جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

راهنمای جامع تولید محتوا با کیفیت

آموزش تولید محتوا با کیفیت

در دنیای اینترنت و دیجیتال مارکتینگ، تولید محتوا از بهترین راهکار‌های کسب درآمد می‌باشد. در دنیای امروز، بیش از ۸۵ درصد مردم در سراسر دنیا هر روزه به اینترنت دسترسی پیدا می‌کنند و در این فضا فعالیت دارند. همین مسئله باعث شده است که تمرکز بر روی موضوعاتی که مردم به دنبال آن‌ها هستند بسیار سود آور باشد و بتوان با کمک تولید محتوا؛ در زندگی تحول بزرگی ایجاد کرد.

البته بهتر است در همین ابتدای مقاله شرح دهیم که محتوا، زمانی محتوا محسوب می‌شود که از کیفیت بالا و برتری برخوردار باشد. در این مقاله در وب سایت افراز تک به راهنمای جامع تولید محتوا با کیفیت خواهیم پرداخت.

تولید محتوا چگونه انجام می شود؟

اولین مبحثی که در آموزش تولید محتوا بایستی آن را فرا گرفت، این است که تولید محتوا چگونه انجام می‌شود و اصلا تولید محتوا چیست؟!

هر محتوا برای تولید، اول از همه نیازمند به وجود ایده و موضوع می‌باشد. پیدا کردن ایده برای تولید محتوا اولین و مهم‌ترین گام برای تولید محتوا با کیفیت می‌باشد. ایده‌های تولید محتوا گستره بسیار زیادی دارند و عموما براساس نیاز افراد جامعه هدف شکل می‌گیرد.

در مقالات گوناگونی در وبلاگ افراز تک نوشته‌ایم که هر چیزی که انتقال دهنده افکار، دانش و علوم جدید، پیام، اخبار و … باشد محتوا نام دارد. تمامی محتوا‌ها یکسان نیستند و هر کدام می‌تواند در قالب خاص خود به کاربران و مخاطبان منتقل شود.

سه دسته کلی محتوا را می توان محتوا متنی، محتوا بصری و محتوا صوتی دانست. منظور از محتوا متنی، مقالات و نوشته‌هایی است که در دنیای اینترنت، وب سایت‌ها، شبکه‌های اجتماعی و … دیده می‌شوند. محتوا بصری محتوایی است که با کمک تصاویر و اشکال ساخته می‌شوند و یا به صورت تصویر و یا ویدئو وجود دارند. پادکست‌ها، موزیک‌ها و … نیز از مثال‌های محتوا صوتی محسوب می‌شوند.

هر نوع محتوا با کمک روش‌ها و ابزارآلات خاصی انجام می‌شود. برای مثال در تولید محتوا ویدئویی قطعا از دوربین فیلمبردای استفاده می‌شود. یا در تولید محتوا متنی، کلمات سازنده محتوا هستند.

آموزش تولید محتوا با کیفیت

ساخت و تولید محتوا با کیفیت، نیازمند به یادگیری قوانین و استاندارد‌های محتوای خوب می‌باشد. در ادامه این بخش از مقاله به معرفی قوانین و استاندارد‌هایی که در تولید محتوا با کیفیت نقش دارند خواهیم پرداخت.

شناخت جامعه هدف

اولین قانون تولید محتوا خوب و بهینه، شناخت خوب و عالی جامعه هدف می‌باشد. عموما فرایند تولید محتوا، براساس هدف کسب درآمد شکل می‌گیرد. بسیاری از افرادی که تولید محتوا انجام می‌دهند قصد دارند محصول یا خدماتی را به فروش برسانند یا اینکه از محتوای تولید شده به صورت غیر مستقیم درآمد زایی داشته باشند.

شناخت جامعه هدف برای تولید محتوا
شناخت جامعه هدف برای تولید محتوا

اما برای به نتیجه رسیدن اهداف ذکر شده و تولید محتوای خوب بایستی افراد و مخاطبان هدف، کاملا مورد آنالیز و تحلیل قرار گرفته شوند.

برای مثال یک فروشگاه اینترنتی لباس ورزشی، باید اول از همه مخاطبان خود را که عموما ورزشکاران هستند را شناسایی کند و براساس سلیقه و ذائقه عموم آنها، تولید محتوا را انجام دهد.

انتخاب کلمات و جملات مناسب

کلمات معجزه می‌کنند!

این جمله کوتاه را هر فردی در زندگی خود چندین و چند بار شنیده است. در تولید محتوا متنی استفاده از کلمات و جملات مناسب بسیار پر اهمیت است. بایستی از کلمات در تولید محتوا متنی طوری استفاده کرد که مخاطبان و کاربرانی که از محتوا بازدید می‌کنند بتوانند با آن تعامل برقرار کنند.

کلمات نباید طوری استفاده شوند که مخاطب را سردرگم سازد یا مخاطب از خواندن محتوا خسته شود. از طرفی جملات در محتوا باید به اندازه باشد.

به اندازه بودن جملات به این معنی می‌باشد که جملات نباید آنقدر کوتاه باشند تا نتوانند پیام را انتقال دهند و نه آنقدر بلند باشند که مخاطب از خواندن آن صرف نظر کند.

استفاده از فعل‌های مناسب در زبان فارسی بسیار پر اهمیت است و هر چه فعل‌های جمله ساده‌تر باشد، مخاطب حس بهتری را دریافت می‌کند.

محتوا متنی و بصری مکمل یکدیگر

امروزه استفاده و تولید محتوا متنی و محتوای بصری نسبت به محتوای صوتی رواج بیشتری داراست. همچنین در بسیاری از پلتفرم‌هایی که مخصوص انتشار محتوا بصری مانند اینستاگرام و یوتیوب هستند، امکان استفاده از محتوا متنی نیز وجود دارد و برعکس استفاده از محتوا متنی عموما در وب سایت‌ها رواج دارد که استفاده از محتوا های بصری در کنار متون می‌تواند حس بسیار بهتری را به مخاطب ارائه بدهد.

برای مثال اگر قصد دارید در مورد موضوع فروش کتاب در وب‌سایت خود، تولید محتوا با کیفیت متنی انجام دهید، بایستی در کنار متون از تصاویر مربوط به جلد کتاب، نوشته‌های کتاب و … استفاده نمایید.

استفاده از محتوای بصری از آن جهت بسیار مهم و پر اهمیت می‌باشد که عموما انسان‌ها قدرت دریافت بیشتری از تصاویر و ویدئو‌ها نسبت بخ متن ها دارا می‌باشند.

برای استفاده از محتوای تصویری لازم نیست حتما به گرافیست مراجعه نمایید یا خود به طراحی مشغول شوید، بلکه می‌توانید از وب سایت‌هایی مانند freepik، unsplash و … استفاده نمایید.

همچنین یکی دیگر از دلایل استفاده از تصاویر در کنار محتوای متنی این است که اگر محتوا فقط به صورت متن باشد، خواننده بسیار زود از خواندن تمامی مقاله خسته می‌شود و بعید است تا انتهای مقاله، از آن بازدید کند.

یادگیری الگوریتم‌های سئو

عموما بازدید کاربران از وب‌سایت و محتوا‌ها، از طریق موتور‌های جستجو به خصوص گوگل انجام می‌شود. همین مسئله باعث شده است که چگونگی رفتار گوگل در قبال مقاله‌ها بسیار مهم و پر‌اهمیت باشد.

تولید محتوای با کیفیت چیست؟
تولید محتوای با کیفیت چیست؟

از نظر متخصصان بسیار، الگوریتم‌های گوگل که برای بهینه سازی یا همان سئو محتوا انجام می‌شود، همان استاندارهایی هستند که مورد پسند مخاطبان هستند.

موتور‌های جستجو یک سری استاندارد‌هایی را برای محتوا هر ساله تعیین می‌کنند و اگر محتوا دارای آنها باشند، محتوا شانس وجود در نتایج را به دست می‌آورد. وجود داشتن در نتایج اولیه گوگل و دیگر موتور‌های جستجو باعث می‌شود کاربران زیادی به محتوا دسترسی پیدا‌کنند و کسب درآمد از این طریق رونق بیشتری داشته باشد.

عموما این قوانین و الگوریتم‌هایی که برای تولید محتوای با کیفیت مورد استفاده قرار می‌گیرند با عنوان سئوی محتوا شناخته می‌شوند که در مقاله سئو محتوا چیست به معرفی کاملی از آن پرداخته‌ایم.

وجود خلاقیت در محتوا

خلاقیت همیشه در هر مکانی می تواند اثرگذار باشد. در محتوا ها برای ایجاد خلاقیت می توان از مثال های مختلف، جملات طنز آمیز و … استفاده کرد.

محتوای با کیفیت چیست؟
محتوای با کیفیت چیست؟

این نوع خلاقیت ها کمک می کند کاربران از مطالب و محتوا ها خسته نشوند و برعکس با دقت بیشتری به بازدید محتوا بپردازند. بهره بردن از خلاقیت در محتوا های ویدئویی و صوتی عموما بیشتر است.

آپدیت مقاله

یکی دیگر از مهارت‌هایی که در تولید محتوا با کیفیت به افراد کمک می‌کند، آپدیت و بروزرسانی یک محتواست! این قانون برای تمامی انواع محتوا‌ها صدق می‌کند.

عموما اطلاعات و علوم همیشه یکسان نیستند و در طول گذر زمان تفاوت‌هایی در آنان رخ می‌دهد. یک مقاله برای اینکه خوب و عالی به نظر برسد، بایستی از اطلاعات تکمیلی و بروزی برخوردار باشد. همین مسئله باعث می‌شود برای داشتن محتوای خوب، آن محتوا همیشه باید طبق آخرین اطلاعات بروز باشد.

جمع بندی نهائی

در این مقاله در وب سایت افراز تک سعی کردیم به معرفی به آموزش رایگان تولید محتوا با کیفیت و آموزش نکاتی که در تولید چنین محتوایی به افراد کمک می کنند بپردازیم.

گرچه پس از یادگیری فنون تولید محتوا، می توان در کمترین زمان ممکن محتوا تولید کرد اما این فرایند، فرایندی پویا و صد البته هدفمند است. تولید محتوا بایستی در راستای هدف آن تدوین و تهیه شود.

امیدواریم که از خواندن این مقاله نهایت لذت را برده باشید.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دنبال کردن
Notify of
guest
0 نظرات ثبت شده
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها