جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

معرفی الگوریتم دزدان دریایی و آموزش رفع جریمه آن

الگوریتم دزدان دریایی

اینکه بخواهیم بگوییم که الگوریتم دزدان دریایی (google pirate) چیست و به چه صورت عمل می‌کند جوابی که در پاسخ به این سؤال باید بگوییم این است که این الگوریتم یعنی مقابله با وب سایت‌ها یا افرادی که قوانین کپی رایت را نقض می‌کنند را شامل می‌باشد.

سال‌ها است که در حوزه رسانه و سرگرمی، چنین قانونی وجود دارد و مالکیت بر اثر به عنوان یکی از حقوق اصلی ناشر یا تولید‌کننده درنظر گرفته می‌شود و هر فردی که این قانون را نقض کند با جریمه‌های سنگین مواجه خواهد شد. البته الگوریتم دزدان دریایی در سال ۲۰۱۴ بروزرسانی شد و از آن تاریخ مجدداً تغییرات و آپدیت‌های بیشتری را به خود فرا گرفته است.

متأسفانه در اینترنت که نظارت کمتری بر فعالیت وب سایت‌ها وجود دارد و امکان نقض حق مالکیت محصول یا محتوا راحت‌تر اتفاق می‌افتد حقوق بسیاری از ناشرین، وب سایت‌ها و تولید‌کنندگان در خطر است و امکان دارد کسب درآمد و کسب و کار آن‌ها را در خطر قرار دهد.

اگر که در گذشته هنگام سرچ موضوعی خاص در گوگل با محتوای مشابه در سایت‌های مختلف مواجه می‌شدیم که در اغلب موارد چندین سایت اول نتایج جست وجو همگی محتوای یکسانی را نمایش می‌دانند و کپی شده از یکدیگر بودند.

این موضوع باعث آزار کاربران می‌شد زیرا به نتیجه‌ای که به دنبال آن بودند نمی‌رسیدند و در بسیاری از مواقع سایتی که محتوا متعلق به آن بود جزء رتبه‌های پایین نتایج جست و جو قرار می‌گرفت از طرف دیگر برخی سایت‌ها اقدام به انتشار محتوایی می‌کردند که متعلق به آن‌ها نبود و خلاف قوانین کپی رایت و بدون رعایت حق ناشر اصلی، محتوا را به صورت رایگان در اختیار عموم قرار می‌دادند.

این جریانات باعث اعتراض بسیاری از کاربران شده بود تا اینکه گوگل در سال ۲۰۱۲ اقدام به طراحی الگوریتمی کرد تا جلو انتشار محتوای کپی در فضای وب گرفته شود. با ورود الگوریتم دزدان دریایی بسیاری از وب سایت‌هایی که اقدام به انتشار محتوا کپی کرده بودند، دچار افت شدید رتبه و ترافیک وب سایت شدند. در ادامه این مقاله از وب سایت افراز تک به معرفی دقیق‌تر این الگوریتم می‌پردازیم و چگونگی تأثیر آن بر رتبه وب سایت را بررسی می‌کنیم.

الگوریتم دزدان دریایی گوگل

دزدی و کپی کردن آهنگ ها‌، فیلم ها‌، بازی‌های ویدئویی و اساساً هر نوع رسانه دیجیتالی یا سرگرمی به یک مسأله خیلی مهم در دنیای امروز تبدیل شده است. اگرچه گوگل نمی‌تواند همه صفحات اینترنت را بررسی کند تا مطمئن شود که هیچ محتوا دزدی و کپی شده‌ای وجود ندارد اما بروزرسانی الگوریتم دزد دریایی سایت‌هایی را جریمه می‌کند که دستور العمل‌های حق کپی رایت را که توسط DMCA تعیین شده است نقض می‌کنند. هر ماه گوگل میلیون‌ها شکایت حذف به دلیل نقض حق کپی ‎رایت را دریافت و پردازش می‌کند.

الگوریتم دزدان دریایی گوگل
الگوریتم دزدان دریایی گوگل

از آنجا که خود گوگل نمی‌تواند تعیین کند که محتوا سرقت شده است یا خیر فقط دادگاه‌ها می‌توانند تعیین کنند که آیا حق کپی رایت واقعاً نقض شده است و هیچ صفحه‌‎‌ای را حذف نمی‌کنند مگر اینکه یک اخطار معتبر حذف حق کپی رایت توسط صاحب اصلی محتوا ارائه شود.

اگر علیه سایتی گزارشی رد شود و گوگل تشخیص دهد که این گزارش معتبر است آن سایت رتبه به شدت پایینی در صفحه نتایج گوگل دریافت می‌‎ کند.

بنابراین اگر کسی در جست و جوی یک فیلم خاص درخواست مشخصی را وارد کرد گوگل سعی می‌کند از دادن بالاترین جایگاه در SERP به سایت‌هایی که محتوای دزدی دارند خودداری کند. که در این رابطه بروزرسانی الگوریتم دزدان دریایی این امکان را فراهم می‌کند.

حتی اگر کاربری عنوان یک فیلم را با کلمات تماشا، دانلود یا تورنت وارد کند گوگل به طور خودکار سایت‌های پخش رایگان فیلم را فیلتر می‌کند و گزینه‌های قانونی مانند لینک‎‌های Netflix، Amazon، Google Play و دیگر موارد مشابه را به کاربران ارائه می‌دهد.

با این حال اگر مستقیماً و با ذکر نام یک فیلم آن را جست وجو کنید هنوز می‌توانید به این سایت‌های دزدان دریایی دسترسی داشته باشید. اگر جست و جو‌های عمومی داشته باشید و مثلاً نحوه تماشای رایگان فیلم را در گوگل سرچ کنید سایت‌هایی که محتوا‌های دزدی منتشر می کنند در نتایج جستجوی ارگانیک ظاهر نمی‌شوند.

رفع جریمه دزدان دریایی گوگل

اگر متوجه افت بسیار زیاد رتبه‌ها و بازدید از صفحات سایت‌تان شدید این را از خودتان بپرسید که آیا محتوای غیرقانونی در سایت منتشر کرده‌اید یا خیر؟ این می‌تواند از نقض آشکار حق کپی رایت مانند ارائه فیلم به صورت رایگان به کاربران سایت و حتی تا موارد خیلی پنهانی‌تر مانند موسیقی پس زمینه یک محتوای ویدئویی در صفحه شما متغیر باشد.

رفع جریمه الگوریتم دزدان دریایی
رفع جریمه الگوریتم دزدان دریایی

اگر از فیلم یا موسیقی و عکس بدون اجازه مستقیم صاحب آن استفاده می‌کنید قانون کپی رایت را زیر پا می‌گذارید گاهی اوقات اشتباهاتی رخ می‌دهد که از این قوانین اطلاع ندارید یا هنگام ویرایش محتوا به آن‌ها فکر نمی‌کنید.

اما اگر عمداً در سایت خود محتوا‌های کپی شده و دزدی ارائه می‌دهید باید هر چه سریع‌تر این کار را متوقف کنید اگر پیش از این در سایت خود محتوا‌هایی منتشر کرده‌اید که می‌توانند شما را به دردسر بی‌اندازند و به دنبال بازیابی یا حتی جلوگیری از آسیب دیدن سایت‌تان توسط الگوریتم دزدان دریایی هستید چند کار را می‌توانید انجام دهید:

محتوایی که DMCA را نقض می‌کند حذف کنید اگر محتوای دزدی دارید آن را حذف کنید. به همین سادگی حذف محتوای غیرقانونی و بروزرسانی الگوریتم دزدان دریایی دلیلی برای هدف قرار دادن و جریمه کردن شما نخواهد داشت. دامنه اصلی خود را جداگانه نگه دارید بسیاری از سایت‌ها حتی شاید سایت شما نیز شامل این مورد بشود که به کاربران سایت این امکان را می‌دهند محتوا‌هایی را به صفحات مختلف سایت اضافه کنند.

در این صورت‌، باید دامنه اصلی سایت را از دامنه محتوای ایجاد شده توسط کاربر جدا کنید. شما همیشه نمی‌توانید آنچه را که مردم منتشر می‌کنند کنترل کنید و ببینید آیا محتواهای‌شان دزدی و کپی شده است یا خیر بنابراین این کار به شما کمک می‌کند تا دامنه اصلی سایت‌تان را از جریمه‌های احتمالی دور نگه دارید.

جریمه الگوریتم دزدان دریایی

همانطور که توضیح دادیم گوگل قادر نیست که اطلاعات کپی یا سرقت شده را از روی یک وب سایت حذف کند. اگرچه شما طبق قانون حق مالکیت دیجیتال می‌توانید با شکایت از وب سایت مورد نظر و طی مراحل قانونی از شرکت هاستینگ که میزبانی سایت مورد نظر را برعهده دارد بخواهید اطلاعات موردنظر را حذف نماید.

دزدان دریایی گوگل
دزدان دریایی گوگل

اما سؤالی که به وجود می‌آید این است که اقدام گوگل در جریمه سایت براساس الگوریتم دزد دریایی چیست و چگونه می‌تواند سایت را جریمه کند؟

ذکر این نکته ضروری است که گوگل تنها با یک یا دو درخواست حذف، جریمه را در دستور کار قرار نمی‌دهد، بلکه این درخواست‌ها باید به حد قابل قبولی برسند و سند و مدارک کافی ارائه شود.

اما اولین اقدام در جریمه صفحه‌ای از سایت که خطا کرده انجام می‌شود این است که یعنی پس از دریافت گزارش‌های کافی از سوء استفاده یک سایت در کپی‌برداری یا استفاده بدون اجازه یا ارائه یک محصول رایگان از وب‌سایت دیگری حذف صفحه مربوطه از نتایج گوگل انجام شود و این به طوری است که آن صفحه وب به ازای هیچ عبارات یا کلمه‌ای در نتایج جستجو ظاهر نمی‌شود.

با تکرار چنین خطایی یا با مشاهده خطا و سرقت در سایر صفحات آن دامنه، احتمال جریمه کل سایت و حذف آن تمامی صفحات آن به ازای تمامی عبارات کلیدی از نتایج جست وجو شدت پیدا می‌کند و گاهی امکان دارد کل یک سایت و هرآنچه تحت نام دامنه آن ارائه می‌شود توسط گوگل حذف شود.

جمع‌بندی

اکثر سایت‌هایی که توسط الگوریتم دزدان دریایی جریمه می‌شوند سایت‌های دزدان دریایی یا تورنت واقعی هستند و دقیقاً می‌دانند که چه کاری انجام می‌دهند. در واقع این سایت‌ها کاملاً عمدی و با هدف استفاده از محتوای دزدی ایجاد می‌شوند. هدف اصلی گوگل با این بروزرسانی شامل جریمه کردن سایت‌هایی است که عمداً محتوای سرقت شده ارائه می‌دهند.

با پایین آوردن رتبه‌های آن‌ها و حذف‌شان از نتایج جست و جوی ارگانیک‌، گوگل وظیفه خود را در زمینه پاک نگه داشتن محتوای موجود در اینترنت و خالی شدن از رسانه‌های غیرقانونی انجام می‌دهد. در این مقاله از وب سایت افراز تک به معرفی الگوریتم دزدان دریایی و معرفی کاربرد‌های آن و تأثیرش بر روی سئو پرداخته‌ایم.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

دنبال کردن
Notify of
guest
0 نظرات ثبت شده
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها