع محتوا متنی
تولید انواع محتوا متنی

محتوای تبلیغاتی

یکی دیگر از انواع محتوا متنی محتوای تبلیغاتی است. به طور مثال تصور کنید شما در صنعت عطرسازی فعال هستید و به تازگی محصول جدیدی را تولید کرده‌اید. برای اینکه بتوانید مخاطبان را با این محصول آشنا کنید باید یک محتوای خاص و تبلیغاتی برسید و به توصیف آن محصول بپردازید. شما می‌توانید محتوای تبلیغاتی را در پلت‌فرم‌های مختلف به اشتراک بگذارید. در این محتوا نوشتن تیتر جذاب از مهمترین مواردی است که باید مد نظر قرار گیرد. محتوای تبلیغاتی معمولا به گونه‌ای نوشته می‌شود که مخاطب را اغوا می‌کند و تصمیم می‌گیرد هر چه زودتر آن محصول بی‌نظیر را سفارش دهد و از ویژگی‌های خاص و منحصربه‌فر آن بهره‌مند گردد.

محتوا در شبکه‌های اجتماعی

بهتر است بدانید شبکه‌های اجتماعی نیز به محتوا متنی نیاز دارند. اما میزان محتوایی که در این شبکه‌ها نوشته می‌شود در مقایسه با سایت بسیار کمتر است که محتوا سوشال نام می گیرد. به طور مثال، اگر شما می‌خواهید برای اینستاگرام محتوا بنویسید این محتوا باید کوتاه و جذاب باشد. اما در شبکه‌های اجتماعی دیگر مانند لینکدین می‌توانید طول محتوای متنی را گسترش دهید و بیشتر بنویسید. نکته بسیار مهمی که توصیه می‌شود تمامی افراد در تولید این نوع محتوا مد نظر داشته باشند جذابیت و روانی جملات است. زمانیکه مخاطب محتوای شما را می‌خواند باید احساس کند شما با او در حال صحبت کردن هستید.

رپورتاژ آگهی

رپورتاژ آگهی یکی از مهمترین انواع محتوا متنی است که برای لینک‌سازی خارجی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در تولید محتوا رپورتاژ نویسنده در مورد یک موضوع که برای کاربر جذاب است صحبت می‌کند و سپس ذهن کاربر را به سمتی پیش می‌برد که به آن کالا و یا خدمات نیاز دارد. پس از آن، در پایان محتوا به معرفی وب‌سایتی می‌پردازد که آن کالا و یا خدمات را ارائه می‌دهد و همین امر باعث می‌شود ترافیک سایت افزایش پیدا کند. رپورتاژ آگهی باید ترغیب‌کننده نوشته شود و خواننده در تمامی طول محتوا احساس نکند که در حال خواندن یک متن تبلیغاتی است.

محتوا اسپانسرینگ

یکی دیگر از انواع محتوا متنی محتوا اسپانسرینگ است. کسانی که می‌خواهند برای نوشتن این نوع محتوا اقدام کنند باید بسیار محتاط باشند و از قبل تمامی موارد را مدنظر قرار دهند. به طور مثال تصور کنید شما سایت در مورد خدمات عکاسی است. می‌توانید اسپانسری را به عنوان فروش دوربین جذب نمایید و سپس در سایت خود اقدام به معرفی محصولات آن اسپانسر بکنید.

برای اینکار ابتدا باید شناخت کاملی به اسپانسر داشته باشید تا محتوای شما واقعی باشد. از بال و برگ دادن اضافه به محتوا بپرهیزید و تلاش کنید و اقع‌گرایانه متن خود را تولید نمایید.

محتوا کتاب الکترونیک

امروزه، اینترنت به تمامی بخش‌های زندگی انسان‌ها نفوذ کرده است و این امر حتی نحوه تولید کتاب را تحت تاثیر قرار داده است. کتاب الکترونیک اصطلاحی است که بارها در مورد آن شنیده‌ایم. با توجه به این موضوع که کتاب‌های الکترونیک در فضای اینترنت به اشتراک گذاشته می‌شوند در دسته تولید انواع محتوا متنی قرار می‌گیرند. ممکن است شما بخواهید برای کتابی نقد بنویسید. در این صورت باید از قبل کتاب را مطالعه کرده باشید و در نقد و بررسی تمامی موارد را مطرح کنید. گاهی نیز می‌خواهید محتوای ترغیبی بنویسید که خواننده هر چه زودتر آن کتاب را خریداری و یا دانلود نماید.

محتوا آموزشی

یکی دیگر از مواردی که در دسته‌بندی انواع محتوا متنی قرار می‌گیرد محتوا آموزشی است. به طور مثال، ممکن است سایت شما به طور خاص در یک صنعت مانند صنعت شیشه‌سازی فعال است. در این شرایط، می‌توانید بسیاری از موارد را به صورت آموزش تولید کنید و در سایت خود قرار دهید. در این صورت، می‌توانید ترافیک خود را بالا ببرید. زمانیکه در حال تولید محتوا آموزشی هستید به این موضوع توجه کنید آیا در حال آموزش به مخاطب خاص هستید و یا عام؟! پاسخ به این سوال بر لحن تولید انواع محتوا متنی اثر می‌گذارد.

استراتژی محتوا چیست؟

اکنون دیگر به مرحله‌ای در انواع محتوا متنی رسیده‌ایم که باید در مورد استراتژی محتوا صحبت کنیم (اگر می‌خواهید اطلاعات خود را در این زمینه بالا ببرید، می‌توانید مقاله استراتژی محتوا چیست؟ را مطالعه کنید). استراتژی محتوا یکی از مهمترین مواردی است که شما باید توجه ویژه‌ای به آن داشته باشیم. بهتر است اکنون تصور کنید یک وبلاگ مجله پزشکی، یک پست آموزشی در مورد روش ساخت عطر و یک رپورتاژ آگهی برای فروش چمن مصنوعی تزیینی به شما داده می‌شود.

آیا تصور می‌کنید تمامی این محتواها را باید به یک شکل تولید کنید! پاسخ به این سوال قطعا منفی است. چیزی که سبب می‌شود شما محتوا را به بهترین شکل پیش ببرید استراتژی محتوا است. برای تعیین استراتژی محتوا به موارد زیر توجه داشته باشید.

مخاطب هدف

در تولید انواع محتوا متنی باید مخاطب هدف خود را مشخص کنید. به طور مثال، کسانی که وارد سایت دکوراسیون می‌شوند معمولا از تمامی قشرها هستند. در نتیجه، مخاطبان شما بسیار عام هستند و باید به گونه‌ای بنویسید که یک پزشک تحصیل‌کرده و یک زن خانه‌دار بتواند درک یکسانی از محتوای شما داشته باشد. این مسئله می‌تواند در بلند مدت بر موفقیت سایت اثر بگذارد. به همین دلیل، توصیه می‌شود تمامی افراد به آن توجه داشته باشند.

انواع محتوا متنی چیست؟
انواع محتوا متنی چیست؟

لحن محتوا

یکی دیگر از مواردی که در تولید محتوا و تدوین استراتژی محتوایی مد نظر قرار می‌گیرد لحن محتواست. لحن محتوا بر اساس هدف سایت و رویکرد آن برند مشخص می‌شود. برخی از سایت‌ها می‌خواهند با لحن دوستانه و ساده بنویسند ( معمولا سایت‌هایی مانند سایت‌های دکوراسیون و تزیینانی از این لحن استفاده می‌کنند). گاهی نیز برخی از سایت‌ها مانند سایت‌های تخصصی باید لحن رسمی داشته باشند تا بتوانند بر مخاطبان خود اثر بگذارند. تمامی این موارد بسیار مهم است و می‌تواند روند تولید انواع محتوا متنی را با موفقیت روبه‌رو کند.

محتوای کپی چیست؟

در تولید انواع محتوای متنی باید به این موضوع اشاره کنیم محتوای کپی‌شده چیزی است که سایت شما را برای همیشه از بین می‌برد (اگر می‌خواهید اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید، می‌توانید مقاله تولید محتوا کپی؛ قاتل وب سایت شما را مطالعه کنید). الگوریتم پاندا که در موتور گوگل وجود دارد به محتوای کپی بسیار حساس است و اگر متوجه شود سایتی از محتوای کپی استفاده کرده است، بی‌شک آن را جریمه می‌نماید. با توجه به تمامی این موارد تولید کننده انواع محتوای متنی هرگز نباید از محتوای کپی‌شده از سایت‌های دیگر استفاده نماید.

سخن پایانی

تا به اینجا تلاش کردیم اطلاعات کاملی را در مورد تولید انواع محتوا متنی در اختیار شما قرار دهیم. همانطور که متوجه شده‌اید محتوای متنی شامل موارد متعددی می‌شود و هر کسب‌وکاری باید با توجه به استراتژی‌های محتوایی که دارد بهترین محتوای متنی را در سایتش قرار دهد. افراز تک یک شرکت دیجیتال مارکتینگ است به صورت تخصصی به بر تولید انواع محتوا متنی تمرکز دارد و به تدوین استراتژی محتوایی در تمامی کسب‌وکارهای آنلاین کمک می‌نماید. شما می‌توانید با کارشناسان این سایت در تماس باشید و اطلاعات تکمیلی و تخصصی در مورد انواع محتوا متنی را از آنها دریافت نمایید.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دنبال کردن
Notify of
guest
0 نظرات ثبت شده
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها