الگوریتم پنگوئن یا گوگل پنگوئن چیست؟

در این مقاله به معرفی کامل و جامع الگوریتم پنگوئن گوگل و ویژگی های آن خواهیم پرداخت. همچنین به آموزش رفع جریمه گوگل پنگوئن نیز پرداخته ایم.
الگوریتم گوگل پنگوئن

گوگل از یکسری روش‌ها و قوانینی برای این کار استفاده می‌کند که آن‌ها را به صورت الگوریتم در نظر می‌گیرد. گوگل هر چند وقت یک بار تغییراتی را بر روی این الگوریتم‌ها انجام می‌دهد. در برخی موارد این تغییرات کوچک و در بعضی‌ها به طور کلی حذف می‌شوند. در این مقاله سعی داریم الگوریتم پنگوئن را برای شما به طور کامل معرفی کنیم.

گوگل به عنوان یک منبع و مرجع اطلاعاتی عظیم سعی در ارائه‌ی بهتر اطلاعات برای کاربران خود دارد. به همین دلیل موتور جست وجوی گوگل همواره تلاش می‌کند برای بازیابی اطلاعات در خصوص جست و جوی کلمات و یا موضوع مورد نظر کاربران خود بهترین نتیجه را نمایش دهد. همچنین برای امتیاز دهی و رتبه‌بندی سایت‌ها که موضوع مهم و اساسی سایت‌ها به شمار می‌رود.

الگوریتم گوگل پنگوئن دومین الگوریتمی است که گوگل برای رتبه‌بندی سایت‌ها از آن استفاده می‌کند. در این مقاله از وب سایت افراز تک به معرفی جامع این الگوریتم و ویژگی‌های آن خواهیم پرداخت.

الگوریتم پنگوئن چیست؟

طبیعتا تأثیراتی که این الگوریتم همچون الگوریتم‌های دیگر گوگل بر روند سئو سایت می‌گذارد بسیار مهم و دارای اهمیت است و می‌تواند بر رتبه و سئو محتوا سایت شما در نتایج گوگل اثر‌گذار باشد.

الگوریتم پنگوئن به عنوان جزئی از هسته اصلی الگوریتم‌های گوگل همواره به دنبال پیدا کردن و تشخیص وب سایت‌هایی است که می‌خواهند از طریق روش‌های کاملاً غیر استاندارد اهداف و معیار‌های اصلی گوگل را دور بزنند و سایت خود را در نتایج برتر موتور‌های جستجو تبلیغ کنند.

درابتدا گوگل با الگوریتم پاندا به دنبال جریمه کردن سایت‌هایی بود که محتوای بی‌کیفیت ارائه می‌کردند اما بعد از مدتی متوجه شد مشکل فقط بی‌کیفتی محتوا نیست بلکه علاوه بر آن سایت‌هایی هستند که دست به تولید لینک‌های اسپم می‌زنند تا زودتر دیده بشوند در این زمان بود که گوگل تصمیم گرفت برای مبارزه با این اقدام الگوریتم خاصی را طراحی و معرفی کند.

معرفی الگوریتم پنگوئن گوگل
معرفی الگوریتم پنگوئن گوگل

از طرفی هم آن دسته از وب سایت‌ها که اهدافشان هم راستا با اهداف گوگل است و از لینک داخلی و بک لینک‌های طبیعی در سایت استفاده می‌کنند و برای افزایش ترافیک و بازدید سایت همواره از روش‌های سئو کلاه سفید استفاده می‌کنند توسط الگوریتم پنگوئن امتیاز مثبت می‌گیرند.

نکته بعدی که الگوریتم پنگوئن به آن توجه می‌کند تکرار بیشمار و غیر طبیعی کلمات کلیدی است اگر شما تصور می‌کنید که متن خود را بهتر است با کلمات کلیدی پر کنید تا جایگاه برتر را زودتر به دست بیاورید باید بدانید سخت در اشتباه هستید و توسط الگوریتم پنگوئن جریمه می‌شوید.

الگوریتم گوگل پنگوئن برای اولین بار در سال ۲۰۱۲ یا همان ۱۳۹۱ معرفی شد. (به نوعی تشخیص داده شد) پنگوئن، برای مقابله و تشخیص سایت‌هایی استفاده می‌شود که تنها از طریق بک لینک و لینک‌سازی و استفاده و به کاربردن بیش از حد از کلمات کلیدی در لینک‌ها می‌خواهند در نتایج گوگل رتبه و جایگاه بالایی بدست آورند ایجاد شده.

در حقیقت کار الگوریتم پنگوئن شناسایی سایت‌های اسپم (بک لینکی) است و زمانیکه این وب سایت‌ها را شناسایی کرد آن‌ها را جریمه می‌کند. این الگوریتم بیشترین تعداد پنالتی‌های گوگل را داشته است.

الگوریتم پنگوئن یک الگوریتم زنده به حساب می‌آید یعنی هنگامی که شما در وب سایت خود اشتباهی مرتکب شوید این الگوریتم پس از اطمینان از اشتباهات شما در لینک‌سازی، سایت شما را جریمه خواهد کرد و همینطور برعکس اگر وب سایت خود را به شیوه‌ای درست سئو و مدیریت کنید برای شما پاداش در نظر گرفته و بلافاصله این پاداش را به شما می‌دهد و این پاداش می‌تواند قرار گرفتن در صفحه اول گوگل باشد.

راه‌های جلوگیری از جریمه الگوریتم پنگوئن

 • از آنجایی که الگوریتم پنگوئن یکی از مهم‌ترین الگوریتم‌های گوگل محسوب می‌شود و حساسیت خاصی بر روی وب سایت‌ها دارد برای اینکه بتوانید سئو سایت خود را بدرستی انجام دهید که توسط الگوریتم پنگوئن جریمه نشوید می‌بایست یک سری کار‌ها را انجام دهید تا از این تنبیه گوگل در‌امان باشید. راه‌های جلوگیری از جریمه الگوریتم پنگوئن عبارتند از:
  • از بک لینک‌های بی‌کیفیت و ضعیف از وب سایت‌های نامعتبر و پولی استفاده نکنید.
  • با یک کلمه، بیش از حد بک لینک نگیرید
  • با اسم خود هم لینک‌سازی کنید
  • استفاده از بک لینک فالو و نوفالو در کنار هم و با رعایت تناسب ۷۰ به ۳۰ برای طبیعی جلوه دادن
  • از نام دامنه و یا برند به جای کلمات کلیدی در انکر تکست بک لینک استفاده کنید
  • وب سایت‌هایی که در حوزه کاری به شما مربوط می‌شوند و دارای ترافیک بالایی هستند را پیدا کنید و از آن‌ها بک لینک بگیرید.
  • از ابزار‌هایی مانند ahrefs، moz، semrush، Monitor Backlinks برای آنالیز میزان و تناسب بک لینک‌ها استفاده کنید تا آن را طبیعی نگهدارید.

کاربرد‌های الگوریتم گوگل پنگوئن

وقتی در وب سایت خود مطلبی را انتشار می‌دهید نسبت به ایندکس شدن مطالب می‌بایست مطمئن شوید. زیرا آن صفحه حتماً باید توسط گوگل و Penguin Algorithm مورد بررسی قرار گرفته باشد و در صورتیکه توسط آن‌ها مورد قبول نباشد صفحه شما در نتایج گوگل کاهش پیدا می‌کند و یا بطور کامل حذف خواهید شد.

کاربرد های الگوریتم پنگوئن
کاربرد های الگوریتم پنگوئن

پس با توجه به این موضوع که الگوریتم پنگوئن از کاربردی‌ترین الگوریتم‌های گوگل برای شناسایی وب سایت‌های متقلب می‌باشد، سعی کنید از روش‌های غیرقانونی برای افزایش رتبه در سایتتان استفاده ن­کنید، چرا که پنگوئن در فواصل زمانی ماهانه آپدیت می‌شود و هر هفته احتمال دارد که گیر بررسی‌های دقیق این الگوریتم ترسناک گوگل بیوفتید و جریمه شوید.

الگوریتم پنگوئن چه سایت‌هایی را جریمه می‌کند؟

وقت این رسیده است که برایتان توضیح بدهیم که پنگوئن‌ها در حال حرکت به سمت کدام سایت‌ها می‌باشند. آن‌ها به سمت سایت‌هایی حرکت می‌کنند که بیش از اندازه کلمات کلیدی را در متن استفاده کرده‌اند سایتی که محتوا کپی شده و به سرقت برده از سایت‌های دیگر را در صفحاتش منتشر کرده است مورد جریمه پنگوئن‌ها قرار می‌گیرد. پنگوئن‌ها به سراغ سایت‌هایی ‌می‌روند که از لینک‌های بی‌ارزش و نامعتبر به تعداد بالا و غیر طبیعی استفاده کرده باشند.

لینک اسپم چگونه به وجود می‌آید؟ اگر شما یک سایت دارید ولی در هیچ فضای مجازی تبلیغ ندارید یعنی هیچ کدام از شبکه‌های اجتماعی به شما فرکانسی ندارند ولی در عوض تا بخواهید در صفحه خود لینک ایجاد کرده‌اید مثلاً چیزی در حدود ۴۰۰۰ لینک، این مقدار ایجاد کردن لینک، ازسمت گوگل سؤال برانگیز است و پذیرفته نمی‌شود زیرا غیر عادی است که شما با هیچ جایی در تعامل نیستید و فعالیت ندارید ولی بک لینک‌های قوی دارید و مورد جریمه الگوریتم پنگوئن قرار می‌گیرید.

کلمات کلیدی بیش اندازه چگونه باعث ورود پنگوئن‌ها به سایت شما می‌شود؟ خودتان را به جای کاربری بگذارید که در حال خواندن محتوا شما است که در هر خط چندبار کلمه کلیدی را می‌خواند واقعاً چه قدر آزار دهنده است قطعاً حوصله شما سر می‌رود و از سایت خارج می‌شوید.

پس لطفاً هرگز برای بالا بردن رتبه وب سایت سعی نکنید که کلمات کلیدی را بیش اندازه در متن خود تکرار کنید نتیجه معکوس در بر خواهد داشت زیرا این تکنیک برای گوگل نیز خوشایند نیست و به زودی دست شما را می‌خواند و پنگوئن‌ها را به سراغ شما می‌فرستد.

از کجا بدانیم که سایتمان توسط الگوریتم پنگوئن جریمه شده است یا نه؟

زمانی که شروع می‌کنید محتوا‌ها و بک لینک‌های اسپم در سایت خودتان ایجاد کنید و الگوریتم پنگوئن گوگل متوجه این موضوع می‌شود، سایت شما را برای کلمه کلیدی یا کلمات کلیدی هدف شما مجازات می‌کند. یکی از نشانه‌هایی که می‌توانید متوجه شوید که توسط این الگوریتم مجازات شده‌اید، این است که رتبه صفحه مورد نظر شما، افت می‌کند، اما در عین حال رتبه صفحات دیگر در وضعیت مطلوبی قرار دارد.

البته توجه داشته باشید که مجازات این الگوریتم برای همه یکسان نیست؛ برای مثال ممکن است در یک سایت، به کاهش دادن رتبه یک صفحه اکتفا کند و در یک سایت دیگر، صفحه را از ایندکس خارج می‌کند و دیگر کسی از جستجو نمی‌تواند به صفحه شما وارد شود.

به طور کلی اگر موارد زیر را مشاهده کردید، می‌توانید متوجه شوید که توسط این الگوریتم جریمه شده‌اید:

 • با کاهش ترافیک در سایت برای یک کلمه کلیدی یا گروهی از کلمات کلیدی، مواجه شده‌اید؛ البته این موضوع می‌تواند به این دلیل باشد که سایت شما از رتبه ۱ به رتبه ۲۰۰ گوگل افت می‌کند!
  • یک صفحه با یک کلمه کلیدی خاص، از ایندکس خارج می‌شود (با اصلاح de-indexed می‌شود)، در حالی که دیگر صفحات ایندکس شده باقی می‌مانند.
  • امکان دارد که در بخش‌هایی مانند Search Queries یا Manual Actions در گوگل وبمستر سایت، پیامی با محتوای لینک‌سازی غیرطبیعی دریافت کنید.
  • گاهی حتی گوگل با شما لجبازی می‌کند و صفحاتی که قرار نیست در رتبه‌بندی قرار بگیرند را در نتایج نشان می‌دهد؛ برای مثال به جای آن که صفحه اصلی شما را نشان دهد، صفحه تماس با ما یا درباره ما را به کاربران نشان می‌دهد.

رفع جریمه الگوریتم پنگوئن

اولین کاری که الگوریتم پنگوئن گوگل انجام می‌دهد، این است که لینک‌سازی‌های اسپم و غیر طبیعی در رابطه با سایت شما را شناسایی می‌کنند. در این شرایط تنها کاری که باید انجام دهید، این است که لینک‌های مضر برای صفحات خودتان را حذف کنید.

رفع جریمه الگوریتم پنگوئن
رفع جریمه الگوریتم پنگوئن

برای این کار ابتدا باید لینک‌هایی که بخاطر آن‌ها گوگل شما را جریمه کرده است، شناسایی کنید. ابتدا باید لیست کامل لینک‌های خودتان را دانلود کنید؛ اما چگونه باید به این فهرست دسترسی داشته باشیم؟

ابتدا باید وارد داشبورد گوگل وبمستر خودتان شوید و از قسمتی که در سمت چپ قرار گرفته است، به منوی Links to Your Site وارد شوید.

در بخش Who links the most روی گزینه more کلیک کنید تا صفحه جدیدی برایتان باز شود؛ در صفحه جدید باید روی گزینه Download more sample links کلیک کنید و فرمت فایلی که می‌خواهید را انتخاب کنید.

پس از دانلود و باز کردن فایل می‌توانید تمام دامنه‌هایی که به سایت شما لینک داده‌اند را مشاهده کنید. می‌توانید تمامی سایت‌ها را چک کنید و سایت‌هایی که اسپم را شناسایی کنید در نهایت آدرس لینک‌ها و این سایت‌ها به ابزار disavow links بسپارید و اجازه دهید تا خزنده‌های گوگل متوجه این اطلاع‌رسانی شما شوند.

مدت زمانی که برای خارج شدن از جریمه نیاز دارید، بین ۳ ساعت تا حتی ۳ ماه متغیر است که این مدت با فاکتور‌هایی مانند فرکانس جستجوی ربات و تعداد بک لینک‌های حذفی شما ارتباط مستقیم دارد. البته در نظر داشته باشید که سایت شما به صورت دستی جریمه می‌شود که در این صورت نیاز است تا درخواست تجدید نظر دهید.

جمع‌بندی

گوگل برای رتبه‌بندی سایت‌ها الگوریتم‌هایی را طراحی کرده که هرکدام برای بررسی یکی از موارد مهم در رتبه‌بندی اختصاص یافته‌اند. برای مثال الگوریتم پاندا مختص بررسی کیفیت محتوای درون سایت‌هاست. الگوریتم مرغ مگس خوار ارتباط بین محتوای صفحه و عبارت جستجو شده توسط کاربران را بررسی می‌کند و به همین ترتیب الگوریتم پنگوئن نیز وظیفه کنترل کیفیت بک لینک‌های سایت‌ها و صفحات را بر عهده دارد.

در سال ۲۰۱۲، گوگل پرده از الگوریتم ضد اسپم جدید خود برداشت. هدف اصلی این الگوریتم مبارزه با لینک‌سازی‌های غیرطبیعی یا اسپم بود. بعد از مدتی این الگوریتم جدید به واسطه توئیتی که توسط مت کاتس منتشر شد، با عنوان الگوریتم پنگوئن شناخته شد. در این مقاله از وب سایت افراز تک به معرفی الگوریتم پنگوئن و ویژگی‌های آن پرداخته‌ایم. ‌امیدواریم از خواندن این مقاله نهایت لذت را برده باشید.

guest
0 نظرات ثبت شده
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها